Pandemia koronawirusa sprawiła, że znaleźliśmy się w zupełnie nowej rzeczywistości. Teraz musimy działać wspólnie, dbać o siebie i bliskich, aby poradzić sobie z trudną sytuacją. Ale powiedzmy sobie szczerze: wiele zależy od rządzących, którzy muszą podjąć odpowiednie kroki, żeby zmniejszyć zagrożenie związane z Covid-19. Kto jak na razie radzi sobie najlepiej? Okazuje się, że wśród państw ze stosunkowo małą liczbą ofiar śmiertelnych dominują te, których liderami są kobiety.

Kraje, którymi rządzą kobiety, lepiej radzą sobie z pandemią koronawirusa!

Avivah Wittenberg-Cox w swoim artykule dla magazynu Forbes zauważyła, że państwa z kobietami u władzy odnotowują stosunkowo mało przypadków śmiertelnych, a tym samym najlepiej radzą sobie z pandemią koronawirusa. Wśród nich znalazły się m.in. Dania (260 ofiar śmiertelnych), Nowa Zelandia (4 ofiary śmiertelne), Islandia (8 ofiar śmiertelnych), Tajwan (6 ofiar śmiertelnych) i Norwegia (98 ofiar śmiertelnych). Wyróżniono również Niemcy. Kraj, którego liderką jest Angela Merkel, pojawia się w wielu rankingach państw o wysokiej liczbie zachorowań. W Niemczech zanotowano już ponad 130 tysięcy zakażeń koronawirusem. Jednak przypadków śmiertelnych jest o wiele mniej – niewiele ponad 3 tysiące. Angela Merkel przyznała, że sprawa jest bardzo poważna. Co więcej, nasi zachodni sąsiedzi postawili na szeroko zakrojoną, dokładną diagnostykę i ogólnodostępne testy.

Warto również wspomnieć o działaniach innych liderek. 34-letnia premier Finlandii podjęła współpracę z influencerami, którzy za pośrednictwem swoich kanałów w mediach społecznościowych przekazują sprawdzone informacje sotyczące Covid-19, a tym samym uświadamiają społeczeństwo. Sanna Marin wierzy, że dzięki temu więcej osób w Finlandii dowie się o ewentualnych zagrożeniach. Tsai Ing-wen, czyli prezydent Republiki Chińskiej, zareagowała bardzo szybko – już w styczniu wprowadziła aż 124 środki, które miały skutecznie powstrzymać rozprzestrzenianie się nowego wirusa. Dzięki temu w Tajwanie z powodu koronawirusa zmarło „tylko” sześć osób. Co więcej, wyspiarskie państwo zaangażowało się w pomoc innym krajom. Rządzący postanowili wysłać 10 milionów maseczek do Europy i USA. Z kolei Jacinda Ardern – premier Nowej Zelandii zarządziła zamknięcie granic, gdy poinformowano o pierwszych sześciu zarażonych Covid-19. Uznała, że izolacja to najskuteczniejsza forma walki z koronawirusem. A na jaką taktykę postanowiła Katrín Jakobsdóttir, czyli premier Islandii? Obywatele tego kraju mogą liczyć na bezpłatne testy na koronawirusa. Brawo!

Co z państwami, których przywódcami są mężczyźni? Autorka felietonu opublikowanego przez Forbes zwróciła szczególną uwagę na USA pod przewodnictwem Donalda Trumpa i wspomniała o Viktorze Orbánie, czyli premierze Węgier. Jej zdaniem politycy wykorzystali pandemię koronawirusa do tego, by umocnić swoją władzę, a także w znaczący sposób ograniczyli swobody obywatelskie.

#PakietDlaStudenta – rząd oferuje pomoc finansową dla studentów, którzy są w ciężkiej sytuacji. Jak zdobyć dofinansowanie? >>>