W związku ze zbliżającym się Dniem Kobiet postanowiłyśmy wziąć pod lupę temat książek napisanych przez kobiety, o kobietach i dla kobiet. Po przygotowane przez nas tytuły powinna sięgnąć każda z nas – nie tylko z okazji naszego święta. Wśród nich znajdziecie inspirujące biografie kobiet (z Polski oraz zagranicy) oraz opowieści poświęcone ich historiom. Ale nie tylko, bo to lektury obowiązkowe, które uczą nas kobiecości, samoakceptacji, a także motywują do działania. Mimo tego, że zachęcamy was do czytania przez cały rok, to Dzień Kobiet jest idealną okazją do tego, żeby sprezentować jedną z tych książek swojej przyjaciółce, siostrze, córce lub mamie. Taką lekturę możecie podarować również sobie! W tym roku zachęcamy was do obdarowywania siebie samych. Miłej lektury!

Zestawienie książek idealnych (nie tylko) na Dzień Kobiet 

„Becoming. Moja historia” Michelle Obama

Autobiografia Michelle Obamy to jedna z najlepszych książek, jakie czytałyśmy w ostatnim czasie. Była Pierwsza Dama USA jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych w historii Stanów Zjednoczonych. Za czasów prezydentury jej męża, otworzyła Biały Dom dla zwykłych ludzi, a teraz podzieliła się swoją – niezwykle inspirującą historią. Tę książkę szczerze wam polecamy. Przeczytajcie ją, a z całą pewnością nie pożałujecie.  

„Tak, mam okres, a co?” Clara Henry

Ta pozycja skierowana jest przede wszystkim do dziewczynek oraz nastolatek, które dopiero oswajają się z… urokami kobiecości. Mimo tego, że żyjemy w XXI wieku, miesiączka wciąż często bywa tematem tabu. Niepotrzebnie. Przecież ma ją połowa populacji! Autorka książki w bardzo przystępny sposób wyjaśnia, czym tak naprawdę jest okres i obala mity związane z menstruacją.

„Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” Elena Favilli, Francesca Cavallo

Zbiór tych inspirujących opowieści chętnie podarujemy kiedyś naszym córkom. Jednak wbrew pozorom, nie jest to tylko książka dla małych dziewczynek. Każda z nas powinna ją przeczytać! Utrzymane w konwencji bajek opowieści w ciekawy sposób przedstawiają historie kobiet, które zmieniły nasz świat na lepsze. O kim chciałybyście przeczytać na początku? Fridzie Kahlo, Elżbiecie I, a może Serenie Williams?

„Superkoderki” AndreaGonzales, Sophie Houser

Koderki zostały uznana najlepszą książką przez Nowojorską Biblioteką Publiczną w 2017 roku. To historia dwóch nastoletnich programistek, które poznały się na kursie kodowania, a następnie stworzyły grę wideo. Oczywiście okazała się ona hitem! Podobnie jak tytuł Superkoderki, po który powinna sięgnąć każda ambitna dziewczyna – niezależnie od dziedziny, którą się zajmuje.

„A ja żem jej powiedziała” Katarzyna Nosowska 

Katarzyna Nosowska zachwyca nas nie tylko swoim głosem, ale również poczuciem humoru, dystansem do świata i tego, co dzieje się właśnie w mediach. Wokalistka w zabawny sposób przedstawia absurdy dzisiejszych czasów, a także przekonuje do pokochania siebie i nieudawania nikogo.

„Feminist Fight Club” Jessica Bennett

Nierówność między kobietami i mężczyznami (nie tylko w miejscach pracy) nie jest niczyim wymysłem. Niestety taka jest rzeczywistość. Czas z tym skończyć! Czytając książkę Feminist Fight Club dowiecie się na przykład, jaka jest różnica między głupim żartem a molestowaniem, a także co robić, aby przetrwać w seksistowskim miejscu pracy. Wszystkie zasady oraz porady zostały opisane w bardzo zabawny, lekki sposób, dlatego przeczytanie tej książki zajmie wam max dwa wieczory.

„Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich” Anna Kowalczyk 

Jak dużo wiecie o historii kobiet w Polsce oraz ich dokonaniach? No właśnie… Dziwnym trafem nie wystarczyło dla nich miejscach na stronach książek i podręczników historycznych. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich, to lektura obowiązkowa nie tylko dla kobiet!

„No pasa nada! Nic się nie dzieje. Kobiece oblicze Meksyku”

Beata Kowalik Reportaż Beaty Kowalik pozwoli wam lepiej poznać codzienność kobiet mieszkających w Meksyku. W wioskach, domach, niebezpiecznych dzielnicach. W większości bez żadnych przywilejów, zmagających się z wszechobecną przemocą, bezprawiem oraz męską dominacją.

„Kobiety z obrazów” Małgorzata Czyńska 

To książka nie tylko dla fanek sztuki. Dowiecie się z niej, kim była ekscentryczna Dora Maar, niezależna Victorine Meurent, tajemnicza Lisa del Giocondo czy twardo stąpająca po ziemi Catherine Bolnes. A to tylko niektóre z kobiet kryjących się dziełami wielkich mistrzów malarstwa. Autorka Małgorzata Czyńska udziela im głosu oraz ukazuje je już nie przez pryzmat ich związków z wielką sztuką, lecz jako osoby z krwi i kości, pełne obaw i emocji, żywe, a także zaskakująco prawdziwe.

„Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn” Caroline Criado Perez

To może nie będzie przyjemna lektura, ale na pewno bardzo uświadamiająca i ważna. Dziennikarka i feministka Caroline Criado Perez na setkach przykładów pokazuje, że domyślnym użytkownikiem większości dóbr i usług jest wciąż mężczyzna oraz wyjaśnia, w jaki sposób wpływa to na codzienne życie połowy ludzkości. Przykład? Diagnostyka i leczenie niektórych chorób. 

„Mężczyźni objaśniają mi świat” Rebecca Solnit

Książki Rebeki Solnit trzeba znać. I od tej pozycji warto zacząć swoją przygodę z tytułami autorstwa tej słynnej amerykańskiej feministki i historyczki. To zbiór niezwykle błyskotliwych, trafnych i dających do myślenia tekstów, które zwracają uwagę na sytuację i prawa kobiet, a także ich szerszy geopolityczny i kulturowy kontekst.

„Biblia waginy” dr Jen Gunter

Jak dużo wiecie o swojej waginie? Może okazać się, że niewystarczająco. Ale to nic, bo dr Jen Gunter w swojej książce rozwieje wszelkie wątpliwości. Oraz odpowie na pytania, które być może wstydziłaś się do tej pory zadać. Nie mamy żadnej wątpliwości, że po lekturze tej książki twoja odwaga oraz świadomość znacznie wzrośnie.

„Mistrzynie” Anna Luboń

To książka świetnej dziennikarki Anny Luboń, a dokładnie jej trzynaście wywiadów przeprowadzonych z równie wybitnymi i inspirującymi Polkami. Innowatorkami, pasjonatkami, kreatorkami. Ich sylwetki to przykład tego, co można osiągnąć wbrew ustalonym regułom, często brew zastanemu porządkowi, w świecie mocno zdominowanym przez mężczyzn. A można wiele.

„Moment zwrotny. Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat” Melinda Gates

Debiut pisarski Melindy Gates, żony Billa Gatesa, to manifest. Niezwykle potrzebny i aktualny, który zwraca uwagę na bardzo istotną rzecz. A mianowicie, że nie było lepszego momentu na zmienianie świata przez kobiety niż jest teraz. I choć nie jest łatwo, bo pod nowi rzucane są nam rozmaite kłody – także przez władzę – to jednak Gates przypomina, że warto wierzyć w siłę zmiany. I własną również.

„Seksuolożki. Nowe rozmowy” Marta Szarejko

To kontynuacja poprzedniej książki Marty Szarejko, Seksuolożki. Sekrety gabinetów. Tym razem dziennikarka ponownie zagląda za kulisy pracy seksuologa i sprawdza, czy oraz jak często Polki przekraczają granice w łóżku. Pyta, jak ciąża i poród wpływają na kobiecą seksualność. I próbuje wyjaśnić, jak to ciągle możliwe, że w mniemaniu niektórych polskich par, przyjemność mężczyzny jest ważniejsza od satysfakcji kobiety.

„#girlstalk. Dziewczyny, rozmowy, życie” Karolina Cwalina-Stępniak, Paulina Klepacz

Nic tak nie inspiruje kobiet jak inne kobiety. Dlatego Karolina Cwalina-Stępniak, na co dzień certyfikowany coach oraz Paulina Klepacz, dziennikarka i redaktorka prowadząca Glamour.pl porozmawiały z dziewczynami, które dodadzą wam siły, motywacji oraz pozwolą zgłębić wiedzą o sobie, swoich potrzebach i celach.