Trendy na jesień-zimę 2022/2023 pozwalają na poznanie najmodniejszych modeli ubrań i dodatków z każdej kategorii. Wielu z nich zdążyliśmy się już szczegółowo przyjrzeć i przedstawić w zestawieniach największe gwiazdy sezonu. Wśród nich były chociażby modne torebki na jesień-zimę 2022/2023. Tym razem jednak mamy zamiar wziąć pod lupę szerszą kategorię, a dokładanie dodatki. W zestawieniu nie zabraknie miejsca dla torebki, ale skupimy się przede wszystkim na tych typowo jesienno-zimowych akcesoriach, które z jednej strony zdobią nasze zestawy, a z drugiej jeszcze przeważnie dają mnóstwo ciepła. Poniżej czekają modne dodatki na jesień-zimę 2022/2023, a wśród nich czapki, szaliki i rękawiczki, które sprawią, że niskie temperatury będą mniej uciążliwe.

[Dodatki jesień-zima 2022/2023]: Beanie

Beanie to najbardziej postawy dodatek na jesień i zimę jaki można sobie wyobrazić. Są niezwykle proste i ciepłe, więc po pierwsze z łatwością można je dopasować do każdego okrycia wierzchniego, a po drugie są też po prostu praktyczne. Czy taka czapka musi w ogóle pojawiać się na wybiegu, żeby i tak wszyscy chcieli ją nosić? Nie, ale nie powstrzymuje to wcale projektantek i projektantów mody, którzy tym razem postawili na jej przeróżne odsłony. Od cienkich modeli z prążkowanej dzianiny po wersje o grubym splocie robione na drutach. Ogromna różnorodność dotyczy też kolorystyki. Poza czarną beanie z kolekcji Dolce & Gabbana i szarą u Dsquared2, pojawiło się też wiele barwnych wskazówek. Kobaltowa beanie Mark Fast, pomarańczowa Bibhu Mohapatra albo czerwona ze srebrną nicią u Molly Goddard to świetna inspiracja, jeżeli szukasz dodatków na jesień-zimę 2022/2023.

Dsquared2 Fot. ImaxTree

[Dodatki jesień-zima 2022/2023]: Szalik

Jesienią i zimą praktycznym dodatkiem, ciekawą ozdobą lub dwoma jednocześnie może być szalik. W tym temacie nic się nie zmieniło od lat i pewnie już się nie zmieni. Szaliki cenimy przynajmniej z tych dwóch powodów i robią to także znani i cenieni projektanci i projektantki mody. Było to dobrze widać na wybiegach. Acne Studios, Federico Cina, a także w kolekcji COS zaprezentowanej podczas New York Fashion Week. W niej także nie zapomniano o efektownym i ciepłym szaliku z frędzlami. Może to okazać się dobrym źródłem inspiracji. Wskazuje to bowiem nie tyle na frędzle, które nie były obowiązkowym elementem, ale zupełnie inną tendencję. Szalik na jesień-zimę 2022/2023 powinien być długi i szeroki. Po prostu otulający dodatek, który zadba o nas nawet w największe mrozy.

COS Fot. ImaxTree

[Dodatki jesień-zima 2022/2023]: Rękawiczki

Rękawiczki to bardzo częsty widok w kolekcjach na jesień-zimę 2022/2023. Najpopularniejsze były te długie, które sięgały ponad łokieć. Najczęściej projektanci i projektantki stawiali na skórzane rękawiczki w takim wydaniu, ale zdarzały się dzianinowe i uszyte z innych materiałów. Temat można zgłębić oglądając fotografie z pokazów Bottega Veneta, Christian Siriano, Bibhu Mohapatra, Jil Sander i Fendi. Krótsze propozycje, które mogą konkurować z długimi rękawiczkami, można było zobaczyć natomiast między innymi w kolekcjach Gucci, Dior i Bora Aksu. Połączenie takiego dodatku z okryciem wierzchnim może nie być najłatwiejsze, bo obszerne rękawy stanowią ograniczenie, ale i na to jest sposób. Można zsunąć rękawiczkę i przy okazji stworzyć ciekawe marszczenie. Wskazówkę można znaleźć w kolekcji Matty Bovan.

Matty Bovan Fot. ImaxTree

Zobacz także:

[Dodatki jesień-zima 2022/2023]: Torebka hobo

Jak prezentują się torebki na jesień-zimę 2022/2023? W naszym podsumowaniu znalazło się aż 9 trendów. Na jeden z największych przebojów typujemy torebkę hobo. Wielki powrót dobrze znanego modelu już teraz daje o sobie znać na tyle często, że już wkrótce zaczniemy je spotykać na każdym kroku. Jak wygląda torebka hobo? Jej cechą charakterystyczną jest zaokrąglony kształt góry. Rączki ciągną rogi torebki i powstaje księżyc w drugiej fazie, który wygląda jak sierp. Na wybiegach nie zabrakło różnych odsłon modelu hobo, co można potraktować jako spore ułatwienie. Torebki skórzane i materiałowe, kolorowe i w stonowanej palecie, jednolite i logowane, do noszenia w ręce lub na ramieniu – coś dla każdego. Wskazówek można szukać w kolekcjach Louis Vuitton, Miu Miu, Givenchy, Gucci, Bottega Veneta i Emporio Armani.

Louis Vuitton Fot. ImaxTree

[Dodatki jesień-zima 2022/2023]: Apaszki

Apaszki nosimy o każdej porze roku. Lato daje nam trochę większe możliwości, bo możemy z nich wtedy wywiązać chociażby ciekawy top, ale to nie znaczy, że jesienią i zimą ich potencjał całkiem znika. Wręcz przeciwnie. Wzorzysty skrawek materiału jest w stanie podrasować każdą stylizację. Zwłaszcza, że projektanci zaproponowali różnorodne sposoby, które mogą to umożliwić. Noszone na głowie à la babushka według Alaia lub klasycznie z rogami przewiązanymi z tyłu u Vivienne Westwood, Victor Glemaud i Conner Ives to tylko jedna z opcji. Apaszki z powodzeniem można nosić także na szyi. Pokazali to Chanel i Jil Sander. Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby robić to wymiennie i tę samą chustę stylizować na głowie i szyi.

Chanel Fot. ImaxTree

[Dodatki jesień-zima 2022/2023]: Beret

Kojarzony z francuskimi stylizacjami beret wraca ostatnio niemal w każdym sezonie jesienno-zimowym. Tym razem również był elementem wybiegowych looków. W dodatku projektanci i projektantki mody zaprezentowali go w bardzo różnorodnych odsłonach. Dzianinowy beret robiony na drutach to wizja na ten sezon Paul & Joe. Sportowy model z trzema paskami pojawił się w kolekcji Gucci, w której pojawiły się akcenty marki adidas. Francesca Liberatore lansuje natomiast cekinowy beret. Okazuje się zatem, że to jedno nakrycie głowy ma wiele wersji, które wychodzą znacznie poza klasykę z antenką.

Paul & Joe Fot. ImaxTree

[Dodatki jesień-zima 2022/2023]: Balaklava

Balaklava to jedno z odkryć ostatnich lat, które wszystko wskazuje na to, że zostanie z nami na dobre. Dzianinowe kaptury, bo to określenie jest chyba najlepsze temu, jak wyglądają, to przede wszystkim bardzo ciepły dodatek. Inspiracji z balaklavą na jesień-zimę 2022/2023 dostarczyło wielu designerów. Na długiej liście są Max Mara, Coperni, Thom Browne, GCDS, Gucci, Proenza Schouler i Simone Rocha. Co łączy projekty tych domów mody? Przede wszystkim stonowana kolorystyka skupiająca się na czerni, bieli i brązach.

Max Mara Fot. ImaxTree