Czy słyszałaś kiedyś o dziewannie? Ten piękny kwiat, nazywany królową łąk, jest doceniany od wieków ze względu na swoje magiczne i prozdrowotne właściwości. W obecnych czasach znajduje zastosowanie zarówno w ezoteryce, medycynie ludowej jak i konwencjonalnej, a nawet przy tworzeniu kosmetyków do włosów. Jak wygląda dziewanna i w jaki sposób możemy wykorzystać jej kwiaty? Podpowiadamy. 

Dziewanna - zastosowanie i charakterystyka 

Dziewanna wielkowiatowa, nazywana potocznie dziewanna pospolitą, to roślina porastająca łąki, występują przede wszystkim w klimacie umiarkowanym Europy i Azji. Dziewanna jest uprawiana jako roślina ozdobna, a jej kwiaty znajdują szerokie zastosowanie w magii, kosmetyce i ziołolecznictwie. 

Jak wygląda dziewanna pospolita? Roślina jest kępkowata, ma białe, łodygi, które wznoszą się lub rosną poziomo. Jej liście są ciemnozielone, a kwiaty, żółte. Czy dziewanna jest trująca? Nie, stosowanie odpowiednio przygotowanych preparatów z rośliny jest bezpieczne dla zdrowia. Przed użyciem dużej ilości dziewanny warto jednak wykonać próbę alergiczną, szczególnie, jeśli dana osoba ma skłonność do uczuleń. 

fot. Getty Images

Właściwości magiczne dziewanny 

Właściwości magiczne dziewanny są znane i wykorzystywane od wieków. Kwiat jest stosowany w magii ochronnej i wróżbiarstwie. Znalazł zastosowanie w tworzeniu knotów do świec, używanych przez wiedźmy do zaklęć i rytuałów. 

Dziewanna służy przede wszystkim w magii ochronnej. Neutralizuje klątwy i rzucone na nas zaklęcia, odpędza złą energię i negatywne emocje. Jest wykorzystywana też w magii miłosnej - skutecznie odpędza konkurencję i niechcianych adoratorów. 

Kwiat dziewanny, noszony przy sobie, dodaje nam odwagi, a także chroni nas przed dzikimi zwierzętami oraz naturalnymi kataklizmami. Zaszyty w poduszce, przyciąga do nas zdrowy i regenerujący sen, rozpędzając złe mary nocne i koszmary. 

Zobacz także:

Dziewanna - zaklęcia i rytuały 

Dziewanna jest wykorzystywana głównie w zaklęciach i rytuałach ochronnych. Jednym z najprostszych sposobów na wykorzystanie magii rośliny, jest umieszczenie jej w strategicznych miejscach w domostwie. Aby odpędzać złą energię, suszone kwiaty dziewanny powinny być zawieszone nad drzwiami wejściowymi, oknami czy wejściem na strych lub do piwnicy.  

Kwiat dziewanny, wykorzystywany we wróżbiarstwie, może pomóc przewidzieć przyszłość w życiu miłosnym. Jednym z najprostszych rytuałów jest losowanie kwiatów z polnego bukietu, z zakrytymi oczami. Jeśli dana osoba trafi na dziewannę, oznacza to, że grozi jej staropanieństwo i powinna bardziej postarać się w poszukiwaniach drugiej połówki (oczywiście jeśli na tym właśnie jej zależy). 

Dziewanna jest czasem wykorzystywana podczas czarów przyciągających pieniądze. Płatki rośliny, rozsypane na podłodze miejsca pracy, mają sprawiać, że los uśmiechnie się do nas i zaserwuje nam dużo nowych możliwości na zarobek. Musimy pamiętać, że kwiaty użyte do rytuałów powinny być świeże, a te, które uschną, powinniśmy spalić. 

Kwiat dziewanny - właściwości lecznicze 

Dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom, dziewanna znalazła szerokie zastosowanie w lecznictwie, zarówno ludowym i naturalnym, jak i medycynie konwencjonalnej. Roślina zawiera składniki aktywne takie jak: 

  • flawonoidy, o działaniu przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym, 
  • garbniki, o działaniu bakteriobójczym, 
  • saponiny, o działaniu moczopędnym i przeciwzapalnym, 
  • związki śluzowe, 
  • olejki eteryczne, 
  • kwasy organiczne, 
  • żywice. 

Jakie choroby leczy dziewanna? Pomaga przede wszystkim przy problemach z układem oddechowym, na przykład zapaleniach oskrzeli lub płuc. Wywar z dziewanny ułatwia odkrztuszanie flegmy, dzięki temu, że skutecznie ją rozrzedza. 

Syrop z dziewanny ma właściwości powlekające i ochraniające, dzięki czemu jest świetnym remedium na podrażnione gardło i chrypkę. Łagodzi dolegliwości związane z występowaniem suchego i uporczywego kaszlu, jest polecany osobom chorującym na astmę. Za to wywar z dziewanny może pomóc przy problemach z układem pokarmowym. Spożywany w odpowiedniej ilości, może przynieść ulgę w biegunkach, kolkach jelitowych czy nieżycie żołądka. 

Dziewanna może być też stosowana zewnętrznie, w postaci okładów na skórę. Wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, stymuluje szybsze gojenie się ran oraz odczynów alergicznych. Warto wspomnieć tutaj o olejku z dziewanny, który najczęściej dodawany jest do ciepłej kąpieli. Substancja ma działanie rozluźniające i przeciwbólowe, może pomóc z dolegliwościami występującymi w chorobach reumatycznych. 

Roślina jest też świetnym suplementem dla osób zestresowanych. Wykazuje działanie odprężające, rozluźniające i antystresowe, a stosowana regularnie wycisza i uspokaja. 

Jak zrobić napar i syrop z dziewanny? Instrukcja krok po kroku 

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, dziewanna powinna być spożywana w postaci syropu lub naparu. Jak jednak sporządzić samodzielnie każdy z tych preparatów? 

Jak zrobić syrop z dziewanny? 

Składniki: 

  • 400 g świeżych lub suszonych kwiatów dziewanny 
  • 500 ml wody 
  • 150 g cukru 
  • sok z jednej dużej cytryny 

Przygotowanie: 

Kwiaty dziewanny umieszczamy w garnku, zalewamy wodą a następnie gotujemy. Po kilku minutach zdejmujemy garnek z ognia, wywar przelewamy do słoika lub miski i studzimy. Gdy napar osiągnie temperaturę pokojową, naczynie szczelnie przykrywamy i odkładamy do lodówki na 24 godziny. Po tym czasie płyn powinien zostać dwukrotnie przefiltrowany. Następnie dodajemy do niego cukier oraz sok z cytryny, a później doprowadzamy całość do wrzenia, cały czas mieszając. Gotowy, gęsty syrop przelewamy do słoika lub butelki. 

Jak zrobić napar z dziewanny? 

Składniki: 

  • 1 łyżka kwiatów dziewanny 
  • 1 szklanka wody 
  • opcjonalnie: 1 łyżeczka miodu naturalnego 

Przygotowanie: 

Jedną łyżkę kwiatów dziewanny zalewamy jedną szklanką ciepłej wody, a następnie całość podgrzewamy w rondelku uważając, żeby nie doprowadzić wody do wrzenia. Napar przelewamy do kubka, przykrywamy i odstawiamy na 15 minut do zaparzenia. Wywar z dziewanny spożywamy 2 - 3 razy dziennie, wedle preferencji możemy dosłodzić go za pomocą miodu naturalnego. 

Uwaga! Pamiętaj, że przyjmowanie preparatów ziołowych powinno zostać skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą. Nie rozpoczynaj samodzielnie terapii dziewanną, bez wcześniejszego upewnienia się u specjalisty, że stosowanie syropu lub naparu jest korzystne dla twojego organizmu. 

Dziewanna - zastosowanie w kosmetyce 

Dziewanna znalazła też szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jest często wykorzystywana przy produkcji preparatów rozjaśniających do włosów, a także wzmacniających szamponów, masek i odżywek. 

Ze względu na swoje antybakteryjne właściwości, dziewanna jest polecana osobom z cerą problematyczną, tłustą i trądzikową. Kosmetyki zawierające w swoim składzie tę magiczną roślinę dokładnie oczyszczają, odświeżają skórę i łagodzą podrażnienia. Mimo tego, że dziewanna nie wykazuje silnych właściwości uczulających, przed zastosowaniem preparatu warto wykonać próbę alergiczną.