Wśród tegorocznych premier kinowych, a jest ich naprawdę sporo, wiele to ekranizacje rodzimych i światowych bestsellerów. Książek, które sprzedały się w milionowych nakładach i zdobyły ważne literackie wyróżnienia. A czytając je, trudno nie odnieść wrażenia, że wręcz powstały z myślą, by kiedyś przenieść je na duży ekran. Choć akurat w przypadku niektórych tytułów trwało to nieco dłużej, w końcu się udało. O jakich tytułach mowa i których ekranizacji nie możecie przegapić? 

Ciemno, prawie noc, Joanna Bator

Ciemno, prawie noc to jedna z najbardziej wyczekiwanych polskich premier tego roku. Nie tylko ze względu na Borysa Lankosza za kamerą i świetną obsadę z Magdaleną Cielecką na czele przed, ale głównie z tego powodu, że powstała ona na podstawie bestsellerowej powieści Joanny Bator o tym samym tytule z 2013 roku. Ciemno, prawie noc to historia reporterki, Alicji Tabor, która po latach wraca do rodzinnego Wałbrzycha, w którym od jakiegoś czasu dzieją się niepokojące rzeczy - znikają dzieci, a mieszkańcy zachowują się bardzo dziwnie. Praca nad reportażem o zaginionej trójce młodych mieszkańców - Andżelice, Patryku i Kalince, będzie dla Alicji również powrotem do dramatów własnej rodziny, czyli śmierci rodziców, a także samobójstwa pięknej starszej siostry, zafascynowanej wałbrzyską legendą księżnej Daisy i zamku Książ. W księgarniach znajdziecie teraz książkę także z "filmową" okładką, a obraz do kin wejdzie już 22 marca. 

Trzy kroki od siebie, Rachael Lippincott, Mikki Daughtry, Tobias Laconis

Na fen film (data polskiej premiery ciągle nie jest znana) czekają zwłaszcza fanki Cole'a Sprouse'a, gwiazdy serialu Riverdale. To właśnie on wcieli się w postać Willa, jednego z dwójki głównych postaci książki Five Feet Apart, która na polskim rynku wydawniczym funkcjonuje od tytułem Trzy kroki od siebie. Dokładnie taka odległość dzieli Willa i Stellę, nastolatków chorych na mukowiscydozę, których codzienność sprowadza się do ciągłych pobytów w szpitalu, przyjmowaniu leków i oczekiwaniu na przeszczep. I trzymaniu wszystkich wokół na dystans, dosłownie. Każde zbliżenie może bowiem skończyć się tragicznie. Sytuacja zaczyna się komplikować, kiedy między Stellą i Willem rodzi się uczucie. A wraz z nim marzenie, by poczuć dotyk drugiej osoby. 

Wymazać siebie, Garrard Conley

Chociaż film w reżyserii Joela Edgertona ujrzał światło dzienne już w zeszłym roku, polska premiera Boy Erased ciągle przed nami. Ale może to i dobrze, bo zanim zobaczycie na ekranie Lucasa Hedgesa, Nicole Kidman i Russella Crowe'a, macie okazję nadrobić zaległości w postaci książki autorstwa Garrarda Conleya, bazującej na wspomnieniach samego autora. I to niezwykle traumatycznych wspomnieniach, gdyż Conley wspomina w swojej książce, jak będąc nastolatkiem, który dokonał coming outu i pod naciskiem rodziców poddaje się terapii konwersyjnej, która ma go „uleczyć” z homoseksualizmu. To niezwykle poruszająca historia, z jednej strony dotykająca problemu seksualności i szukania własnej tożsamości u młodych osób, a z drugiej strony przekonania, ciągle niestety aktualnego w pewnych kręgach, że homoseksualizm jest chorobą, wymagającą terapii. 

Słońce też jest gwiazdą, Nicola Yoon 

Jeśli sięgniecie już po Trzy kroki od siebie, od razu skuście się też na Słońce też jest gwiazdą. Choćby z tego powodu, że w ekranizacji książki Nicoli Yoon, za którą odpowiada Ry Russo-Young, pojawi się inna gwiazda Riverdale, Charles Melton. O polskiej premierze niestety jeszcze nic nie wiadomo, ale w sieci dostępny jest już zwiastun. Nakreśla on historię, jaka czeka na Was na kartkach książki Yoon, będącej również autorką Ponad wszystko. Tak, dobrze kojarzycie. Ta książka także zostałą przeniesiona na ekran i okazała się, szczególnie wśród nastoletnich odbiorców, prawdziwym hitem. W Słońce też jest gwiazdą ponownie mamy do czynienia z dwójką, zakochanych w sobie na zabój młodych ludzi. Zanim więc zużyjecie paczkę chusteczek w kinie, najpierw zróbcie to w domu, podczas lektury. 

W domu innego, Rhidian Brook

Jest rok 1946 rok. W zniszczonym wojną Hamburgu pojawia się brytyjski pułkownik, Lewis Morgan, który ma nadzorować odbudowę zdewastowanego miasta. Osiada on w pięknej posiadłości nad brzegiem Łaby, wraz z żoną i synem. Jest tylko jeden problem - w domu już ktoś mieszka. Lewis postanawia jednak nie wyrzucać jego właściciela, który okazuje się być niemieckim wdowcem z córką na utrzymaniu. Zupełnie obcy sobie ludzie starają się więc żyć pod jednym dachem, stawiać czoła towarzyszącej im wzajemnie wrogości, a z czasem - czego zupełnie nie przewidzieli, ulec ciągnącej do siebie namiętności. Historię tę postanowił przenieść na ekran James Kent, a w role głównych bohaterów obsadził Keirę Knightley, Alexandrea Skarsgårda oraz Jasona Clarke'a. 

Małe kobietki, Louisa May Alcott

Małe kobietki doczekały się już swojej filmowej wersji. Najgłośniejszą jak do te pory jest ta z 1994 roku i z gwiazdorską obsadą na czele z Susan Sarandon, Winona Ryder i Claire Danes. Ale niebawem może się to zmienić, gdyż nad swoją wersją książki Louisy May Alcott pracuje aktualnie Greta Gerwig. A do współpracy zaprosiła m.in. Meryl Streep, Saoirse Ronan, Emmę Watson czy Timothée'ego Chalameta. Film ma ukazać się pod koniec tego roku, więc macie jeszcze sporo czasu, by w razie potrzeby nadrobić książkowy pierwowzór. A warto! To jedna z tych pozycji, która znalazła się na wielu listach typu: książki, które musisz przeczytać w swoim życiu przynajmniej raz. Teraz macie kolejny argument, by ro zrobić. 

Gdzie jesteś, Bernadette, Maria Semple

Bernadette wiedzie udane, dostatnie życie u boku męża informatyka. Wśród architektów uważana jest za guru, a jej nastoletnia córka traktuje ją jak swoją najlepszą przyjaciółkę. Co mogłoby zaburzyć ten obrazek? Coś zupełnie nieoczekiwanego, jak na przykład zniknięcie bez śladu. Czy to nie brzmi jak zalążek idealnej filmowej fabuły? Oczywiście, dlatego książkę Marii Semple przeniesiono na ekran, a w tytułowej roli obsadzono jedną z najpopularniejszych współczesnych aktorek, Cate Blanchett. Film ciągle czeka na datę premiery i wszystko wskazuje na to, że ujrzy światło dzienne właśnie w tym roku. 

Kobieta w oknie, A. J. Finn

Czytając debiutancką powieść A. J. Finna naprawdę trudno uniknąć wyobrażeń, jak historia jego autorstwa mogłaby prezentować się na ekranie. Już wkrótce będziemy mieli okazję się o tym przekonać. Za ekranizacją stoi Joe Wright, a w głównej roli pojawi się Amy Adams. Kogo zagra? Annę Fox, kobietę, która straciła wszystko: szczęśliwą rodzinę, pracę oraz zdrowie. Od kilku miesięcy nie opuściła domu, spędzając całe dnie w Internecie, przed telewizorem lub szpiegując sąsiadów za pomocą aparatu fotograficznego. Najwięcej uwagi poświęca Russellom, nowej rodzinie w okolicy, do złudzenia przypominającą do niedawna jej własną. Pewnej nocy Anna widzi coś, czego nie powinna zobaczyć. Jej świat rozpada się przez to na kawałki, a na jaw wychodzą szokujące sekrety. Czyżby szykował się kolejny kinowy hit?

Szczygieł, Donna Tartt

O ekranizacji powieści Donny Tartt mówi się już od kilku lat. Ale premiera planowana jest dopiero w tym roku. To wręcz idealny powód, by sięgnąć więc po dzieło amerykańskiej pisarki, które osiągnęło status bestsellera w wielu krajach i sprzedało się do tej pory w ponad trzech milionach egzemplarzy. Co urzekło czytelników na całym świecie? Theo Decker cudem ratuje się z wybuchu. A z ruin muzeum wykrada ulubiony obraz matki, którą stracił w zamachu. To tytułowy „Szczygieł”. Towarzyszy on Theo w jego podróży, począwszy od ekskluzywnych apartamentów przy Park Avenue po rozpustę półświatka w Las Vegas. Przez zakurzony labirynt podupadającego nowojorskiego antykwariatu po ciemne zakątki Amsterdamu. Obraz, który początkowo jest dla Theo bezcennym skarbem, z czasem sprowadzi go do podziemia handlarzy sztuką i sprawi, że Theo znajdzie się w samym środku śmiertelnie niebezpiecznego, zaciskającego się kręgu. W roli Theo zobaczymy Ansela Elgorta.