Michael Jackson to jeden z najczęściej nagradzanych artystów muzyki pop. Ma na swoim koncie 14 statuetek Grammy, a jego nazwisko zostało dwukrotnie umieszczone w Rock and Roll Hall of Fame. Mimo tego, że wokół muzyka krąży wiele niepokojących zarzutów i kontrowersji, jego twórczość miała ogromny wpływ na kształtowanie się popkultury. Jaki był młody Michael Jackson? Jak wyglądały jego dzieciństwo i późniejsza droga do sławy? Przypominamy jego historię. 

Michael Jackson - młody. Dorastanie i dzieciństwo 

Michael Jackson urodził się w 1958 roku w USA, a konkretnie w miasteczku Gary w stanie Indiana. Pochodził z rodziny robotniczej i miał ośmioro rodzeństwa. Jego matka była Świadkiem Jehowy i właśnie w tej wierze wychowywała młodego Michaela (później muzyk został jednak wykluczony ze wspólnoty). 

Młody Michael Jackson szybko zaczął ujawniać swój talent muzyczny. Już w wieku 6 lat zaczął występować w założonym przez jego braci zespole The Jackson Brothers. Michael grał na kongach i tamburynie, a później zaczął wykorzystywać też swój ciekawy wokal. W 1966 roku zespół braci Jackson wygrał lokalny konkurs talentów w stanie Indiana. Chłopcy zmienili nazwę na The Jackson 5 i zaczęli grać profesjonalne koncerty w większych miastach, takich jak Chicago.                              

W 1968 roku zespół The Jackson 5 podpisał kontrakt z wytwórnią Motown Records. To właśnie to wydarzenie jest uważane za przełomowy moment w karierze młodego Michaela Jacksona. 

Michael Jackson - młody. Początki kariery 

Zespół The Jackson 5 odniósł niezwykły sukces komercyjny. Niektóre z singli nagrane przez braci znalazły się na pierwszych miejscach listy przebojów Billboardu. Były to piosenki takie jak: 

 • „I want you back”
 • „ABC”
 • „The love you save”
 • „I’ll be there”

Młody Michael Jackson jeszcze podczas grania z zespołem rozpoczął swoją karierę solową. W 1972 roku muzyk wydał dwa albumy, „Got to be there” i „Ben”. Po 1973 roku popularność The Jackson 5 zaczęła maleć, a sam zespół został rozwiązany. Przyczyniła się do tego afera o prawa autorskie z wytwórnią Motown Records, do której doszło w 1976 roku. 

Michael Jackson - młody. Lata 70.

Po rozwiązaniu The Jackson 5 bracia Jackson wrócili do korzeni i zaczęli występować jako sekstet, pod nazwą The Jacksons. Zespół był w ówczesnych czasach niezwykle popularny, a artyści organizowali trasy koncertowe zarówno w USA, jak i za granicą. 

Zobacz także:

Młody Michael Jackson był głównym kompozytorem zespołu. Udało mu się napisać hity muzyki pop, takie jak: 

 • „Shake Your Body (Down to the Ground)”
 • „This Place Hotel”
 • „Can You Feel It” 

W 1979 roku Jackson wydał swój piąty, solowy album - „Off the Wall”. Światowy nakład płyty osiągnął 20 milionów egzemplarzy, a piosenki, które się na niej znajdowały, podbiły listy przebojów. Artysta uzyskał status międzynarodowej mega gwiazdy muzyki pop i od tego momentu skupił się przede wszystkim na rozwijaniu kariery solowej. 

Michael Jackson - młody. Lata 80.

W latach 80 tych kariera młodego Michaela Jacksona nabrała tempa, a sam artysta niezwykle aktywnie angażował się w tworzenie swojej własnej legendy. 

Młody Michael Jackson - okres „Thrillera" 

W 1980 roku młody Michael Jackson zdobył pierwsze nagrody AMA, Billboard Awards i Grammy za twórczość solową. Sześć statuetek, które łącznie trafiły w jego ręce twórczość związaną z „Off the Wall”, umocniło jego status mega gwiazdy muzyki pop. Dwa lata później, w grudniu 1982 roku, Jackson wypuścił album „Thriller” (warto wspomnieć, że płyta została wydana przez jego własne wydawnictwo). 

„Thriller” stał się najlepiej sprzedającym się albumem w historii branży muzycznej - z obecnych danych wiadomo, że do 2009 roku płyta sprzedała się w nakładzie 109 mln egzemplarzy. Nic dziwnego, ponieważ na albumie znajdowały się jedne z najpopularniejszych piosenek muzyki popularnej wszechczasów, takie jak: 

 • „Thriller"
 • „Billie Jean"
 • „Beat It" 

Niezwykle ważnym wydarzeniem dla popkultury okazały się też teledyski, które artysta nakręcił do singli znajdujących się na płycie. Wideoklip do utworu „Billie Jean" był pierwszym teledyskiem czarnego wykonawcy, który był emitowany przez stację MTV. To również przy tej piosence poznaliśmy moonwalk, czyli charakterystyczny sposób chodzenia/tańczenia, który w późniejszych latach stał się symbolem rozpoznawczym Jacksona. 

W 1983 roku, podczas kręcenia reklamy Pepsi, doszło do wypadku, podczas którego gwiazdor doznał szeregu poparzeń drugiego stopnia.

A rok później, czyli w 1984 roku, artysta został nagrodzony 8 statuetkami Grammy za twórczość związaną z „Thrillerem". To osiągnięcie pobiło rekord największej liczby nagród zdobytej w jednym roku. 

Sukces albumu „Thriller" przypieczętował status ikony muzyki pop, który wcześniej został przyznany młodemu Michaelowi Jacksonowi. Jego twórczość była określana jako światowy fenomen. Młodzież kopiowała styl artysty, a bilety na jego koncerty wyprzedawały się w okamgnieniu. W 1984 roku w całych Stanach Zjednoczonych zaczęto sprzedawać lalki przedstawiające wizerunek gwiazdora, które były określane jako… najważniejszy symbol seksu ówczesnych czasów.                  

W 1985 roku Jackson wraz z Lionelem Richie wydali singiel „We are the World”. Cały dochód pochodzący z piosenki został przekazany na cele dobroczynne, a akcja marketingowa związana z singlem przybliżyła opinii publicznej problem głodu w Afryce. Piosenka została jednym z pięciu najlepiej sprzedających się singli wszech czasów. 

Artysta nie spoczął jednak na laurach swojej sławy i dalej z zaangażowaniem tworzył muzykę. Kolejny solowy album Jacksona, „Bad”, ukazał się w 1987 roku, w czasie, kiedy piosenki z „Thrillera” dalej okupowały pierwsze miejsca list przebojów.      

             

Młody Michael Jackson - okres „Bad" 

Przez pewien okres „Bad” dzierżył tytuł najlepiej sprzedającego się albumu wszechczasów, jednak ostatecznie nie odniósł aż tak dużego sukcesu jak „Thriller”. Album pobił natomiast inny rekord, ponieważ do dziś jest płytą zawierającą największą ilość piosenek, które znalazły się na pierwszym miejscu w liście przebojów Billboard. 

Na albumie „Bad” znajdziemy hity takie jak: 

 • „Bad”
 • „Man in the Mirror”
 • „Dirty Diana”
 • „The Way You Make Me Feel” 
 • „I Just Can’t Stop Loving You” 

We wrześniu 1987 roku, Michael Jackson odbył swoją pierwszą solową trasę koncertową po całym świecie, nazwaną Bad World Tour. Artysta wystąpił przez 4,4 milionami fanów na całym świecie podczas 123 koncertów. 

Kontrowersje w świecie show-biznesu wzbudził teledysk do piosenki „Bad”, który Jackson nakręcił wraz z reżyserem Martinem Scorsese. W 13 minutowej produkcji nie dało się nie zauważyć zmian w wyglądzie artysty. Przeszedł on szereg operacji plastycznych, które zmieniły rysy jego twarzy, a kolor jego skóry stał się o wiele jaśniejszy. Jackson później tłumaczył, że był to efekt ciężkiej choroby (bielactwa nabytego), z którą zmaga się od lat, a białe plamy, które pojawiały się na jego ciele, wcześniej po prostu ukrywał za pomocą makijażu. 

Pod koniec lat osiemdziesiątych Michael Jackson był otwarcie nazywany Królem Popu. Nie do końca wiadomo, kto nadał mu ten przydomek. Sam artysta powiedział kiedyś, że został tak pierwszy raz nazwany przez swoją bliską przyjaciółkę, Elizabeth Taylor, na rozdaniu nagród w 1989 roku. 

Michael Jackson - młody. Lata 90.

W 1990 roku magazyn „Vanity Fair" nazwał Michaela Jacksona najpopularniejszym artystą w historii show biznesu. W wieku 32 lat muzyk miał na swoim koncie kilkadziesiąt statuetek, kilkanaście światowych rekordów i nagrodę artysty dekady, którą wręczył mu sam prezydent Stanów Zjednoczonych, George H. W. Bush.                   

Rozwój kariery Jacksona nie zwalniał, a w 1991 roku wydał album „Dangerous”, który zdobył podobną popularność do „Bad” i sprzedał się w 29 milionach egzemplarzy. Na płycie znalazł się przebój „Black or White”, który miał niezwykle duży wpływ na wizerunek medialny artysty. W 1993 roku, na łamach wywiadu z Oprah Winfrey, muzyk przyznał, że kolor jego skóry zmienia się z powodu choroby vitiligo, z którą boryka się od dłuższego czasu. W tym samym roku Jackson został obciążony kontrowersyjnymi oskarżeniami, które wywarły mocny wpływ na dalszą drogę jego kariery. 

Michael Jackson - młody. Kontrowersje 

Nikt nie może odmówić Jacksonowi geniuszu muzycznego, ani negować wpływu, który wywarł na całą muzykę popularną. Niestety należy wspomnieć, że wokół artysty krąży wiele kontrowersji. Michael Jackson został pierwszy raz posądzony o molestowanie seksualne osób nieletnich w 1993 roku. Opinii publicznej został przedstawiony fakt, że artysta często zaprasza do swojej posiadłości dzieci, które zostają u niego na noc. W 1994 roku Jackson zawarł pozasądową ugodę z oskarżycielami, która zapobiegła oficjalnemu postawieniu mu zarzutów.  

W wydanym w 2003 roku w dokumencie o artyście „Living with Michael Jackson” oskarżenia znowu ujrzały światło dziennie. Mimo tego, że Jackson został uniewinniony, a zarzuty nie zostały prawnie udowodnione, skandal, który wywołały, ciągnął się za artystą do jego śmierci, a opinia publiczna pamięta o nich do dziś.