Matura coraz bliżej. Na pierwszy ogień idzie język polski na poziomie podstawowym, który rozpocznie się dokładnie 4 maja 2018 roku o 9:00, czyli za około 50 dni. Na niewiele ponad miesiąc do egzaminów przygotowałyśmy dla was kilka tipów, które pomogą lepiej zorganizować waszą naukę.

7 przyjemności, które pomogą Wam się odstresować przed maturą >>>

W naszym zestawieniu znajdziecie metodę kolorowych karteczek, słuchania muzyki oraz inne – naprawdę skuteczne sposoby. Jesteśmy pewne, że każdy czytający to maturzysta, znajdzie metodę odpowiednią dla siebie, a później oczywiście perfekcyjnie zda egzamin dojrzałości!

Kalendarz

Na początku warto zainwestować w kalendarz lub planner i rozpisać naukę na każdy dzień. Załóżmy, że w poniedziałek zajmiecie się zadaniami z matmy, a we wtorek przypomnicie sobie problematykę Pana Tadeusza. W środę przyjdzie czas na słówka z angielskiego i tak małymi kroczkami aż do weekendu – nie należy jednak popadać w skrajności i uwzględnić w kalendarzu dni wolne od nauki (np. sobotę lub niedzielę, albo sobotę i niedziele – wszystko zależy od tego, ile czasu wam pozostało).

10 rzeczy, które wiesz po pierwszym semestrze studiów >>>

Kolorowe karteczki

Jeżeli w swoich deklaracjach maturalnych uwzględniliście przedmioty ścisłe, np. matmę, chemię i fizykę, to kolorowe karteczki w wersji mini okażą się super pomocne. W jaki sposób? Idea karteczek jest bardzo prosta, a schemat wygląda tak: jedna karteczka = jedna definicja lub jeden wzór. Następnie, po wypisaniu wszystkich pożądanych treści, poprzyklejajcie te skrawki papieru o wymiarach 5 na 5 centymetrów w charakterystycznych miejscach, np. nad łóżkiem, na lustrze, czy na drzwiach szafy. Przechodząc obok, mimowolnie będziecie patrzeć na swoje zapiski i automatycznie powtórzycie sobie potrzebne do matury wzory.

Biurko

Może wam się to wydawać zbędne, ale naprawdę warto zadbać o ustawienie biurka lub stołu, przy którym się uczycie. Najlepiej, żeby stało ono przy pustej ścianie, która nie będzie was rozpraszała i odrywała od nauki. Najważniejsze jest jednak to, aby nie stało ono naprzeciwko okna, za którym (prawdopodobnie) dużo się dzieje i z którego widok nie pozwoli wam się odpowiednio skupić.

Muzyka

Ta kwestia jest całkowicie indywidualna. Jedni muszą pracować w całkowitej ciszy, natomiast innym muzyka pomaga się skupić. Oczywiście nie mówimy tutaj o metalu czy agresywnym rapie, ale o klasyce, np. Chopinie lub Mozarcie. Warto też wspomnieć o tym, że na Spotify, istnieje specjalna grupa playlist z utworami idealnymi do nauki.

Łóżko (a właściwie jego brak)

Na łóżku oczywiście jest nam najwygodniej – i właśnie w tym tkwi cały szkopuł. Jest nam po prostu za wygodnie! Po chwili nauki w leżącej lub półleżącej pozycji robi nam się ciepło, miło i koniec końców rezygnujemy z nauki, albo po prostu zasypiamy. W związku z tym, lepiej jest się uczyć w pozycji siedzącej, najlepiej przy biurku lub na fotelu.

Praktyka, praktyka, praktyka

Mówi się, że praktyka czyni mistrza i rzeczywiście to prawda. Jeżeli jesteście przed egzaminem z matematyki, chemii lub z jakiegokolwiek przedmiotu, które wymaga czegoś więcej niż tylko nauki pamięciowej, to niestety musicie rozwiązywać tyle zadań, ile się tylko da. Na pewno wiele z was regularnie uczęszcza na korepetycje, ale niektórzy muszą radzić sobie sami… Jeżeli nie umiecie zrobić jakiegoś zadania, a nie macie też nikogo, kto mógłby wam pomóc w rozwiązaniu go, poszukajcie toutoriali na YouTube, w których specjaliście pokazują, jak rozwiązać zadanie z tego samego działu – następnie powtórzcie ich sposób i wróćcie do rozwiązania własnych zagadnień.

Te sposoby wydają nam się najlepsze – same z nich korzystałyśmy (część z nas nawet w zeszłym roku). Przetestowałyśmy je na własnej skórze, dlatego możecie być pewni ich skuteczności. Jako te bardziej doświadczone koleżanki, chciałybyśmy też przypomnieć, żebyście na spokojnie podeszli do nauki, ponieważ matura to nie koniec świata!