Darmowe podpaski i tampony w Krakowie

Brak środków higienicznych czy dostępu do bieżącej wody podczas miesiączki, czyli ubóstwo menstruacyjne ma swoje poważne konsekwencje. W przypadku dziewczynek uniemożliwia to uczestniczenie w zajęciach szkolnych. Szacuje się, że na świecie 130 mln dziewcząt opuszcza zajęcia szkolne z powodu ubóstwa menstruacyjnego. Dlatego też rządy kolejnych państw wprowadzają darmowe środki menstruacyjne. Takie działania podjęła choćby Nowa Zelandia czy Francja. Problem, zwłaszcza wśród uczennic, dostrzegły także władze Krakowa i postanowiły działać.

Chcemy zapewnić uczennicom komfort w czasie edukacji i zagwarantować powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej. Naszym celem jest także edukowanie w tym temacie, tworzenie bezpiecznej, przyjaznej przestrzeni szkolnej i budowanie solidarności - mówi związana z Krakowem młoda polityczka Nina Gabryś.

W tym celu Kraków połączył siły z inicjatywą Różowa Skrzyneczka. Ponad 200 charakterystycznych różowych skrzyneczek ze znajdującymi się wewnątrz środkami menstruacyjnymi finansowanymi przez miasto i instytucje znajdzie się m.in. w szkołach (zostaną tam zainstalowane latem), ale i w takich przestrzeniach jak domy kultury, muzea, baseny, jak i tam, gdzie będą mogły skorzystać z nich osoby w kryzysie bezdomności, które miesiączkują. 

Incicjatywa Różowa Skrzyneczka

Przedstawicielki i przedstawiciele Różowej Skrzyneczki tak mówią o sobie i swoich działaniach:

Zabiegamy o powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji w przestrzeni publicznej. Wspieramy wszystkie osoby menstruujące w ubóstwie menstruacyjnym.

Poniżej mapka z miejscami, gdzie działa Różowa Skrzyneczka, a co za tym idzie, gdzie można znaleźć darmowe podpaski i tampony. 

Różowe skrzynki wiszą dziś w dużych miastach, małych miasteczkach i na wsiach. Wiszą w szkołach, kawiarniach i na zewnętrznych, prywatnych płotach. Wiszą w kilkuset lokalizacjach, w łącznej liczbie 700 - czytamy na fanpage'u Różowej Skrzyneczki na Facebooku.