Kora Jackowskanie żyje. Jedna z najwybitniejszych polskich wokalistek i liderka kultowego zespołu Maanam odeszła dzisiaj rano w wieku 67 lat. Ta łamiąca serce wiadomość pojawiła się na oficjalnym profilu na Facebooku Kory w oświadczeniu wystosowanym przez rodzinę. Sobota 28 lipca to bardzo smutny dzień nie tylko dla rodziny, przyjaciół i znajomych artystki, ale także dla całej rodzimej branży muzycznej, jak i polskiej popkultury. Kora była bowiem jedną z najbarwniejszych jej postaci, od kilku lat dzielnie walczącą z ciężką chorobą - nowotworem jajników.

Z ogromnym żalem i rozpaczą informujemy, że dziś o 5.30 na swoim ukochanym Roztoczu w otoczeniu najbliższych osób, ukochanych zwierząt i wspaniałej przyrody zmarła Kora. Wielka artystka, piosenkarka, poetka, malarka. Wyjątkowa kobieta, żona, matka, babcia, przyjaciółka. Ikona wolności. Zawsze bezkompromisowa w dążeniu do prawdy. Zaangażowana w ruch hipisowski, w działalność pierwszej Solidarności, w budowę demokracji i ruchy kobiece. Muzyka Kory i jej pięć lat temu zmarłego męża Marka Jackowskiego, z którym razem stworzyli zespół MAANAM, a także solowa działalność towarzyszyła nam od roku 1979. Kora tworzyła pewną epokę, która wraz z jej odejściem kończy się. Od pięciu lat walczyła mężnie z chorobą nowotworową. Ostatni miesiąc był bardzo trudny. Na końcowej drodze towarzyszyła jej rodzina, przyjaciele i wiele oddanych osób. W tę długą walkę zaangażowanych było wiele najlepszych szpitali, lekarzy, pielęgniarek i opiekunów, za co im z całego serca dziękujemy. Kora dawała ludziom miłość i otoczona była miłością. Zawsze będziemy ją kochać.

Kamil Sipowicz, rodzina i przyjaciele.

Zmarła Kora Jackowska, legenda polskiej muzyki 

Kora Jackowska, a właściwie Olga Sipowicz (z domu Ostrowska), urodziła się 8 czerwca 1951 roku w Krakowie. Od ponad 30 lat związana była z grupą Maanam, a dokładnie od 1976 do grudnia 2008 roku, kiedy to grupa zdecydowała się zawiesić działalność. Wspólnie wydali 11 albumów, z których pochodzą takie niezapomniane utwory, jak Boskie BuenosO! Nie rób tyle hałasuKocham cię, kochanie mojeTo tylko tangoLucciolaWyjątkowo zimny majZapatrzenie czy Po to jesteś na świecie. Kora była autorką większości teksów Maanamu. W latach 2011-2016 Kora była także jurorką popularnego programu telewizji Polsat dla młodych talentów, czyli Must Be the Music. Tylko muzyka

O swojej chorobie Kora poinformowała w lutym 2014 w wywiadzie udzielonym Małgorzacie Domagalik. W wywiadzie dla miesięcznika Pani zdradziła, że pod koniec 2013 roku zaczęła się zmagać z nowotworem jajników. W 2013 roku wzięła również ślub z Kamilem Sipowiczem, z którym była w związku od 40 lat. Owocem ich związku był drugi syn Szymon. Pierwszy - Mateusz, urodził się w 1972 roku, a jego ojcem był Marek Jackowski, z którym Kora założyła zespół Maanam, a ich małżeństwo rwało od 1971 do 1984 roku.