W 2015 roku budynek Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza został uhonorowany nagrodą imienia Miesa van der Rohe dla architektury europejskiej (European Union Prize for Contemporary Architecture. Mies van der Rohe Award). Rok później nowo powstały gmach Muzeum Narodowego w Szczecinie — Centrum Dialogu Przełomy otrzymuje nagrodę w kategorii World Building of the Year 2016 na World Architecture Festival 2016 (Światowym Festiwalu Architektury).

Budynek Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełom został zaprojektowany przez Roberta Koniecznego, twórcy pracowni KWK Promes i jednego z bardziej na świecie znanych polskich architektów. Jego najnowsze dzieło w całości zostało wykonane z betonu i jest surową, szarą i bardzo minimalistyczną bryłą. Znajduje się w niedalekim sąsiedztwie Starego Miasta i Filharmonii szczecińskiej. Część budynku została ukryta pod ziemią, co jeszcze bardziej nadaje mu wyjątkowego charakteru. 

"Projekt wzbogaca miasto i życie miasta. Jest to kawałek topografii miasta, a także muzeum. Zejście na dół jest jak odkrywanie pamięci i archeologii miasta, a nad ziemią, przestrzeń publiczna, z falistym dachem, który może być interpretowany i wykorzystywany w różnoraki sposób. To jest projekt, który odnosi się do przeszłości w optymistyczny, poetycki i ciekawy sposób" - uznało jury pod przewodnictwem architekta Davida Chipperfield’a

Budynek Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy jest także laureatem prestiżowej nagrody z najlepszą przestrzeń publiczną Europy – European Prize for Urban Public Space 2016.