Kwas hialuronowy w nawilżaniu skóry twarzy

Nawilżanie cery to kluczowy etap jej pielęgnacji. Wzbogacenie skóry w wodę daje efekt na wielu płaszczyznach – eliminuje dyskomfort, uczucie swędzenia i pieczenia, zmniejsza widoczność zmarszczek bądź daje ulgę, kojąc podrażnienia. Wartościowym i szeroko polecanym składnikiem kosmetyków, pozwalającym na zachowanie optymalnego poziomu nawilżenia tkanki, jest kwas hialuronowy. Czym dokładnie jest i jak działa?

Kwas hialuronowy – co warto o nim wiedzieć?

Mówi się, że kwas hialuronowy to eliksir młodości. Działa na naskórek wieloaspektowo, szczególnie zachowując jego zdrowy wygląd i dobrą kondycję oraz chroniąc przed przedwczesnym starzeniem się skóry. Jego skuteczność potwierdza fakt, że to jeden ze składników tkanki skórnej – należy, pod postacią hialuronianu sodu, do mieszaniny naturalnych związków nawilżających skórę, zwanej Naturalnym Czynnikiem Nawilżającym (NMF). Występuje również w płynie stawowym (pomaga w dystrybucji elementów odżywczych do chrząstek), w ciele szklistym oka, płynach ustrojowych oraz w ścianach naczyń krwionośnych.

Kwas hialuronowy porównuje się do gąbki. Dlaczego? Ma właściwości higroskopijne – jedna jego cząsteczka jest w stanie związać setki cząsteczek wody i dostarczyć je do komórek skóry właściwej. Co jeszcze warto wiedzieć o kwasie hialuronowym? 

•    Bardzo rzadko wywołuje reakcje alergiczne – może być stosowany w kosmetykach hipoalergicznych.
•    W kosmetykach często znajdziemy go pod postacią soli – hialuronian sodu lub potasu. 
•    Występuje pod różnymi postaciami i może mieć różną przyswajalność. W kosmetykach warto szukać tego niskocząsteczkowego, gdyż im mniejsze są cząsteczki substancji, tym łatwiej przenika ona w głębokie warstwy skóry i lepiej ją nawilża.
•    Jest substancją naturalnie występującą w ludzkim organizmie. W miarę upływu lat spada jednak szybkość jego syntezy.

Jako że z wiekiem w skórze jest coraz mniej kwasu hialuronowego, skóra w naturalny sposób traci zdrowy blask i nawilżenie. Zmniejszanie ilości kwasu hialuronowego w strukturach tkanki skórnej zaczyna być dostrzegalne np. poprzez to, że naskórek przestaje być tak elastyczny jak dawniej, wiotczeje, staje się bardziej podatny na czynniki zewnętrzne (stres, warunki atmosferyczne, promieniowanie UV) i podrażnienia, częściej ulega przesuszeniu. Stopniowa utrata hialuronianu sodu rozpoczyna się mniej więcej po 25. roku życia, po 80. zaś związek ten zanika całkowicie. W pewnym momencie, aby skóra nadal wyglądała młodo, świeżo i zdrowo, należy zacząć dostarczać jej kwas hialuronowy od zewnątrz. Jego niedobory można uzupełniać za pomocą suplementacji, zabiegów medycyny estetycznej oraz kosmetyków.

Utrata kwasu hialuronowego, a starzenie się skóry - infografika

Przeczytaj także poradniki o pielęgnacji skóry w zależności od wieku:
•    skóra wrażliwa po 50 roku życia – jak o nią dbać?

Zobacz także:

Jak jest wytwarzany kwas hialuronowy?

Jeszcze kilkanaście lat temu do produkcji kosmetyków wykorzystywano kwas hialuronowy pochodzenia zwierzęcego. Obecnie pozyskuje się go metodami biotechnologicznymi – fermentacją mikrobiologiczną – ze szczepów paciorkowca Streptococcus equi. W takiej postaci jest niezwykle delikatny – nie podrażnia i nie wywołuje reakcji alergicznych, nie działa też fotouczulająco. 

Jak kwas hialuronowy wpływa na skórę twarzy?

Już wiesz, że kwas hialuronowy znajduje się w skórze i zaczyna powolnie zanikać u osób po 25. roku życia, a jego postępujące braki łatwo wychwycić wzrokiem. Skóra, która ma deficyt kwasu hialuronowego, jest mało elastyczna, szorstka, wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Uwidaczniają się na niej zmarszczki i bruzdy. Ma to związek z tym, że kwas wpływa na włókna elastynowe i kolagenowe odpowiedzialne za jędrność, sprężystość, gęstość i młody wygląd naskórka.

Kosmetyki zawierające kwas hialuronowy mogą być prawdziwym ratunkiem dla skóry, szczególnie tej suchej i podrażnionej. Przyniosą tkance ukojenie, podniosą poziom nawilżenia. Kwas hialuronowy, nasycając skórę cząsteczkami wody, wiążąc je w komórkach, uelastycznia ją, poprawia gęstość i wygładza. Efekt jest niemal natychmiastowy – zwykle już po pierwszych zastosowaniach kosmetyku cera zyskuje pożądany wygląd. 

Czy kwas hialuronowy poradzi sobie z odwodnioną skórą? Jak najbardziej! Regularne używanie produktów bazujących na tym związku w krótkim czasie zaowocuje uzyskaniem optymalnego poziomu nawilżenia cery. A co z suchą i bardzo suchą skórą? W takich przypadkach kwas hialuronowy, który jest humektantem należy stosować w zestawieniu z emolientami – substancjami natłuszczającymi. Dzięki temu zapewnimy skórze kompleksową pielęgnację nawilżającą. Jak wiemy, bardzo sucha skóra sprawia dyskomfort – swędzi, piecze, łuszczy się. Zmarszczki są na niej zdecydowanie bardziej widoczne niż na cerze nawodnionej. Przesuszony naskórek jest również skłonny do podrażnień i reaguje na wiele czynników zewnętrznych. Dzięki stosowaniu kosmetyków z kwasem hialuronowym (nawet w przypadku bardzo suchej skóry) powrócą komfort fizyczny i psychiczny – cera znów stanie się miękka, nie będzie swędzieć i sprawiać wrażenia ściągniętej. Kwas hialuronowy w połączeniu z emolientem da poczucie ulgi i ukojenia.

Jak jeszcze kwas hialuronowy wpływa na kondycję skóry? Między innymi przyczynia się do:
•    redukowania drobnych zmarszczek i bruzd;
•    przywrócenia naskórkowi naturalnego blasku;
•    zmniejszenia widoczności cieni pod oczami;
•    wzmocnienia naturalnego płaszcza hydrolipidowego, a więc jednocześnie funkcji ochronnych skóry;
•    poprawienia wyglądu cery – będzie sprawiać wrażenie wypoczętej i promiennej;
•    wzmocnienia struktury naskórka.

Kwas hialuronowy w kosmetykach – jak go stosować?

W przemyśle kosmetycznym wykorzystuje się trzy rodzaje kwasu hialuronowego: 
•    wielkocząsteczkowy – tworzy na powierzchni cery warstwę okluzyjną chroniącą przed utratą wody z komórek (odparowaniem);
•    średniocząsteczkowy – działa na poziomie warstwy rogowej skóry, w błyskawicznym czasie dając efekt nawilżenia, wygładzenia i ujędrnienia, niestety krótkotrwale;
•    niskocząsteczkowy – najmocniej i najdłużej wpływa na lepsze nawodnienie skóry, wnikając w jej głębsze warstwy.

Warto zatem zwracać uwagę na rodzaj kwasu hialuronowego użytego w produktach kosmetycznych, w zależności od tego, na jaki efekt liczymy. W przypadku suchej i bardzo suchej skóry zalecane są preparaty zawierające niskocząsteczkowy kwas hialuronowy, który zadziała nawet w jej najgłębszych warstwach. Zapewni tym samym długotrwały efekt nawilżenia, wygładzenia i uelastycznienia. W niskocząsteczkowy kwas hialuronowy bogate są między innymi kosmetyki tołpa.® z serii hydrativ. Oprócz wspomnianego składnika znajdziemy w nich także biopolimer kiełków pszenicy czy kserofilną szałwię muszkatołową.Wspólnie przywrócą skórze właściwy poziom nawilżenia, pozbędą się drobnych zmarszczek, zwanych potocznie papierowymi, poprawią gęstość naskórka i zahamują utratę wody z komórek. Już po pierwszych użyciach cera będzie wyglądać na bardziej wypoczętą, promienną, pełną blasku, elastyczną, miękką i gładką. Zniknie uczucie podrażnienia i ściągnięcia, powróci dawny komfort.

 tołpa.® dermo face hydrativ. hialuronowe serum-booster głęboko nawilżające - infografika

Należy jednak pamiętać o systematyczności – tylko regularne stosowanie kosmetyków z kwasem hialuronowym da pożądane rezultaty. Nie zapominajmy o tym, by pielęgnacja była kompleksowa i wieloetapowa. W przywróceniu skórze pełni nawilżenia, szczególnie tej bardzo suchej, nie wystarczy sam krem. Pielęgnacja powinna opierać się na wspólnym działaniu kilku kosmetyków pomagających skórze utrzymać wilgoć. Nawet podczas demakijażu możemy wzbogacić strukturę skóry w kwas hialuronowy, używając nawilżającego płynu micelarnego tołpa.® dermo face hydrativ. Oczyszczanie cery połączmy z jej pielęgnacją, a efekty przejdą nasze nawet najśmielsze oczekiwania.

 tołpa.® dermo face hydrativ. hialuronowy płyn micelarny do mycia twarzy i oczu - infografika