Magazyn Time od 1927 roku przyznaje tytuł Człowiek Roku. Do tej pory wśród laureatów jednego z najbardziej znanych plebiscytów na świecie znaleźli się m.in. Polacy – Lech Wałęsa i papież Jan Paweł II, a w ostatnich latach Mark Zuckerberg, Barack Obama, Angela Merkel czy Donald Trump. Rok temu Człowiekiem Roku magazynu Time została najpopularniejsza nastoletnia aktywistka na świecie – Greta Thunberg. Zapoczątkowany przez młodą Szwedkę Młodzieżowy Strajk Klimatyczny prężnie działa dzisiaj na całym świecie, także w Polsce – o rodzimych aktywistkach możesz przeczytać w najnowszym wydaniu GLAMOUR Unicorn POLISH ISSUE.

W tym roku amerykański tygodnik zdecydował się po raz pierwszy przyznać tytuł Dziecko Roku. A przy organizacji tego plebiscyty pomagał popularny telewizyjny kanał dla dzieci i młodzieży Nickelodeon. Pod uwagę brano ponad pięć tysięcy dzieci ze Stanów Zjednoczonych w wieku 8-16 lat, z czego wytypowano finałową piątkę. Jak podkreśla Time – wszyscy są już zwycięzcami, bo pozytywnie wpłynęli na otaczającą ich rzeczywistość. Ostatecznie miano Dziecka Roku 2020 otrzymała 15-letnia Gitanjali Rao.


Powieść Olgi Tokarczuk wśród 100 najważniejszych książek 2019 roku według magazynu „Time” >>>
 

Gitanjali Rao – kim jest 15-letnia laureatka plebiscytu Dziecko Roku 2020 według magazynu Time?

Kim jest Gitanjali Rao i czym zasłużyła sobie na tytuł Dziecko Roku magazynu Time? To młoda wynalazczyni, która opracowała Tethys, czyli urządzenie służące do sprawdzania, czy w wodzie pitnej znajduje się ołów. Oprócz tego stworzyła rozszerzenie do przeglądarek internetowych – Kindly, które dzięki sztucznej inteligencji pozwala wykrywać w sieci cyberprzemoc.

Wywiad z Gitanjali Rao dla Time przeprowadziła aktorka i aktywistka Angelina Jolie. Na pytanie kiedy zdała sobie sprawę z tego, że nauka to jej pasja, odpowiedziała: - Kiedy byłam w drugiej czy trzeciej klasie, zaczęłam zastanawiać się, jak można wykorzystać naukę i technologię do kreowania zmian społecznych. W rozmowie z Jolie stwierdziła również, że kiedy widzi się w mediach ludzi o podobnych zainteresowaniach, łatwiej jest znaleźć motywację do działania: - Skoro ja mogę to zrobić, to i ty jesteś w stanie dokonać wielkich rzeczy – uważa Gitanjali.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez TIME (@time)