Znajdź niezapisany notes i zatemperuj ołówek – zapraszamy cię do zabawy w szkołę! Zanim przejdziemy do wytwarzania kosmetyków, chcemy przekazać ci kilka podstawowych informacji o ludzkiej skórze. Ta wiedza pozwoli ci zrozumieć, które składniki najlepiej nadają się do pielęgnacji skóry.
 

Oto kilka interesujących faktów na temat skóry:

1. Skóra jest największym narządem ludzkiego ciała. Średnio waży ok. 4 kilogramów i ma powierzchnię ok. 2 m2. Te dane robią wrażenie i uświadamiają nam, jak ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry!

2. Skóra gubi ze swojej powierzchni około 30–40 tysięcy martwych komórek na minutę.

3. Najcieńsza warstwa skóry znajduje się wokół oczu, a najgrubsza na plecach, dłoniach i stopach. To tłumaczy, dlaczego musimy być bardzo ostrożne i nie nakładać żadnych drażniących substancji na okolice oczu.

4. Skóra pomaga nam regulować ciepłotę ciała poprzez wykrywanie wysokiej i niskiej temperatury.

5. Na 1 cm2 powierzchni skóry przypada ok. 300 gruczołów potnych. Tak naprawdę pot jest wydzieliną bezwonną – zapach powstaje dopiero, gdy pot wejdzie w reakcję z bakteriami obecnymi na ludzkiej skórze.
 

Skóra budowa i funkcje

Skóra człowieka składa się z dwóch głównych warstw: naskórka, czyli warstwy wierzchniej, i skóry właściwej, czyli głębokiej, którą także dzielimy na kilka warstw. Kosmetyki oddziałują najsilniej na warstwę rogową skóry. Proces wymiany tej warstwy zwany jest łuszczeniem i słabnie wraz z wiekiem. U młodszych osób zajmuje to ok. 14, w przypadku osób starszych – nawet 37 dni. Całkowita wymiana starych komórek skóry na nowe trwa 28 dni. Warto o tym pamiętać, testując nowy produkt czy zabieg – jego faktyczny wpływ na skórę będzie widoczny najwcześniej za 14 dni, a pełny efekt dopiero po 28 dniach. Funkcjonowanie skóry i jej reakcje są kwestią niezwykle indywidualną, dlatego trudno jest podać jakieś uniwersalne zasady.


Kosmetyki domowej roboty? Jeśli jesteś ich fanką, musisz o tym pamiętać:

Przyrządzając kosmetyk po raz pierwszy, zawsze wykonaj najpierw test płatkowy na mniejszej powierzchni skóry, zanim zdecydujesz się zaaplikować produkt na całe ciało. Jednym ze sposobów na ocenę wpływu oleju na skórę jest przeanalizowanie jego ratingu komedogenicznego. Mówiąc prosto, rating komedogeniczny jest to wskaźnik pokazujący, w jakim stopniu olej powoduje zatykanie porów. Olej kokosowy zajmuje wysokie miejsce w tym rankingu, gdyż tworzy na skórze tłustą, grubą, nieprzepuszczającą warstwę. Brzmi to koszmarnie, ale jeśli masz silnie wysuszoną skórę łuszczycową, korzystne będzie wybranie kosmetyku, który zatrzyma w skórze wilgoć i ochroni ją przed wysuszającymi czynnikami zewnętrznymi. Jeśli masz jednak skórę trądzikową, powinnaś unikać stosowania do twarzy olejów o działaniu komedogenicznym, które mogą nasilać niekorzystne objawy. Na drugim końcu skali znajdują się lekkie oleje, np. jojoba czy olej z pestek moreli. Ich składniki podkreślają naturalną kondycję skóry. Doskonale sprawdzają się w przypadku cery tłustej i skłonnej do wyprysków, gdyż regulują jej poziom pH. Komponując domowe kosmetyki, pamiętaj o ratingu komedogenicznym i zawsze wybieraj składniki, które są odpowiednie dla twojego rodzaju cery.

Zobacz także: Oleje bazowe do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów – rodzaje, działanie i właściwości >>>

Fragment pochodzi z książki „Clean Beauty. Przepisy na kosmetyki z lodówki” autorstwa Elsie Rutterford i Dominiki Minarovic. W Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Buchmann. Cena 39,99 zł.