Mariusz Szczygieł laureatem 23. edycji Nagrody Literackiej Nike! Za najlepszą książkę minionego roku uznano zbiór reportaży Nie ma. Szczygieł zdobył także Nagrodę Nike Czytelników, przyznawaną w plebiscycie Gazety Wyborczej. - Książka Szczygła jest hybrydą, chimerą, często pozostaje na antypodach spójnej opowieści. Bo nie ma też nici łączącej, gwoździa egzystencji. Archiwum istnienia pozostanie rozsypane, fragmentaryczne i częściowe, ale pisarz wykonuje swoją pracę. Musimy troszczyć się o to, dla czego ciągle brakuje nam słów i robić miejsce dla tych, których już nie ma. Inni może też kiedyś zrobią to dla nas i za nas. Wielka literatura robi to od zawsze i Mariusz Szczygieł dołączył do jej twórców - mówił w laudacji na cześć laureata Marek Zaleski, przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike. Uroczysta gala Nike 2019 odbyła się w niedzielę, 6 października w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. 

Zobacz także: Książki, które musicie przeczytać zanim obejrzycie ich ekranizacje w 2019 roku. „Ciemno, prawie noc”, „Five Feet Apart” i „Małe kobietki” to tylko niektóre z nich!

Pozostałymi książkami-finalistkami 23. edycji Nagrody Nike były: biografia Ota Pavel. Pod powierzchnią Aleksandra Kaczorowskiego (wyd. Czarne) powieść Prymityw. Epopeja narodowa Marcina Kołodziejczyka (Wielka Litera), reportaż Błoto słodsze niż miód Małgorzaty Rejmer (Czarne), powieść Krótka wymiana ognia Zyty Rudzkiej (WAB), powieść Turysta polski w ZSRR Juliusza Strachoty (korporacja ha! art.) oraz najnowsza powieść Szczepana Twardocha Królestwo (Wydawnictwo Literackie). 

Nagroda Literacka Nike to wyróżnienie przyznawane od 1997 roku w październiku za najlepszą książkę poprzedniego roku, a jej celem jest promocja rodzimej literatury. Pod uwagę brane są wszystkie gatunki literackie tylko żyjących autorów. Nagrody Nike nie można podzielić lub nie przyznać, nie są brane pod uwagę także opracowania lub prace zbiorowe. Pierwszą Nike otrzymał Wiesław Myśliwski za powieść Widnokrąg. Natomiast pierwsza Nagroda Nike Czytelników powędrowała do Olgi Tokarczuk za Prawiek i inne czasy. W zeszłym roku w obu kategoriach triumfował Marcin Wicha za zbiór esejów Rzeczy, których nie wyrzuciłem

Zobacz także: Powieść Olgi Tokarczuk na liście 100 najlepszych książek XXI wieku według dziennika „The Guardian”!