Pożary amazońskich lasów deszczowych nie ustają, a Brazylia, czyli jedno z państw, na terenie którego leży Amazonia, odrzuca pomoc ze strony państw, które w weekend spotkały się na szczycie G7 w Biarritz. Kiedy po zakończonym spotkaniu przywódców siedmiu państw, w tym również przewodniczącego Rady Europejskiej, Donalda Tuska, prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że przeznaczą oni na ratowanie Amazonii ponad 20 milionów dolarów, szef gabinetu populistycznego prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, Onyx Lorenzoni opowiedział: „dzięki, ale może te środku są bardziej istotne dla zalesienia Europy.” Po czym dodał kąśliwie, że „Macron nie potrafił nawet zapobiec przewidywalnemu pożarowi w kościele (chodzi oczywiście o kwietniowy pożar paryskiej katedry Notre Dame - przyp.red.), który jest częścią światowego dziedzictwa, a chce pouczać nasz kraj?”. Chęć pomocy ze strony Unii Europejskiej wyraził również Donald Tusk, zaznaczając przy tym, że jeśli Brazylia nie będzie współpracować, dyskutowana obecnie umowa o wolnym handlu między krajami Ameryki Południowej (w tym Brazylii), na którą muszą zgodzić się liderzy państw UE oraz parlamenty krajów członkowskich, może zakończyć się fiaskiem. Ze Brazylii jedyną do tej pory konkretną reakcją było wysłanie 44 tysięcy żołnierzy do walki z pożarami oraz kilku samolotów do gaszenia płonących lasów z powietrza. Brazylijskie ministerstwo obrony zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą.

Zobacz także: Płoną lasy Amazonii. Oto, co możesz zrobić, aby pomóc

Leonardo DiCaprio ratuje Amazonię 

Wobec ekologicznej katastrofy z jaką bez wątpienia mamy do czynienia, obojętny nie pozostaje od lat zaangażowany w działania na rzecz ochrony środowiska Leonardo DiCaprio. Aktor, którego aktualnie możemy oglądać w najnowszym filmie Quentina Tarantino Pewnego razu… w Hollywood, jest założycielem fundacji The Leonardo DiCaprio Foundation, która połączyła się z Earth Alliance, postanowił przeznaczyć na ochronę płonących „zielonych płuc Ziemi” 5 milionów dolarów. Pieniądze te zostaną przekazane lokalnym organizacjom zajmującym się ochroną środowiska i trafią m.in. do grup gaśniczych walczących z pożarami lasów deszczowych Amazonii. Oprócz tego aktor zaapelował do swoich fanów na Instagramie, by włączyli się nie tylko w pomoc finansową, ale również popatrzyli szerzej na problem z jakim zmaga się Amazonia. „Gdy nadejdzie czas wyborów, zagłosujcie na przywódców, którzy rozumieją powagę kryzysu klimatycznego i są gotowi podjąć śmiałe działania – w tym silne zarządzanie i dalekowzroczną politykę” - napisał DiCaprio.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#Regram #RG @earthalliance #EarthAlliance, launched in July by @LeonardoDiCaprio, Laurene Powell Jobs, and Brian Sheth, has formed an emergency Amazon Forest Fund with a commitment of $5 million dollars to focus critical resources for indigenous communities and other local partners working to protect the life-sustaining biodiversity of the Amazon against the surge of fires currently burning across the region. Join Us. 100 percent of your donation will go to partners who are working on the ground to protect the Amazon. Earth Alliance is committed to helping protect the natural world. We are deeply concerned about the ongoing crisis in the Amazon, which highlights the delicate balance of climate, biodiversity, and the wellbeing of indigenous peoples. To learn more or to donate, please visit ealliance.org/amazonfund (see link in bio) Photos: @chamiltonjames, @danielbeltraphoto 2017

Post udostępniony przez Leonardo DiCaprio (@leonardodicaprio) Sie 25, 2019 o 6:51 PDT

Zobacz także: Leonardo DiCaprio ratuje Zatokę Kalifornijską!