Marcin Dorociński to jeden z tych nielicznych rodzimych aktorów, którego kariera rozwinęła się – i to w bardzo dobym kierunku – również poza granicami kraju. Dorociński ma na koncie kilka międzynarodowych produkcji, m.in. miniserial Cape Town, duński film Małżeńskie porachunki czy czesko-francusko-amerykańsko-brytyjską produkcję Operacja Anthropoid, gdzie Dorociński zagrał u boku takich gwiazd jak Cillian Murphy czy Jamie Dornan.

A 23 października a platformie Netflix wylądował mocno wyczekiwany już od jakiegoś czasu Gambit królowej, gdzie polski aktor wciela się w postać szachisty Vasily’ego Borgova, jednego z przeciwników głównej bohaterki, Beth Harmon. Tę z kolei gra rewelacyjna Anya Taylor-Joy, której aktorski kunszt mogliśmy poznać dzięki takim filmom, jak Czarownica: Bajka z ludowej Anglii, Split czy Emma. Obecnie można ją oglądać w kinach w Nowym mutantach.

Gambit królowej – o czym jest nowy serial Netflixa z Marcinem Dorocińskim w obsadzie?

Gambit królowej to siedmioodcinkowy serial na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa Waltera TevisaMłoda Beth Harmon (Anya Taylor-Joy), która pod koniec lat 50. ubiegłego wieku trafia do prowadzonego w stanie Kentucky sierocińca, odkrywa w sobie niezwykły talent do szachów, jednocześnie uzależniając się od przepisywanych dzieciom leków na uspokojenie. Dziewczyna, dręczona przez własne demony i napędzana wybuchowym koktajlem ze środków odurzających podkręconym jej własnymi obsesjami, zmienia się w wyjątkowo uzdolnioną i czarującą outsiderkę, która postanawia szturmem podbić konserwatywny i zdominowany przez mężczyzn świat zawodowych szachów.


Zobacz także: Polacy w zagranicznych filmach i serialach. Natalia Klimas w „Plotkarze”, Weronika Rosati jako żona Nicolasa Cage'a i kto jeszcze?
 

Gambit królowej – obsada 

Reżyserem serialu i autorem jego scenariusza jest dwukrotnie nominowany do Oscara Scott Frank. Za produkcję wykonawczą odpowiadają Scott Frank, William Horberg i Allan Scott, który jest również współtwórcą serialu. A oprócz wspomnianego już Marcina Dorocińskiego i Anyi Taylor-Joy w obsadzie serialu Gambit królowej znaleźli się Marielle Heller, Thomas Brodie-Sangster, Moses Ingram, Harry Melling oraz Bill Cam. Poniżej zwiastun!