Kolczyk w wędzidełku – rodzaje

Wędzidełko, to po prostu nazwa włóknistej błony śluzowej, łączącej dwa elementy. W jamie ustnej znajdują się trzy wędzidełka: wargi górnej, wargi dolnej i języka. Każde z tych miejsc może być ozdobione kolczykiem, a ich profesjonalne nazwy, to:

1. smiley - kolczyk w wędzidełku wargi górnej - nad zębami

2. frowney - kolczyk w wędzidełku wargi dolnej

3. tongue web - kolczyk w wędzidełku pod językiem

Na świeże przekłucie zakłada się sztangę, podkowę, kółeczko lub tzw. banana. Zdecydowanie najpopularniejszym z kolczyków w wędzidełku jest smiley, który swoją nazwę zawdzięcza widoczności podczas szerokiego uśmiechu. Smiley należy wykonywać u wykwalifikowanego piercera, aby uniknąć infekcji, a nawet stałego uszkodzenia tkanek w jamie ustnej.

Przekłuwanie wędzidełka jest szybkie i niemal bezbolesne, gdyż jest ono strukturą cienką. Piercer chwyta ją specjalnymi szczypcami, następnie sprawnie przebija przy użyciu wenflonu. Kolejny krok to płynna zamiana igły wenflonu na wybrany kolczyk. Z uwagi na umiejscowienie, gojenie się kolczyka w wędzidełku, podobnie jak kolczyka w języku, czy kolczyka w policzkach, należy do bolesnych. Komu pasuje kolczyk w wędzidełku typu smiley? Przede wszystkim osobom, które podczas uśmiechu odsłaniają górne zęby i dziąsła. Kolczyk w wędzidełku jest wtedy dobrze wyeksponowany i stanowi ekstrawagancką ozdobę. Choć kiedyś piercing twarzy zarezerwowany był dla fanek i fanów ciężkich brzmień, a także członków i członkiń subkultur, dziś kolczyki, takie jak smiley, nosi się tak samo, jak każdą inną biżuterię - pasują nawet do eleganckich stylizacji, a w razie potrzeby można je ukryć.

 

Zobacz także:

Istnieje jeszcze jeden rodzaj kolczyka w wędzidełku, a mianowicie przekłucie wędzidełka napletka u mężczyzn. Taka ozdoba nazywa się Prince Albert, jednak więcej o kolczykach w miejscach intymnych przeczytasz tutaj. 

Pielęgnacja kolczyka w wędzidełku

Rekonwalescencja po przekłuciu wędzidełka nie należy do przyjemnych - może pojawić się bolesna opuchlizna, która utrudniać będzie mówienie i jedzenie. Należy więc przygotować się na płynną dietę, przynajmniej kilka dni po wizycie u piercera.

Pielęgnacja zagojonego kolczyka w wędzidełku, polega głównie na bezwzględnej dbałości o higienę jamy ustnej. Mycie zębów, języka, jak i samej ozdoby po każdym posiłku, jest konieczne, aby uniknąć powstawania osadów, a także chorób dziąseł, które mogą zostać uwrażliwione przez obecność biżuterii (podobnie, jak szkliwo zębów). Warto zaprzyjaźnić się z antyseptycznymi płynami do płukania jamy ustnej, a także miękką szczoteczką do czyszczenia okolic kolczyka.

Choć częste dotykanie i przesuwanie kolczyka językiem kusi - nie należy tego robić, zwłaszcza podczas gojenia. Manipulowanie świeżym kolczykiem może zwiększać bolesność obszaru przekłucia, a nawet doprowadzić do krwawienia.

Ewentualne powikłania kolczyka smiley

Wbrew pozorom, kolczyk w wędzidełku, a zwłaszcza popularny smiley, może prowadzić do problemów zdrowotnych. Zaczynając od infekcji, które mogą pojawić się po każdym przekłuciu, które nie jest wykonywane w bezpiecznych i sterylnych warunkach, a kończąc na uszkodzeniu uzębienia. Najczęstsze powikłania, związane z noszeniem kolczyka w wędzidełku górnej wargi, to:

- cofanie się dziąseł

- uszkodzenie dziąseł

- zniszczenie szkliwa zębów

- zapalenie jamy ustnej

- migracja kolczyka (organizm “odrzuca” ozdobę)

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań, związanych z uszkodzeniem dziąseł i zębów, zakłada się kolczyki z miękkiego silikonu lub bioplastu. Należy jednak pamiętać, że taki zabieg nie wyklucza ich w stu procentach.

Zdarzają się też incydenty połknięcia części kolczyka. Kiedy zakręcana na gwincie kuleczka jest źle umocowana, lub poluzuje się, może zostać połknięta, lub w skrajnych przypadkach, dostać się do tchawicy (to stan bezpośredniego zagrożenia życia). Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Średnia cena zrobienia kolczyka w wędzidełku

Cena przekłucia wędzidełka nie jest wysoka, zależy od prestiżu salonu oraz lokalizacji - w większych miastach będzie ona z pewnością wyższa. Średnio, za przekłucie wraz z kolczykiem zapłacimy około 80 złotych. Na tego typu zabiegach nie warto oszczędzać - jedyne, bezpieczne przekłucie to takie, które wykonuje wykwalifikowany piercer. Zakładanie kolczyka przez koleżankę, lub samodzielnie w domu jest skrajnie nieodpowiedzialne i może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dobrego piercera znajdziemy w sieci - większość profesjonalnych salonów ma swoje strony internetowe i fanpage w mediach społecznościowych, na których możemy podejrzeć zdjęcia prac i zapoznać się ze szczegółami zabiegu.

Zagrożenia po zrobieniu kolczyka w wędzidełku - wszystko o gojeniu

Kolczyk w wędzidełku goi się około 1-1,5 miesiąca. Pierwszy tydzień to czas, w którym pojawi się opuchlizna, którą można załagodzić ssąc kostki lodu, przyjmując chłodne, płynne pokarmy, czy chłodny napar z rumianku. Warto zrezygnować ze spożywania gorących i ostrych potraw, a także alkoholu, który może prowadzić do krwawienia z miejsca przekłucia. Gojenie się kolczyka w wędzidełku jest bolesne i utrudnione ze względu na lokalizację - jama ustna jest niemal w ciągłym ruchu.

Kolejnym, ważnym aspektem jest higiena - jamę ustną należy płukać antyseptycznym płynem kilka razy dziennie, a już na pewno po jedzeniu. Trzeba też szczególnie uważać na bakterie, które mogą zainfekować świeże przekłucie - warto ograniczyć całowanie się, uprawianie seksu oralnego, wkładanie do ust długopisu, czy dotykanie kolczyka brudnymi rękami.