Większość z nas musi odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości. W ubiegłym tygodniu rząd zamknął szkoły, uczelnie wyższe, kina i teatry. Natomiast w centrach handlowych otwarte zostały jedynie sklepy spożywcze, drogerie oraz pralnie. Wszystko po to, aby nie wychodzić z domu, jeśli naprawdę nie mamy takiej potrzeby. Stacjonarne sklepy odzieżowe są zamknięte. Jednak trwają wyprzedaże online. Mimo tego, że wiele marek kusi atrakcyjnymi cenami, konsumenci mają pewne obawy przed zamawianiem paczek z ubraniami lub innymi towarami do domu. Czy robienie zakupów przez internet jest w obecnej sytuacji bezpieczne?

Koronawirus w Polsce. Czy robienie zakupów przez internet jest bezpieczne?

Kwarantanna sprzyja robieniu zakupów online. Ale czy to jest bezpieczne? Według raportu Ministerstwa Cyfryzacji, nie mamy powodów do obaw. Co więcej, warto zastanowić się, czy osoby starsze z naszego otoczenia nie potrzebują środków higienicznych, żywości, ubrań lub jakichkolwiek innych towarów, które możemy zamówić przez internet. Rzadko zdarza się, aby nasi dziadkowie czy starsi sąsiedzi sprawnie poruszali się w wirtualnej rzeczywistości. Pamiętajmy, że osoby starsze są bardziej narażone na szkodliwe działanie koronawirusa. Właśnie dlatego szczególnie powinniśmy zadbać o ich bezpieczeństwo – bądźmy dla siebie dobrzy.

Oczywiście obawy konsumentów nie wiążą się z samymi zakupami przez internet, ale z dostawą ich do naszego domu. I słusznie! Oto kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę. Po pierwsze, zapłaćcie za zakupy przelewem, kartą lub inną metodą online. Nie wybierajcie opcji „za pobraniem”, żeby nie wymieniać się gotówką z kurierem. Otwórzcie swoją paczkę, a następnie wyrzućcie opakowanie do śmieci. Pamiętajcie, aby potem dokładnie umyć ręce. Jeśli chcecie mieć pewność, że robicie to poprawnie, zajrzyjcie TUTAJ. Zamawiacie ubrania? Prawdopodobnie większość z was będzie chciała sprawdzić, czy zamówione rzeczy dobrze leżą. Gdy upewnicie się, że wszystko jest okej i nie chcecie ich odesłać, koniecznie je wypierzcie. Jeżeli chodzi o inne produkty, wyczyśćcie je w miarę możliwości. Oczywiście nie warto panikować, ale przezorny zawsze ubezpieczony – wiadomo.

Czy paczki z Aliexpress przenoszą koronawirusa?

Jak wiadomo, paczki z Aliexpress często nadawane są w Chinach. Konsumenci słusznie zastanawiają się, czy na zamawianych przez nich rzeczach może znajdować się wirus. Sprawa stała się na tyle głośna, że skomentował ją Główny Inspektorat Sanitarny. Jak wynika z oświadczenia GIS-u, prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się koronawirusa na paczkach i rzeczach zamawianych z Chin jest minimalne. Dlaczego? Otóż wirus potrzebuje „żywego nosiciela”. Wiele zależy również od temperatury i wilgotności powietrza. Wysyłka z Aliexpress trwa zazwyczaj długie tygodnie, a nawet miesiące. Mało prawdopodobne jest to, aby wirus przetrwał taką podróż w zmieniających się warunkach. Jeżeli macie jednak jakiekolwiek wątpliwości, obawy albo na myśl o paczce z Chin robi wam się słabo, warto zrezygnować z tego rodzaju zakupów. Pamiętajmy, że w obliczu pandemii musimy dbać nie tylko o swoje zdrowie fizyczne, ale również psychiczne.

Jak nie panikować w czasach pandemii koronawirusa i jak poradzić sobie z izolacją? Pytamy psychologa >>>