AKTUALIZACJA 28 GRUDNIA 2020: Kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił narodową kwarantannę, która obowiązuje od dziś, tj. 28 grudnia i potrwa aż do 17 stycznia. Oznacza to, że wciąż obowiązują nas obostrzenia, które już znamy. Dodatkowo, rząd podjął decyzję o całkowitym zamknięciu hoteli (obecnie mogą w nich przebywać tylko medycy), stoków narciarskich oraz galerii handlowych (z wyjątkiem sklepów spożywczych i drogerii). Oprócz tego minister zdrowia poinformował o specjalnych obostrzeniach w sylwestra – m.in. ograniczenie w przemieszczaniu się, obowiązujące od godz. 19:00 w czwartek 31 grudnia 2020 do godz. 6:00 w piątek 1 stycznia 2021. Okazało się, że rząd nie może wprowadzić w życie tego nakazu, ponieważ godzina policyjna obowiązuje wyłącznie, gdy w kraju obowiązuje stan wyjątkowy. Wczoraj Mateusz Morawiecki sprostował te ogłoszenia podczas konferencji prasowej, informując, że „W sylwestra nie wprowadzamy godziny policyjnej, apelujemy jedynie o nieprzemieszczanie się”. Dzisiaj te słowa potwierdził Szef KPRM Michał Dworczyk, który zaznaczył, że formalnie godzina policyjna nie będzie obowiązywać, ale wciąż będą obowiązywały ograniczenia w przemieszczaniu się zgodnie z ustawą z 2008 roku o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi – dozwolone będzie przemieszczanie się w celu „wykonywania czynności zawodowych lub zaspokajania niezbędnych potrzeb”.

Właśnie odbyła się konferencja prasowa, podczas której minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował m.in. o szczepieniach na Covid-19, kwarantannie narodowej oraz o wynikających z niej – nowych obostrzeniach, które zaczną obowiązywać tuż po świętach Bożego Narodzenia. Jedno z ograniczeń dotyczy przemieszczania się w Sylwestra, czyli w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. Oto wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat. 

Narodowa kwarantanna i zakaz przemieszczania się w Sylwestra, czyli nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Adam Niedzielski zaapelował do Polaków o odpowiedzialność – zarówno za siebie, jak i swoich bliskich. Poinformował także o wprowadzeniu narodowej kwarantanny, która będzie obowiązywać od 28 grudnia 2020 roku do 17 stycznia 2021. Co to oznacza w praktyce? Ograniczenia, którym obecnie musimy się podporządkowywać, pozostaną w mocy. Co więcej, zamknięte zostaną hotele (także dla podróżujących służbowo), stoki narciarskie, a także galerie handlowe z wyłączeniem sklepów spożywczych oraz drogerii. 

Specjalne obostrzenia będą obowiązywać w Sylwestra. Jak poinformował minister zdrowia, wprowadzony zostanie zakaz, a właściwie ograniczenie w przemieszczaniu się. Będzie ono obowiązywało od godz. 19:00 w czwartek 31 grudnia 2020 do godz. 6:00 w piątek 1 stycznia 2021. Możliwe będzie jedynie przemieszczanie się w „niezbędnych celach służbowych oraz wskazanych w rozporządzeniu”. 

 

 

Osoby, które w dniach 28 grudnia 2020 – 17 stycznia 2021 wrócą do Polski zza granicy, będą natomiast musiały poddać się 10-dniowej kwarantannie. Warto jednak zauważyć, że nakaz ten dotyczy jedynie podróżujących transportem zbiorowym. 

Zobacz także:

 

Jak nie panikować w czasach pandemii i jak poradzić sobie z izolacją? Pytamy psychologa >>>