Nie ma dnia, żebyście nie spotkali kogoś ze słuchawkami AirPods? Nic dziwnego. Produkt Apple'a to jeden z najbardziej pożądanych w tej chwili gadżetów, którego sprzedaż nieustannie wzrasta. W 2017 roku sprzedano ponad 16 milionów par słuchawek, w zeszłym roku ponad 28 milionów i szacuje się, że w najbliższych miesiącach sprzedaż może wzrosnąć do 55 milionów, a do 2021 roku - dwukrotnie. Skąd taka popularność bezprzewodowych słuchawek marki z nadgryzionym jabłkiem w logo? Powodów jest mnóstwo. Są nie tylko zwygodne (nie przeszkadza w końcu żaden kabel, który często ciężko rozplątać), ale również świetnie redukują hałas z zewnątrz i zapewniają wysoką jakość rozmów. No i umówmy się - dla wielu są po prostu modnym dodatkiem, który dla każdego, kto podąża za trendami (nie tylko tymi technologicznymi), jest absolutnym must have. Choć nie są tanim wydatkiem - w Polsce AirPods to koszt niemal 800 zł. Nie wszyscy jednak dostrzegają w produkcie marki Apple same plusy. 

Zobacz także: Apple zapowiada swoją kartę płatniczą Apple Card. Bez daty ważności i wykonaną z... tytanu!

Naukowcy żądają wycofania słuchawek bezprzewodowych AirPods Apple ze sprzedaży. Mogą zagrażać naszemu zdrowiu!

Już 250 naukowców z 40 różnych krajów podpisało petycję skierowaną do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o zablokowanie dalszej sprzedaży słuchawek AirPods. Według nich to, w jaki sposób gadżet działa, jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. AirPods łączą się bezprzewodowo z telefonem lub komputerem użytkownika za pomocą technologii Bluetooth, która wykorzystuje fale radiowe niskiej mocy. I to właśnie ze względu na poziom promieniowania elektromagnetycznego, na jakie naraża użytkowników, korzystanie ze słuchawek może mieć bardzo negatywne skutki. Zdaniem naukowców z wielu dotychczasowych badań wynika, że istnieje zależność między takim promieniowaniem, a nowotworami. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że urządzenia AirPods znajdują się głęboko w naszym kanale słuchowym, w związku z czym narażone są najbardziej wrażliwe części ucha. Oprócz ryzyka choroby nowotworowej korzystanie z bezprzewodowych urządzeń może powodować także uszkodzenia genetyczne, zmiany strukturalne i funkcjonalne układu rozrodczego, deficyty pamięci i zaburzenia neurologiczne. Naukowcy przeciwni słuchawkom AirPods wnioskuję też o większy nadzór przy sprzedaży tego typu gadżetów, a także o umieszczenie wyraźnych ostrzeżeń przy każdym produkcje emitującym fale radiowe. Zarzucają również WHO niewywiązywanie się ze swojej zasadniczej roli i bagatelizowanie problemu. 

Co zatem zrobić, jeśli jesteście posiadaczami słuchawek AirPods i bardzo je sobie chwalicie? Nie każemy Wam oczywiście wyrzucać ich do kosza, bo zdajemy sobie sprawę z tego, ile w nie zainwestowaliście. Warto jednam mieć na uwadze zaniepokojenie naukowców i korzystać z gadżetu z głową. Więc jeśli macie taką możliwość, zamieniajcie je czasami na zwykłe słuchawki, kiedy jesteście w domu słuchajcie muzyki płynącej z głośników, a rozmowy prowadźcie w trybie głośnomówiącym. 

Zobacz także: iPhone XR2: Nowy model telefonu Apple będzie dostępny w neonowych kolorach!