Kosmetyki do pielęgnacji mogą działać dzięki różnym składnikom. Jednym z nich są witaminy. Z tego powodu warto znać ich możliwości i sięgać po nie podczas codziennych rytuałów pielęgnacyjnych lub chociaż od czasu do czasu. Biotyna (związek z grupy witamin B) pomaga we wzroście i wzmocnieniu włosów. Witamina A ma niezwykłą moc w kontekście ochrony przeciwstarzeniowej.

Warto nie zapominać także o możliwościach drzemiących w witaminie C. Ta jest przede wszystkim silnym przeciwutleniaczem, który chroni nasze włosy przed stresem oksydacyjnym powodowanym przez wolne rodniki, które potrafią blokować wzrost i powodować starzenie się włosów, a to oznacza w praktyce siwienie. Właśnie przez wzgląd na tę możliwość jest nazwaną witaminą młodości. Ma także inne ważne zdolności, które są niezwykle ważne. A jak działają kosmetyki do włosów z witaminą E? Przekonaliśmy się, że ten składnik także pełni bardzo ważną rolę i nie należy go bagatelizować.

Jaką rolę pełni witamina E w kosmetykach do włosów

Witamina E jest potężnym składnikiem odżywczym, który chroni zarówno skórę, jak i włosy. Tym razem skupimy się jednak na jej wpływie na zdrowie i wygląd naszych fryzur. Warto pamiętać, że witamina E to naturalny przeciwutleniacz. W praktyce oznacza to, że chroni nasze włosy przed czynnikami zewnętrznymi, a dokładnie negatywnym wpływem wolnych rodników, zanieczyszczeń i szkodliwym promieniowaniem UV. Na tym jej możliwości się nie kończą.

Witamina E to także humektant (substancja o silnym działaniu nawilżającym). Świetnie zatrzymuje wodę. W efekcie przekłada się to nie tylko na nawilżone włosy. Dodatkowo pomaga jeszcze zmniejszyć stany zapalne skóry głowy, jeżeli akurat borykamy się z takim problemem. Ta witamina będzie bardzo pomocna w odratowaniu suchych i zniszczonych włosów. Można zatem uznać, że korzyści płynące ze stosowania kosmetyków z witaminą E na włosy i skórę głowy są zdumiewające i warto wpleść je do swojego rytuału pielęgnacyjnego.

W jakich kosmetykach do włosów znajdziemy witaminę E?

Pielęgnacja włosów z kosmetykami zawierającymi witaminę E może odbywać się wiele sposobów. Wszystko za sprawą bardzo szerokiej gamy produktów, w których możemy zaleźć ten dobroczynny składnik. Jednym z bardzo popularnych produktów są oleje z witaminą E. Na nich jednak możliwości się nie kończą. Na półkę z naszymi kosmetykami do pielęgnacji włosów mogą trafić także takie produkty jak: szampon, odżywka, maska, serum i wiele innych. Nie jest też powiedziane, że mamy się ograniczyć tylko do jednego. Witamina E może się pojawiać na różnych etapach pielęgnacyjnych rytuałów.

Obecność witaminy E w produktach do włosów nie ogranicza się też wyłącznie do produktów pielęgnacyjnych. Świetnym przykładem w tym przypadku są lakiery do włosów z witaminą E. Pomimo że z założenia ten produkt wykorzystujemy do stylizacji naszej fryzury, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrać taki kosmetyk, który równocześnie będzie ją pielęgnował. Z tego powodu podczas zakupów warto przyglądać się etykietom i szukać w składzie witaminy E. Nawet jeżeli jej obecność nie jest wyeksponowana z przodu opakowania, to nie znaczy, że w ogóle ją pominięto. Wielu producentów nie lekceważy jej możliwości i chętnie dodaje do swoich produktów.

Czy witamina E jest dobra dla każdego?

Jeżeli jeszcze nie używałaś lub nie używałeś olejów z witaminą E lub innych produktów do pielęgnacji, które zawierały ją w składzie, to przed wypróbowaniem nowego kosmetyku najpierw go przetestuj. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się test punktowy. Nanieś odrobinę preparatu w jednym miejscu na próbę i obserwuj reakcję swojej skóry. Jeżeli zauważysz podrażnienie lub inną reakcję alergiczną, to oznacza to, że choć witamina E niesie ze sobą wiele korzyści, to w twoim przypadku się nie sprawdzi.

Zobacz także: