Wprawdzie nazwisko Kardashian pojawia się ostatnio częściej w kontekście rozwodu czy narodzin kolejnych potomków tej słynnej rodziny, ale w świecie beauty na zawsze pozostanie już symbolem jednej z najsłynniejszych technik makijażu ostatnich lat. Oczywiście palma pierwszeństwa należy się wszystkim Drag Queens, które konturowanie twarzy robiły zanim to było modne na Instagramie. Skoro już o Instagramie mowa – social media rządzą się swoimi prawami i makijażom do selfie bliżej do makijaży telewizyjnych niż do dziennych, a ich precyzyjne wykonanie to naprawdę wielka sztuka. Naprawdę doceniamy pracę wszystkich influencerek beauty, mimo że na co dzień wolimy w makijażu raczej minimalizm. Jak bezboleśnie wprowadzić konturowanie twarzy z życie? Od czego zacząć? O to nasza instrukcja krok po kroku.

Czy konturowanie twarzy nadal jest modne?

Konturowanie twarzy nie należy do grona najważniejszych trendów w makijażu na ten sezon. Jesienią oraz zimą 2021/2022 stawiamy przede wszystkim na mocne glow, a także mocno podkreślamy usta i chętnie eksperymentujemy z kształtem kreski na powiece (więcej o trendach beauty możesz przeczytać tutaj: Trendy urodowe na nowy sezon. To własnie takie fryzury i makijaże królowały podczas Paris Fashion Week!). Niemniej jednak wiemy, że na całym świecie (w tym w Polsce) nadal jest wiele fanek oraz fanów makijażu w stylu Kim Kardashian, a przecież chodzi o to, by czuć się komfortowo. Jeśli należysz do tego grona, ten przewodnik po konturowaniu twarzy jest właśnie dla ciebie.  

Konturowanie twarzy: Jaki kosmetyk do konturowania twarzy będzie dla ciebie najlepszy?

Jeśli konturowanie twarzy to dla ciebie raczej obca materia wybierz produkty w pudrze. Najlepsza będzie gotowa paleta do konturowania, którą znajdziesz w ofercie praktycznie każdej marki makijażowej. Często w ich opakowaniach znajduje się też instrukcja obsługi, która wyjaśnia całe konturowanie krok po kroku. Dla tych, dla których konturowanie twarzy to bułka z masłem, dobre będą produkty o kremowej konsystencji w kredkach i sztyftach. Jak ich używać? Na twarzy malujesz „indiańskie” smugi, ale mogą być też szlaczki albo krzyżyki – nie ma to większego znaczenia, bo i tak wszystko musisz dokładnie rozetrzeć.

Konturowanie twarzy: Ciepło czy zimno, czyli paleta kolorów idealna dla twojej karnacji

Konturowanie twarzy będzie totalną katastrofą jeśli nie trafisz w odpowiednią paletę kolorystyczną. Jeśli twoja karnacja jest chłodna wybieraj brązy z domieszką szarego pigmentu, natomiast jeśli masz skórę oliwkową i lekko żółtą lepsze będą te z dodatkiem pomarańczowych tonów. Paleta kolorów nie może być też zbyt ciemna, generalnie wystarczy o dwa tony wyżej. Uważaj też na błyszczące drobinki, sprawdzą się w makijażu wieczorowym i sztucznym świetle, natomiast w ciągu dnia sprawią, że makijaż będzie wyglądał tanio.

Jaki pędzel do konturowania twarzy sprawdzi się najlepiej?

To zależy tak naprawdę od ciebie. Pędzle do konturowania różnią się i wielkością i kształtem, więc jest to sprawa naprawdę indywidualna. Jedni czują się dobrze z dużymi pędzlami, które są w stanie omieść za jednym zamachem większą część twarzy. Inni, wolą te mniejsze, a nawet bardzo małe do precyzyjnego nakładania bronzera i rozświetlacza na poszczególne partie twarzy np. na grzbiet nosa. Najczęściej pędzel do konturowania składa się z dwóch rodzajów włosia i jest ścięty pod kątem. Popularne są też te kuliste – taki pędzel do konturowania sprawdza się bardziej do końcowego blendowania niż nakładania produktu na twarz (zwłaszcza sypkiego lub bardzo pudrowego). Jeśli konturowanie twarzy wykonujesz kosmetykami o kremowej konsystencji najlepszy będzie płasko ścięty pędzel o dużej gęstości włosów albo gąbeczka np. Beauty Blender, którą dobrze rozetrzesz ostre kontury.

Konturowanie twarzy krok po kroku

Technika konturowania twarzy polega na nałożeniu na odpowiednie miejsca trzech produktów: rozświetlacza, bronzera i produktu do konturowania twarzy, który różni się od tego pierwszego zwykle bardziej matową konsystencją oraz ciemniejszym i chłodniejszym odcieniem brązu wpadającym w szarość. Dla ułatwienia najlepiej wyobrazić sobie, które miejsca naturalnie odbijają światło (zazwyczaj te najbardziej wypukłe czyli nos, broda, czoło, kości policzkowe), a na które w naturalny sposób pada lub chciałabyś by padał cień (na linii żuchwy, pod kościami policzkowymi, na czole). W ten sposób konturowanie twarzy działa niemalże jak operacja u chirurga plastycznego, bo jest w stanie mocno wysmuklić twarz, a czasem nadać jej zupełnie nowy kształt. Oczywiście nie chcemy, by konturowanie twarzy było maską pod, którą ukryjesz swoje prawdziwe oblicze, ale byś dzięki podkreśleniu swojej urody czuła się bardziej pewna siebie.

Konturowanie twarzy okrągłej

Przejdźmy do konkretów: tu twoim zadaniem jest jej optyczne wydłużenie i wyszczuplenie, więc produkt do konturowania powinnaś nakładać jak najbardziej pionowo. Zacznij na wysokości skroni i rysując literę „E” omieć boki przy uszach przeciągając produkt po policzkach po mocnym skosie w dół w kierunku nosa. Przy okrągłej twarzy możesz całkowicie zrezygnować z bronzera albo nałożyć tylko niewielką ilość na policzek wzdłuż poprzednio narysowanego cienia. Rozświetlaczem podkreśl brodę, czoło i grzbiet nosa.

Zobacz także:

Konturowanie twarzy owalnej

Właścicielki owalnych twarzy najczęściej narzekają na brak wcięcia pod policzkami na szczęście konturowanie twarzy może rozwiązać ten problem. W przeciwieństwie do twarzy okrągłej tu musisz operować bardziej poziomymi liniami. Nakładanie produktu do konturowania zacznij na wysokości ucha i przeciągnij go w kierunku ust. W zasadzie tyle powinno wystarczyć. Bronzer dodaj tak jak róż na kości policzkowe, a rozświetlacz na czoło, brodę i nos.

Konturowanie twarzy kwadratowej

Mocno zarysowaną szczękę możesz złagodzić nakładając produkt do konturowania na kość jarzmową, jednak ostre rysy twarzy to spory atut. Nakładając rozświetlacz na brodę nos i nad kości policzkowe możesz wykonywać okrągłe ruchy pędzlem. Dodaj odrobinę bronzera przy linii włosów, by delikatnie „przytrzeć” rysy.

Jak konturować twarz bronzerem czyli czym różni się konturowanie od opalania twarzy?

Czy konturowanie twarzy możesz wykonać tylko jednym kosmetykiem, a dokładnie samym bronzerem? Możesz. W tym wypadku najlepiej zastosować technikę opalania czyli nakładania bronzera w te miejsca, w których opalenizna pojawia się jako pierwsza czyli na nos, brodę, czoło i na (a nie jak w przypadku konturowania pod) kości policzkowe. Nadal nie wiesz na czym polega różnica? Wytłumaczy ci to face chart poniżej. Uważaj tylko na ilość nakładanego produktu, by nie skończyć z twarzą nienaturalnie ciemniejszą od reszty ciała i pamiętaj o dokładnym rozcieraniu kolorów. Powodzenia!