Łupież (skąd w ogóle wzięła się ta mało seksowna nazwa?) to nic innego jak złuszczone płatki skóry. Czasami połączone z resztkami kosmetyków i koloniami małych żyjątek występujących na skórze. Jest demokratyczny. Mają go i dziewczyny i chłopaki. I nieestetyczny - zwłaszcza w dobie mody na czarne ubrania.
 

Przyczyny łupieżu i dlaczego nie musimy się go (aż tak) wstydzić

Sprawa wygląda tak: normalna zdrowa skóra też się złuszcza. A kiedy czujemy się osłabieni (stres, zła dieta, takie tam) na skórze zmienia się ph i namnażają się większe ilości drożdżaków, które powodują swędzenie i łuszczenie się skóry. Bez paniki – normalnie one też tam „mieszkają”, tylko nie jest ich zbyt wiele. Kiedy się namnażają bez opamiętania powstaje łupież. Są osoby (tak jak w przypadku opryszczki) bardziej predysponowane do tego by go mieć i takie, których nigdy ten problem nie będzie dotyczył. Czyli jeszcze raz - przyczyny łupieżu to zaburzenie system immunologicznego naszej skóry. Zachwianie proporcji mikroorganizmów na skórze. Każdemu może się zdarzyć. Nie brak higieny, ani nie geny. To nic wstydliwego.
 

Rodzaje łupieżu i czy możemy go sobie wyhodować same?

Łupież dzieli się na tłusty i suchy (czy można wymyślić równie paskudne nazwy?). Suchy dotyczy osób z wrażliwą i suchą skórą głowy. Wygląda jak lekko osypujący się pył (jak mąka). Towarzyszy mu swędzenie i zaczerwienienie skóry głowy. Łupież tłusty występuje u osób obdarzonych tłustym typem skóry. Wtedy odpadające części naskórka są posklejane w większe grupki i wyglądają jak... śnieg? Skóra swędzi i tworzą się strupki. Oba rodzaje łupieżu mogą być mylone z łojotokowym zapaleniem skóry głowy, ale rozpoznanie już zostawmy lekarzowi.

Nowym bohaterem naszych czasów jest też tzw. łupież kosmetyczny. Nasza skóra głowy reaguje podrażnieniem na niewłaściwie dobrane kosmetyki. Jest to bardzo częste.
 

Domowe sposoby na pozbycie się uciążliwego łupieżu 

 • Gdy łupież się nasila zmniejsz w diecie ilość cukru  - drożdżaki bardzo go lubią (i w sumie im się nie dziwimy, bo my też).
   
 • Zaopatrz się w szampon przeciwłupieżowy - zawiera on związki antygrzybicze, które hamują namnażanie się drożdżaków na skórze. Większość niedrogich szamponów drogeryjnych zawiera ten prosty związek.
   
 • Jeśli szampon antyłupieżowy przepisze ci lekarz (te z apteki mają większe stężenie substancji antygrzybiczych) stosuj go do ustąpienia objawów, do ok. 4 myć. Potem raz na tydzień. To bardzo mocne szampony.
   
 • Przy nakładaniu maski uważaj aby nie potraktować nią skóry głowy. Warto natłuszczać ją za to olejem kokosowym (olej kokosowy możesz nakładać też na włosy), aby ukoić i nawilżyć podrażniony naskórek.
   
 • W ekstremalnych sytuacjach  lekarz może zaproponować leki przeciwgrzybicze.
   
 • Do mycia nie używaj gorącej wody, tylko letniej.  Gorąca powoduje szybsze wytwarzanie sebum, które jest pożywką dla drożdży i mikroustrojów.
   
 • I nie będziemy Ci pisać, żebyś się nie stresowała, bo nas wyśmiejesz. Ale tak - najlepszym domowym sposobem na łupież jest brak stresu. Co fakt to fakt.

Zobacz także: Jak radzić sobie ze stresem? 9 sprawdzonych sposobów! >>>