Wraz z początkiem każdego roku miliony ludzi na całym świecie deklaruje, że chce wydawać mniej. Do tego stopnia, że oszczędzanie pieniędzy jest jednym z najpopularniejszych postanowień noworocznych, tuż po klasycznym „chciałabym schudnąć”. Jak więc z osoby rozrzutnej lub kochającej słodycze stać się nagle lepszą wersją siebie? Przede wszystkim – odpuść ten dziwny wyścig po spełnione postanowienia i daruj sobie zaczynanie nowego życia wraz z 1 stycznia. Możesz równie dobrze zaplanować to na 1 lutego. Po prostu chcesz, to zrób to, jak powtarza Karolina Cwalina-Stępniak (@sexyzaczynasiewglowie), ekspertka od coachingu i autorka książek Wszystko zaczyna się w głowie i #girlstalk. Tak, to dotyczy także kwestii oszczędzania. Nie jesteśmy tu od tego, by oceniać twoją sytuacje finansową, ale bez względu na nią, chcemy zachęcić cię do wydawania pieniędzy z głową. Nie jest ci potrzebna kolejna, taka sama marynarka, dwadzieścia białych t-shirtów czy inne jeansy na każdy dzień tygodnia. Myśl o tym, co kupujesz. Lokuj swoje pieniądze tam, gdzie mogą rzeczywiście zaprocentować. I niekoniecznie mówimy o bankowym koncie.

PS Jeżeli jednak chciałabyś w 2020 nauczyć się oszczędzać, ta metoda może pomóc:
W 2020 roku postanowiliście oszczędzać? Metoda 6 słoików Wam to ułatwi
 

1. Inwestuj w siebie

Nie ma lepiej wydanych pieniędzy niż te, które zainwestujesz w siebie. Ale nie chodzi o kupowanie najmodniejszych ubrań, najnowszego smartfona czy designerskiego wyposażenia mieszkania. Żadne materialne rzeczy nie zastąpią ci tego, co masz w głowie. Edukuj się, dokształcaj, ucz języków, poszerzaj swoje kompetencje. Znajdź na to czas. W większych miastach jest wiele darmowych lub dofinansowanych przez Unię Europejską kursów, bezpłatych wykładów i spotkań, także rozmaite fundacje organizują otwarte szkolenia. Szukaj, dowiaduj się i nie przestawaj być ciekawa świata. Wiedza to coś, co na samym końcu okazuje się bezcenne.
 

2. Czytaj

Dane dotyczące czytelnictwa od lat są alarmujące. W 2018 roku ponad połowa Polaków nie przeczytała żadnej książki, a po jedną sięgnęło zaledwie 37% społeczeństwa. Kiedyś pisaliśmy o tym, że ponad 10 milionów Polaków nie ma w domu ani jednej książki i zachęcaliśmy, by nie dokładać się do tych smutnych statystyk. Kupuj, wypożyczaj z biblioteki, albo wymieniaj się z koleżankami i czytaj, bo to najlepsze, co możesz dla siebie zrobić. Nie od dziś wiadomo, że książki rozwijają nas jako ludzi, pomagają skupić się w erze mediów społecznościowych, dają wytchnienie i wyciszenie, ćwiczą logiczne myślenie i pomagają nam spojrzeć na sytuację z różnych stron, poszerzają perspektywy, wpływają na kreatywność, pielęgnują w nas tolerancję do innych osób i szacunek do ich poglądów, a w efekcie – sprawiają, że dzięki temu mamy w sobie więcej luzu. Badania przeprowadzone na uniwersytecie Yale wykazały, że codzienna półgodzinna lektura przekłada się także na... dłuższe życie, oraz zapobiega rozwijaniu się niektórych chorób.

Więcej piszemy o tym tutaj: Czytasz mniej niż 7 książek w roku? Ten tekst jest dla Ciebie
 

3. Podróżuj

Do tego nie potrzebujesz od razu milionów i biletu do Meksyku. Podróżuj lokalnie, latem zwiedzaj okolicę na rowerze, jeździj po Polsce, albo szukaj tanich okazji na weekendowy zagraniczny wypad. Przyglądaj się odmiennym kulturom, smakuj potraw z różnych zakątków świata, podziwiaj krajobrazy i architekturę, poznawaj tamtejszych mieszkańców. Chłoń to, co widzisz. To warte każdych pieniędzy. Bo powiedzenie, że podróże kształcą ma w sobie więcej prawdy niż myślisz.
 

4. Spotykaj się

W erze digital coraz trudniej o prawdziwe relacje i rozmowy inne niż na messengerze, dlatego pielęgnuj relacje z bliskimi. Spotkaj się przynajmniej raz w tygodniu na spacer z przyjaciółką lub na kawę w ulubionej kawiarni, albo kup butelkę wina i spróbuj ugotować coś dla swoich znajomych. A może zrobicie to wspólnie? Mówi się, że spędzanie czasu z innymi ludźmi (jakkolwiek dziwnie to brzmi) będzie jednym z najważniejszych trendów w kolejnych latach. Dziś w specjalny sposób projektuje się miejsca publiczne, wnętrza lokali, tak by stworzyć atmosferę bliskości. To ona jest dziś w cenie. Dlatego jeżeli nadchodzi weekend i w perspektywie masz kolejną imprezę, po której będziesz leczyć się całą niedzielę, spakuj torbę i ostatnie pieniądze wydaj na bilet do rodzinnego domu albo przyjaciół, którzy mieszkają daleko.


5. Zwracaj uwagę na jakość

Podczas każdego sezon wyprzedaży dostajemy od naszych czytelniczek wiele wiadomości i pytań. Czy możemy zrobić przegląd butów, czy wiemy, gdzie można kupić najlepsze torby na studia lub czy jest szansa, by redakcja wybrała 10 najpiękniejszych sukienek midi z Zary. Jasne, czemu nie. I robimy to, a także dużo więcej. Praktycznie każdego dnia polecamy, co można kupić w popularnych sieciówkach. Za każdym razem staramy się jednak przypominać, że to, że coś jest przecenione o 50% nie oznacza, że tego potrzebujesz. Kupuj z głową, kompletuj garderobę świadomie i zwracaj uwagę na jakość. Kilka t-shirtów z marnej bawełny (lub co gorsza nawet nie z bawełny) to koszt jednego, który posłuży ci dłużej i nawet wygląda porządniej. Zainteresuj się składem na metce oraz miejscem produkcji, dowiedz się, co możesz zrobić żeby twoja szafa nie pękała w szwach od rzeczy, których nie nosisz. Mniej w tym przypadku może oznaczać lepiej.

Zobacz także: Te postanowienia noworoczne nie tylko działają, ale są proste w realizacji i sprawią, że życie stanie się lepsze