Wiemy, że finanse to aktualny i bardzo ważny temat dla większości z was – szczególnie teraz, gdy wiele osób znalazło się w bardzo trudnej sytuacji materialnej ze względu na pandemię koronawirusa. W marcu pisałyśmy o tym, jak gospodarować własnymi pieniędzmi w dobie Covid-19. Paweł Svinarski, czyli twórca kanału „Dla Pieniędzy” podpowiedział nam, co robić w sytuacji, gdy nie mamy jakichkolwiek zaskórniaków i gdzie szukać ewentualnej pomocy. Natomiast teraz sprawdziłyśmy, na czym najłatwiej zaoszczędzić podczas kryzysu finansowego. O to, gdzie szukać dodatkowych oszczędności zapytałyśmy Dominikę Nawrocką – ekspertkę w dziedzinie finansów, autorkę bloga „Kobieta i pieniądze” i książki o zarządzaniu finansami dla kobiet.

Jak oszczędzać podczas kryzysu finansowego?

Dominika Nawrocka zauważa, że w czasie kryzysu warto dokładnie przyjrzeć się swojemu budżetowi domowemu i przeanalizować wszystkie zarobki oraz wydatki. „Jeśli chodzi o przychody, proponuję trzymać rękę na pulsie i zacząć rozglądać się za nowymi źródłami przychodów, aby zminimalizować ryzyko. Zachęcam również do przyjrzenia się swoim wydatkom z ostatniego miesiąca, bo zanim przejdziemy do cięć, to dobrze byłoby wiedzieć, w jakim zakresie i z czego można zrezygnować" – tłumaczy ekspertka. Jeśli są takie obszary, w których możemy dokonać (nawet niewielkich cięć), to zdecydowanie warto zdecydować się na taki krok.

Na czym można zaoszczędzić pieniądze? Na jedzeniu

Planuj dokładnie swoje posiłki

Dominika Nawrocka zauważa również, że dobra organizacja pomoże ci zaoszczędzić trochę pieniędzy. W jaki sposób planować wszystkie posiłki i jak robić zakupy, aby nie marnować żywności? Najpierw zastanów się, co mogłabyś, a także, co chciałabyś zjeść w nadchodzącym tygodniu. Korzystaj z ulubionych książek kucharskich, przepisów z blogów kulinarnych, ale nie zapominaj o warzywach, owocach i innych produktach spożywczych, które masz już w domu. Następnie stwórz przykładowe menu oraz dopasowaną do poszczególnych posiłków listę zakupów.

Zrezygnuj z mięsa

Jeśli myślałaś o tym, aby zrezygnować z mięsa, oto dodatkowy argument „za”. Okazuje się, że dieta wegetariańska jest tańsza niż ta z mięsem. Ile można zaoszczędzić, przechodząc na wegetarianizm? Według ekspertów, dieta z mięsem kosztuje nas około 32 zł dziennie. Natomiast całodzienne wyżywienie w wersji wegetariańskiej to koszt około 30 zł dziennie. Przykładowe jadłospisy znajdziesz TUTAJ. Jeżeli ta różnica nie wydaje ci się zbyt imponująca, to policz, ile można zaoszczędzić w ciągu miesiąca i roku. Po 12 miesiącach na diecie wegetariańskiej oszczędzicie około 700 zł. Pamiętaj jednak, że całkowita zmiana diety to bardzo poważna decyzja – jeśli chcesz zmienić swoje przyzwyczajenia, musisz się odpowiednio przygotować.

Na czym najprościej zaoszczędzić pieniądze? Na ubraniach i kosmetykach

Nie kupuj nowych ubrań i kosmetyków pochopnie

Niestety wielu z nas zdarzyło się kupić nowe ubrania czy dodatki pod wpływem chwili – bo ładnie wyglądają albo są dostępne w wyjątkowo korzystnej cenie. Oczywiście nie ma nic złego w zaopatrywaniu się w kolejne – modowe perełki (szczególnie, gdy mówimy o uniwersalnych rzeczach dobrej jakości, które zostaną z nami na lata). Ale dokonywanie tego typu transakcji w nieprzemyślany sposób nie pomoże nam zaoszczędzić. Zanim zdecydujesz się na zakup nowej sukienki, butów albo szminki, zastanów się, czy rzeczywiście teraz tego potrzebujesz. Pomyśl, ile razy założysz daną rzecz lub wykonasz makijaż. Może lepiej te kilkadziesiąt czy kilkaset złotych odłożyć na przysłowiową „czarną godzinę”?

Szukaj tańszych zamienników

Wielokrotnie wspominałyśmy o tym, że „najdroższe” nie znaczy „najlepsze”. Na rynku beauty (i nie tylko) znajdziecie wiele kosmetyków od mniejszych lub mniej popularnych marek, które naprawdę działają cuda. W ubiegłym roku polecałyśmy wam m.in. róż do policzków od Lovely. Kosztuje niewiele ponad 10 zł, a daje taki sam efekt jak kultowy róż do policzków marki Nars, który kosztuje około 157 zł. To tylko jeden z (naprawdę!) wielu przykładów.

Jak robić zakupy, aby zaoszczędzić?

Dominika Nawrocka przyznaje, że lista zakupów to absolutny must have, jeśli chcemy trochę zaoszczędzić. Napiszmy na kartce lub zapiszmy w notatkach na telefonie wszystkie produkty, których potrzebujemy, a będąc w sklepie odhaczajmy kolejne punkty na naszej liście. Nie zwracaj uwagi na oferty specjalne czy kuszące banery z podpisem „wyprzedaż”.

Co więcej, możesz ustawić limit na swojej karcie albo chodzić na zakupy z wyliczoną gotówką. Nasza ekspertka radzi także, aby planować dokładny budżet – ustalić kilka kategorii wydatków na dany miesiąc, którego po prostu nie będzie można przekroczyć. „Wtedy budżet domowy jest pod kontrolą. A jeśli chcemy obniżyć koszty, to zmniejszamy poszczególne kategorie wydatków" – wyjaśnia nasza ekspertka od finansów.

Pomoc w oszczędzaniu

Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy w zarządzaniu finansami, koniecznie zajrzyj na oficjalną stronę internetową Dominiki Nawrockiej – "Kobieta i pieniądze". Znajdziesz tam m.in. konkretne porady dotyczące oszczędzania. Zaprzyjaźniona z naszą redakcją ekspertka poleca również kilka aplikacji, dzięki którym bez problemu ogarniesz domowy budżet. Wśród nich są m.in. Szybki Budżet, Spending Tracker, a także dobrze znany nam wszystkim arkusz kalkulacyjny Excel.

Aplikacje do oszczędzania, które przypilnują, 
żebyś nie wydawała więcej, niż powinnaś >>>