Co roku w mediach podejmowana jest dyskusja o krzywdzie, jaka spotyka zwierzęta w Sylwestra. Dźwięk petard sprawia, że psy reagują niepokojem i lękiem, ponieważ mają dużo bardziej wyczulony słuch niż ludzie. W tym roku w wielu miastach, m.in. w Warszawie, zrezygnowano z pokazu fajerwerków i zamiast nich, o północy zobaczymy kolorowe lasery. Również 12 stycznia, podczas 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie usłyszymy strzelania petard. Nie ma jednak co liczyć na to, że wszyscy ludzie powstrzymają się od odpalania fajerwerków w ostatni dzień roku. I nad rozwiązaniem tego problemu pracuje właśnie marka Ford.

„Cicha buda” - Ford opracowuje pomieszczenie, w którym psy mogłyby się schować na czas hałasu

Samochodowy gigant stworzył właśnie prototyp „cichej budy”. Jej zadaniem jest zniwelowanie nieprzyjemnego dla psów dźwięku. W projekcie została wykorzystana technologia wyciszająca hałas, taka sama, którą marka stosuje w swoich autach. Ta nowoczesna psia buda posiada więc panele wygłuszające, system aktywnej redukcji hałasu, automatyczne drzwi oraz ściany blokujące wibracje z dźwiękoszczelną wentylacją. Póki co nie wiadomo czy i kiedy ten sprzęt wejdzie do sprzedaży. Do tego czasu musimy pomagać naszym pupilom innymi, niestety mniej efektywnymi sposobami.

Jak pomagać zwierzętom, które boją się fajerwerków?

Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, by choć odrobinę pomóc naszym zwierzakom. Przede wszystkim, zasłońmy wszelkie rolety i żaluzje, zapalmy światło. Możemy również na czas strzelania fajerwerkami włączyć kojącą muzykę, która zagłuszy petardy. Jeśli twoje zwierzę reaguje na takie głośne dźwięki w sylwestra lękiem nie od opanowania, jest przerażone i dostaje ataku paniki, przed 31 grudnia warto pójść z nim do weterynarza i poprosić o odpowiednie leki. Sposobów jest wiele, ale żaden nie wydaje się być tak skuteczny jak „Cicha buda” Forda, dlatego mamy nadzieję, że szybko przejdzie ona wszystkie wymagane testy i trafi do sprzedaży.

Zobacz także: Noc sylwestrowa 2019: co obejrzeć w telewizji w sylwestra? [program tv] >>>