Wspólny utwór Macieja Musiałowskiego i Julii Wieniawy - jak doszło do tej współpracy?

W połowie lutego na platformie Storytel ukazało się słuchowisko „Random”, w którym główne role odgrywają Julia Wieniawa i Maciej Musiałowski. Tytułowy Random to aplikacja, która umożliwia nawiązywanie znajomości z przypadkowymi ludźmi. Słuchowisko wprowadza nas w relację @Jantar91 (Julia Wieniawa) i @Buki92 (Maciej Musiałowski). Śledzimy w nim zjawiska charakterystyczne dla fascynacji drugą osobą, jak wzajemne poznanie, pierwsze uczucia i towarzyszące im komplikacje. To historia, gdzie przyjaźń łączy się z miłością, a tragizm miesza z humorem. 

Kto choć raz miał podobną aplikację z pewnością uśmiechnie się do siebie.

Utwór „Zabierz tę miłość”, który został napisany i skomponowany przez samego Macieja, nawiązuje bezpośrednio do słuchowiska. Autor miał w głowie ten utwór już od dawna, a projekt „Random” był motywacją do ukończenia pracy nad piosenką. Melodia i część tekstu zostały napisane dokładnie rok temu, podczas pierwszego lockdownu, bedąc autentycznym zapisem emocji Macieja. Producenci zdecydowali się na wykorzystanie pierwszych szkiców Macieja, a on na dopisanie kolejnej zwrotki dla Julii. 

„Relacje, rozstania i rozbieżności - to emocje, które prowadziły mnie podczas pisania tego utworu. Wyjechałem, nie chciałem stać się ofiarą lock downu, zamkniętą w mieszkaniu samotnie z psem i głową pełną myśli. Szczęście w nieszczęściu przyniosło zaproszenie od pewnej Rosjanki, która mianowała się moją ciocią. W jej pięknym domu stał fortepian, któremu przyglądałem się dość długo. W końcu się przełamałem. Z dnia na dzień przelałem swoje uczucia na pierwszą zwrotkę i refren. Bałem się. Nie chciałem znów wpadać w basen tych uczuć, ale stało się i… nie żałuję, bo dzięki temu w końcu mogłem się uwolnić od tych emocji. Propozycja wzięcia udziału w słuchowisku przyszła niedługo później. Być może był to znak” - Maciej Musiałowski.


fot. Michał Klusek / Shootme

“Nigdy nie brałam udziału w tak ciekawym projekcie jak “Random”. Mogłam się sprawdzić na wielu płaszczyznach, zaczynając od nagrywania słuchowiska, potem odcinka filmowego i na koniec zaśpiewania piosenki o miłości. Dzięki temu, że przeżywałam tę przygodę z Maćkiem, którego dobrze znam od lat, mogłam zbudować między moją postacią, a jego naprawdę szczere emocje. To przełożyło się na pewno na słuchowisko i na naszą piosenkę” - Julia Wieniawa.


fot. Michał Klusek / Shootme

Zobacz także:

W klipie nie występują @Jantar91 i @Buka12 znani ze słuchowiska, a po prostu Julia i Maciej, którzy mieli za zadanie urzeczywistnić emocje bohaterów Randoma. Teledysk kończy się tajemniczym i tragicznym rozstaniem młodych ludzi, co pozostawia w widzu wrażenie nieskończonej opowieści. Zresztą słusznie, ponieważ wszystko dzieje się na tle zapowiedzi kolejnej części słuchowiska, o której nadejściu informują nas autorzy. Czy zatem dają nam do zrozumienia, że ta miłość nie przetrwała? Jak potoczą się dzieje Jantara i Buki powinniśmy dowiedzieć się jeszcze w tym roku.


fot. Michał Klusek / Shootme


Za scenariusz i reżyserię teledysku odpowiada Jakub Barzak, który jest jednym z pomysłodawców słuchowiska. Za kamerą stanął Maciej Twardowski, znany m.in. z filmów „Wszystkie nieprzespane noce” „Deer Boy”. Choreografię, którą obserwujemy w klipie, przygotował Stefano Terrazzino. 

Za sukcesem „Randoma” stoi między innymi innowacyjność projektu, polegająca na połączeniu słuchowiska z mini serialem wideo. Za scenariusz i reżyserię słuchowiska i towarzyszących odcinków wideo odpowiada Natasza Parzymies. Natasza wpisała się na stałe w świadomości widzów jako producentka i reżyserka serialu „Kontrola”, który na YouTube ma prawie 50 mln wyświetleń. Odcinki wideo „Randoma” są dostępne również na jej kanale.

Słuchowisko „Random” jest dostępne w aplikacji Storytel