Pielęgnacja wrażliwej skóry jest wymagająca, ponieważ ten typ cery wymaga głębokiego nawilżenia, ale również delikatnego złuszczania i regularnego oczyszczania. Wszystko sprowadza się jednak do tego, aby nie podrażnić wrażliwej skóry, która jest podatna na zaczerwienienia, a także na przedwczesne starzenie się, suchość i utratę elastyczności oraz zmarszczki. Dlatego tak ważne jest wzmacnianie bariery hydrolipidowej cery, stanowiącej swojego rodzaju płaszcz ochronny. Kosmetyki, których używasz na co dzień, mają ogromny wpływ na kondycję Twojej skóry. Dlatego przedstawiamy listę składników, których powinnaś unikać, jeżeli masz wrażliwą skórę. Pamiętaj, że to bardzo indywidualna kwestia, dlatego ten artykuł powstał w celu przestrogi – jeśli zastanawiasz się, co mogło podrażnić skórę, być może Cię naprowadzimy!

Retinol

Retinol to jeden z najpopularniejszych składników w kosmetykach, który jest jednocześnie skuteczny – zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, zapewnia jej jędrność, ujednolica koloryt skóry i rozjaśnia przebarwienia. Niestety ten wspaniały składnik nie jest najlepszym pomysłem dla osób z wrażliwą skórą, ponieważ zawiera substancję podrażniające cerę, co może prowadzić do miejscowego zaczerwienia na twarzy, a nawet reakcji alergicznej. Zamiast retinolu najlepiej stosować bakuchiol, czyli jego roślinny zamiennik, który ma wszystkie jego zalety, ale nie ma wad – czyli jest łagodny dla skóry i jej nie podrażnia. 

Witamina E

Witamina E jest jednym z najskuteczniejszych antyoksydantów – zapobiega starzeniu się skóry, hamuje rozwój wolnych rodników i chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takie jak np. zanieczyszczone powietrze. Ale w niektórych przypadkach witamina E może powodować reakcję alergiczną, która objawia się wysypką, zaczerwienieniem, podrażnieniem, a nawet pieczeniem skóry.

Co zapycha skórę i powoduje krostki na twarzy? Wyjaśniamy, co zrobić, żeby kosmetyki nie zapychały >>> 

Kwas hialuronowy

Jesteś zdziwiona, że kwas hialuronowy, który jest jednym z najlepszych składników dla cery wrażliwej (ponieważ wiąże wodę w naskórku i zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia skóry) znalazł się na zakazanej liście?  Nie chodzi o bezpośredni, a pośredni wpływ tego składnika na cerę wrażliwą. Kwas hialuronowy sprawia, że pozostałe kosmetyki wnikają głębiej w skórę, czyli np. jeśli używasz serum lub emulsji z tym składnikiem, a następnie kremu (z wysokim stężeniem innego składnika aktywnego), to taka kombinacja może wywołać podrażnienia. Zamiast kwasu hialuronowego, wybierz inny głęboko nawilżający i nawadniający składnik, który jednocześnie zapobiega zmarszczkom. Rekomendujemy olej jojoba lub olej różany – te dwa naturalne składniki są świetne solo (stosowane jako serum lub zmieszane z ulubionym kremem nawilżającym). Możesz również poszukać tych składników w produktach do pielęgnacji. 

Olej kokosowy

Kilka lat temu wiele z nas uważało, że olej kokosowy jest remedium na wszystko: suchą skórę, oklapnięte i zniszczone włosy oraz szorstką skórę. Szybko jednak okazało się, że ten popularny składnik nie służy wszystkim. Olej kokosowy jest jednym z najbardziej komedogennych składników, czyli tych, które zapychają pory i powodują powstawanie zaskórników zamkniętych i otwartych. To oznacza, że jeśli nie masz bardzo suchej skóry (olej kokosowy tworzy barierę ochronną, która zapobiega przesuszaniu), powinnaś unikać oleju kokosowego w kosmetykach, ponieważ mogą Cię podrażnić, a dodatkowo nabawisz się wyprysków. 

Kwasy AHA

Kwasy owocowe AHA, czyli m.in. kwas mlekowy, migdałowy, glikolowy i azelainowy, należą do najskuteczniejszej grupy peelingów kwasowych, które nie mają sobie równych, jeśli chodzi o zmniejszenie widoczności porów, redukcja zaskórników i wyprysków oraz wyrównanie naskórka i rozjaśnienie przebarwień po trądziku i wygładzenie zmarszczek. Ale jednocześnie zawierają substancje, które podrażniają skórę i nierzadko wywołują alergię, a także zwiększają reaktywność na promienie słoneczne. 

Zobacz także:

Hydrochinon 

To kontrowersyjny składników, którego należy unikać – niektóre badania sugerują, że może mieć działanie rakotwórcze. A jeżeli to Cię nie przekonuje, to hydrochinon wysusza skórę, podrażnia ją i sprawia, że cera staje się nadwrażliwa.