Potrzeba było ponad 2 tysięcy lat, by kobiety wreszcie doczekały się zmian w tym temacie. Podczas gdy oferuje się im udogodnienia i często zaskakujące rozwiązania dręczących ich problemów na każdym, nie tylko urodowym polu, nie wspominając już o schlebianie najbardziej próżnym i wymyślnym fanaberiom, w tym temacie przez lata nie działo się nic.

Kolor krwi podczas okresu mówi więcej, niż myślicie!

Mowa o miesiączce i sposobach na przetrwanie tych dni. Aż trudno uwierzyć, że do niedawna kobiety miały do dyspozycji jedynie dwa rozwiązania. Za to dziś marki prześcigają się w pomysłach: zamiast klasycznych podpasek można sięgnąć po majtki wchłaniające miesięczną krew, wielorazowe podpaski, łagodzące dyskomfort tampony z marihuaną, czy wreszcie, może bez takich fajerwerków jak te ostatnie – tampony z ekologicznej bawełny. Aha, no i jest jeszcze kubeczek menstruacyjny. Pierwszy projekt pojawił się już w latach 30. ubiegłego wieku, ale trochę to trwało zanim osiągał finalny, satysfakcjonujący kształt. Wśród najpopularniejszych producentów tego wynalazku znajdziecie m.in. takie marki, jak DivaCup, Femmecup, Fleurcup, LadyCup, Lunette, MeLuna, Miacup, MPower, Yuuki, Instead Softcup i popularny Mooncup, który możecie zamówić nawet w sklepie Asos. Co to dokładnie jest?

Kubeczek menstruacyjny – co to jest i do czego służy?

Kubeczek menstruacyjny to specjalny kapturek wykonany z silikonu , który umieszcza się wewnątrz ciała i który ma za zadanie zbierać krew miesięczną tak, by nie wydostała się na zewnątrz. Jest miękki, co bardzo usprawnia jego aplikację i powoduje, że jego używanie jest zupełnie nieodczuwalne. Przez zainstalowaniem go składamy kubeczek tak, by ułożył się na kształt litery C. Można też spróbować inaczej - na kształt litery S, albo po prostu spłaszczyć jego brzegi tak, by zbliżyły się do siebie. Warto spróbować każdej metody i wybrać tę dla siebie najwygodniejszą.

Jeśli kubeczek wybranej przez was marki jest rozmiarowany, warto pamiętać o jednej ważnej rzeczy zwłaszcza, jeśli dopiero rozpoczynacie tę przygodę – rozmiar A jest większy i dedykowany wieloródkom, a rozmiar B kobietom, które nie mają jeszcze dzieci i jest znacznie mniejszy niż wspomniany poprzedni.

Kubeczek menstruacyjny jest wielorazowego użytku, ale ważne, by ze względów higienicznych każdorazowo przed jego aplikacją wygotować go we wrzątku przez 5 minut. W trakcie okresu starczy samo mycie, ale pierwszego dnia miesiączki, przed pierwszym użyciem sięgamy po ten wygotowany.

Kubeczek menstruacyjny – jak go używać?

Najważniejsza zasada: przed przystąpieniem do aplikacji myjemy ręce. Następnie aplikujemy kubeczek menstruacyjny w taki sposób, by najgrubszy złożony pierścień wszedł do pochwy jasko pierwszy.  Najwygodniej przeprowadzić cała operacje siadając na toaletę lub na stojąco z podniesioną nogą. Można także kucnąć. Co do miejsca, w którym kubeczek powinien się znaleźć, jest ono tylko kwestia naszych preferencji. Część kobiet czuje się pewniej, gdy znajduje się on bliżej ujścia szyjki macicy, inne zakładają bliżej wejścia do pochwy. Po prawidłowej aplikacji, która zapewni komfort korzystania z niego trzeba pamiętać o jednym: w ciągu dnia oczyszczamy go 2-4 razy w zależności od intensywności krwawienia.

Wyciągając go trzeba mieć na względzie fakt, że gdy jest już zaaplikowany, wytwarza się podciśnienie i aby go usunąć, trzeba najpierw je zwolnić naciskając delikatnie na pierścień. Potem swobodnie wyciągamy go na zewnątrz.

Seks w czasie okresu nie jest dla was? Ten wynalazek pozwoli wam to zmienić