W plebiscycie Kobieta Roku Glamour nagradzamy wyjątkowe osoby, które zmieniają świat na lepsze. Które nie boją się zabierać głosu w ważnych sprawach. Które działają na swoich zasadach.

Kobieta Roku Glamour 2022: nominacje

Nagrodę Kobieta Roku Glamour przyznajemy w następujących kategoriach:

MISJA

Anna Alboth

Aktywistka związana z Grupą Granica i Minority Rights Group. Z takim samym zapałem walczy o wszystkie osobyw kryzysie uchodźczym, niezależnie od ich wyznania czy koloru skóry.

Marta Knaś i Izabela Piotrowiak / Szczera Sfera

Wymieniamy z nazwiska pomysłodawczynie, ale to nominacja dla wszystkich kobiet tworzących Szczerą Sferę, przestrzeń edukacji i wsparcia w zaburzeniach odżywiania.

Joanna Podgórska

Zobacz także:

Doktorka neurobiologii, wykładowczyni i podcasterka. Jak to się stało, że naukowe treści są hitem na Instagramie? To zasługa Asi Podgórskiej, naukowczyni z pasją i charyzmą.

STYL

Basia Starecka

Kochamy nie tylko to, jak się nosi (kolorowo i vintage), ale przede wszystkim to, jak je – z pasją, i to, jak o jedzeniu opowiada – z pełnymi ustami. Tak zresztą, „Z pełnymi ustami”, nazywa się podcast Basi Stareckiej, program pobudzający apetyt na życie.

Iga Świątek

To, jak zdobywa kolejne trofea, i styl, w jakim to robi, zachwyca. W każdym meczu wstążką w kolorach flagi Ukrainy przypomina światu, by nie zamykał oczu na cierpienie najechanego kraju.

Daria Zawiałow

Wyrazista i charyzmatyczna. Styl, w jakim prowadzi swoją karierę – na własnych zasadach i bez kompromisów, dowodzi, że rock and roll jest dziewczyną.

POPKULTURA

Sylwia Chutnik

Główną bohaterką jej ostatniej książki „Tyłem do kierunku jazdy” jest transpłciowa 40-latka. Dziękujemy Sylwii Chutnik za realizowanie postulatów różnorodności w popkulturze.

Ofelia

Jej płyta „8” to doskonałe połączenie przebojowej formy, mądrej treści i szlachetnej misji, by szczerze i błyskotliwie opowiedzieć o kobiecości. Ta dziewczyna rządzi dziś polską muzyką!

Magdalena Maścianica

Pola, waleczna feministka z filmu „Kryptonim Polska”, to jej pierwsza tak duża kinowa rola. Jesteśmy pewne i pewni, że nie pierwsza tak udana!

BIZNES

Olga Urbowicz

Twórczyni i właścicielka najbardziej kolorowego i otwartego na różnorodność salonu manikiuru w Polsce, czyli Nailed It. Tu zrobisz najbardziej odjechane paznokcie, poznasz superludzi, obejrzysz prace młodych artystów albo zaangażujesz się w akcję społeczną.

Anna Komierowska-Szweycer i Aleksandra Klaman

Przekonały nas, żeby wymienić klasyczne szampony na te w kostce. Bo lepiej dla nas, a przede wszystkim dla planety. Kostki Soap for Globe są też totalnie piękne. 

Zofia Krasuska-Kopyt

Jej marka Drivemebikini jest tak cool, że każdy nowy drop wyprzedaje się w chwilę. Świetna jakość, kroje, które kocha ciało, i kultowy już tekst „Sole Mare Vacanze” sprawiają, że dziewczyny kochają tę markę.

MĘŻCZYZNA

Bedoes

Konsekwentnie walczy z toksycznym maczyzmem w polskim rapie, a jego tegoroczny hit „Bedoesiara” to znacznie więcej niż piosenka. To manifest feministek z pokolenia Z.

Piotr Jacoń

Napisał książkę „My, trans” o rzeczywistości osób transpłciowych w Polsce i zapoczątkował pierwszą poważną debatę na ten temat. Miał też odwagę opowiedzieć historię swojej rodziny i transpłciowej córki.

Michał Korkosz / Rozkoszny  

Autor książek kulinarnych i bloger. Specjalista od rozkosznych dań. Przypomina, że w gotowaniu i jedzeniu chodzi przede wszystkim o przyjemność.

E-AKTYWIZM

Queerowy Feminizm (@queerowyfeminizm)

Walczy z dyskryminacją, wstydem i stereotypami, tworząc jakościowe i przyjazne treści edukacyjne na Instagramie. Nowy wspaniały i inkluzywny świat? Patrząc na działania Ani Wiatrowskiej, wierzymy, że jest możliwy i chcemy go razem z nią budować!

 Vingardium Grubiosa (@vingardiumgrubiosa)

Grubancypantki zabierają głos i działają! Natalia Skoczylas i Urszula Chowaniec prowadzą podcast i zmieniają rzeczywistość, walcząc o godność osób grubych. Otwierają nam oczy na systemową dyskryminację, wprowadzają temat fatfobii do Sejmu i opowiadają szczerze i bez przepraszania o życiu w grubym ciele.

Kolektyw Chemia (@kolektyw_chemia)

Przypominają, że osoby doświadczające przemocy seksualnej nie są jej winne, a przede wszystkim walczą z tzw. pigułką gwałtu – w sieci, ale i w realu. Szerzą o niej wiedzę i dają nam najważniejszą lekcję z chemii, o jakiej w szkole mogłyśmy i mogliśmy tylko pomarzyć.  

Kobieta Roku Glamour 2023: kategoria E-aktywizm. Zagłosuj online!

W kategorii E-aktywizm to wy zdecydowałyście i zdecydowaliście o tym, kto wygra. Na nominowane osoby, które działają w sieci, szerząc cenną wiedzę i przełamując tematy tabu możecie głosowaliście od 29.09 do 10.10.2022 r

REGULAMIN konkursu!
 

Kobieta Roku Glamour 2022: gala

Kobieta Roku Glamour jest nagrodą przyznawaną przez redakcję magazynu Glamour. Gala wręczenia nagród odbędzie się 27 października 2022 roku.

Sponsorem plebiscytu Kobieta Roku Glamour jest marka Apart.