Prawdopodobnie słyszałaś już o oczyszczaniu manualnym. Chociaż zabieg nie kojarzy się zbyt przyjemnie (ręcznie wyciskanie zanieczyszczonych porów może być całkiem bolesne), osoby korzystające z niego regularnie twierdzą, że to jeden z najlepszych sposobów na skuteczne wygładzenie i odświeżenie cery. Na czym dokładnie polega oczyszczanie manualne twarzy? Jak przebiega i ile trwa zabieg? Dla kogo jest najbardziej polecany? Czy można go przeprowadzić samodzielnie, w domowych warunkach? Podpowiadamy. 

Oczyszczanie manualne: wszystko co musisz o tym wiedzieć

Manualne oczyszczanie twarzy to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach kosmetycznych. Ta metoda walki z krostami i zaskórnikami zyskała popularność na początku XXI wieku, i od tej pory ma grono wiernych zwolenników. Zabieg polega na ręcznym wyciskaniu z porów nadmiaru sebum i ropy, a także usuwaniu zaskórników i podskórnych grudek. Manualne oczyszczanie powinno zawsze być wykonywane przez wykwalifikowanego kosmetologa. Sam zabieg trwa od godziny do dwóch godzin i może wiązać się z nieprzyjemnymi odczuciami, takimi jak kłucie, ból i pieczenie. 

Głównymi wskazaniami do wykonywania tego rodzaju zabiegu są: 

  • skóra zanieczyszczona z nadmiarem sebum, 
  • zaskórniki, wągry, grudki i krostki, 
  • skóra zmęczona, poszarzała, 
  • -nierównomierny koloryt skóry. 

Oczyszczanie u kosmetyczki najbardziej polecane jest osobom posiadającym skórę tłustą i trądzikową, ale często jest też wybierane przez osoby o cerze mieszanej, aby dokładnie ją oczyścić i pozbyć się zaskórników i grudek. Zabieg jest przeznaczony zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, i może być przeprowadzony w każdym wieku. Ręczne oczyszczanie najczęściej dotyczy skóry twarzy, jednak może być też wykonywane na innych obszarach ciała, na których pojawiają się wypryski, takich jak plecy, ramiona czy dekolt.  

Niestety, nie każda osoba może zostać poddana zabiegowi. Główne przeciwwskazania do wykonywania manualnego oczyszczania twarzy to: 

  • aktywne infekcje skóry, na przykład opryszczka, 
  • skóra naczyniowa, 
  • tendencja do powstawania blizn, 
  • stany zapalne skóry, 
  • trądzik różowaty

Czy warto manualnie oczyszczać twarz?

Profesjonalnie i regularnie wykonywane, manualne oczyszczanie twarzy, może przynosić bardzo dobre efekty dla zdrowia i wyglądu naszej cery. Już w drugi dzień po zabiegu skóra powinna być wyraźnie gładsza, świeższa i bardziej promienna. Pory są oczyszczone i zwężona, a cera jest delikatniejsza i bardziej miękka w dotyku. Ponadto, zaraz po zabiegu skóra lepiej wchłania związki aktywne zawarte w kosmetykach, dzięki czemu łatwiej jest ją skutecznie nawilżyć i odżywić. 

Główne efekty manualnego oczyszczania to między innymi: 

Zobacz także:

  • usunięcie zaskórników otwartych i zamkniętych, 
  • oczyszczenie porów, 
  • zwężenie rozszerzonych porów, 
  • regulacja pracy gruczołów łojowych, 
  • rozświetlenie i odświeżenie skóry, 
  • złuszczenie martwej warstwy naskórka, 
  • przygotowanie skóry do lepszego wchłaniania składników aktywnych z aplikowanych na nią kosmetyków. 

Zabieg manualnego oczyszczania twarzy powinno wykonywać się mniej więcej raz w miesiącu. Zależy to przede wszystkim od typu twojej cery oraz tego, jak sumiennie skupiasz się na domowej pielęgnacji. Zaraz po oczyszczaniu skóra może być podrażniona i zaczerwieniona, jednak ten stan powinien samoistnie ustąpić w maksymalnie dwa dni. Jeśli zauważyłaś, że objawy się pogarszają, a dodatkowo skóra boli, piecze albo nadmiernie się łuszczy, skontaktuj się z kosmetologiem lub dermatologiem. 

Manualne czy mechaniczne oczyszczanie twarzy - co wybrać?

Mechaniczne oczyszczanie twarzy to zabiegi, w których wykorzystywana jest specjalna aparatura. Tak jak w przypadku sposobu manualnego, mają one na celu oczyścić twarz z nadmiaru sebum i toksyn, złuszczyć martwy naskórek i przygotować skórę do dalszej pielęgnacji. Jednymi z najczęściej wybieranych zabiegów w tej kategorii są mikrodermabrazja diamentowa, hydrabrazja czy peeling kawitacyjny

Który ze sposobów w takim razie jest lepszy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Mechaniczne oczyszczanie twarzy to zazwyczaj delikatny, skuteczny zabieg na odświeżenie i poprawienie wyglądu cery. Manualne oczyszczanie twarzy jest dobre dla osób, które skarżą się na głębokie i uciążliwe zaskórniki, niemożliwe do usunięcia podczas kawitacji czy mikrodermabrazji. Tak naprawdę nie musisz wybierać, bo oba te sposoby możesz ze sobą połączyć podczas jednego zabiegu. Częstą praktyką jest na przykład wykonywanie peelingu kawitacyjnego zaraz przed ręcznym oczyszczaniem twarzy. 

Oczyszczanie manualne z peelingiem kawitacyjnym krok po kroku

Zdecydowałaś się na ręczne oczyszczenie skóry twarzy, ale nie wiesz, czego masz się spodziewać? Nie martw się. Przedstawiamy opis zabiegu razem z peelingiem kawitacyjnym krok po kroku!

1. Pierwszym krokiem manualnego oczyszczania jest dokładny demakijaż za pomocą mleczka lub płynu micelarnego. Następnie kosmetolog oczyści twoją twarz za pomocą żelu myjącego, wmasowując go w skórę okrężnymi ruchami. 

2. Kolejnym krokiem jest tonizacja skóry, w celu przywrócenia jej prawidłowego pH. 

3. Następnie zostanie wykonany peeling kawitacyjny. Kosmetolog zmoczy wacik w specjalnym płynie do zabiegu i przetrze nim porządnie obszar twarzy, od którego będzie zaczynać. 

4. Kosmetolog będzie przesuwać szpatułkę urządzenia do kawitacji po danym obszarze twarzy, trzymając ją pod kątem 45 stopni, suchym wacikiem zbierając zanieczyszczenia, które będą się na niej gromadzić. Kosmetolog musi zadbać, żeby podczas trwania zabiegu skóra była obficie nawilżona. Peeling kawitacyjny nie powinien trwać dłużej niż 15 minut. 

5. Po zakończeniu peelingu kawitacyjnego, na skórę zostanie nałożona specjalna, rozpulchniająca maseczka. Dzięki użyciu tego rodzaju kosmetyku skóra lepiej reaguje na oczyszczanie, jest mniej podrażniona po zabiegu. 

6. Następnym krokiem będzie rozgrzanie skóry na twarzy za pomocą specjalnego urządzenia emitującego gorącą parę wodną. Ma to na celu otworzenie porów skóry, aby łatwiej było z nich usunąć zanieczyszczenia. 

7. Następnie kosmetolog ręcznie wyciśnie wągry, zaskórniki i wszystkie inne niezapalne zmiany. Ta część zabiegu nie należy do najprzyjemniejszych, ponieważ podczas nacisku możesz odczuwać ból, kłucie i pieczenie. 

8. Po dokładnym oczyszczeniu kosmetolog zastosuje jeden z zabiegów dezynfekujących i łagodzących, na przykład ozonoterapię (darsonwalizację). 

9. Następnie na skórę zostanie nałożona maska dobrana do potrzeb, najczęściej z glinką lub algami. 

10. Na koniec na twarz zostanie nałożony krem nawilżający z filtrem UV. 

Pamiętaj, że aby zachować świeżą i oczyszczoną skórę, ważna jest też jej codzienna pielęgnacja. Nie chodź nigdy spać w makijażu, dokładnie oczyszczaj skórę z resztek sebum i zanieczyszczeń, nawilżaj ją za pomocą sprawdzonego kremu. Nie zapominaj o złuszczaniu martwego naskórka (wykonywaniu peelingów) i przywracaniu skórze odpowiedniego pH za pomocą toniku. Profesjonalne zabiegi w gabinetach kosmetycznych mają realny wpływ na stan twojej cery, ale muszą być wspomagane przez regularną i świadomą pielęgnację na co dzień. 

Oczyszczanie twarzy u kosmetologa czy w domu? 

Ręczne oczyszczanie powinno wykonywać się zawsze w gabinecie kosmetycznym, u wykwalifikowanego kosmetologa. Istnieje wiele przeciwwskazań do zabiegu, a profesjonalista, który widział w swojej karierze już wiele przypadków, szybciej wyłapie, czy któryś z nich nie dotyczy ciebie. Dodatkowo, przed wykonaniem oczyszczania manualnego niezbędne jest odpowiednie przygotowanie cery. Kosmetolog musi dokładnie złuszczyć martwy naskórek, a także nałożyć na skórę kosmetyk rozpulchniający i otworzyć pory za pomocą wapozonu. Sama technika “wyciskania” porów też jest bardzo ważna: wykwalifikowana osoba wie, w jaki sposób dokładnie usunąć z nich zanieczyszczenia. 

Samodzielne wykonywanie manualnego oczyszczania bez odpowiedniego sprzętu i przygotowania może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Niepoprawnie przeprowadzony zabieg może pozostawić po sobie stany zapalne, zakażenia, blizny, a nawet doprowadzić do większego wysypu krost i zaskórników. 

Manualne oczyszczanie twarzy to koszt 100 - 300 zł, w zależności od renomy i lokalizacji danego gabinetu kosmetycznego. Zabieg powinno wykonywać się mniej więcej raz w miesiącu, więc jak widać, może wiązać się to ze sporym wydatkiem w perspektywie roku. Jest to jednak uczciwa cena za profesjonalnie i poprawnie wykonany zabieg, który przynosi widoczne korzyści dla twojej skóry.