Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Są osoby, które od zawsze wiedzą, jak będzie się nazywać ich córka lub syn, mają obmyślony plan, genezę imienia i generalnie nie mają z tym większego problemu (może poza tym, żeby przekonać do tego partnera lub partnerkę). Niektórzy – tak jak Rachel i Ross z „Przyjaciół” – wahają się do ostatniej chwili i czekają na to, aż dziecko urodzi się, a następnie decydują – pod wpływem emocji lub dzięki podpowiedziom i sugestiom swoich bliskich. Rodzice poszukują najładniejszego imienia dla swojej pociechy, a rankingi takie jak ten, czyli raport Ministerstwa Cyfryzacji o najpopularniejszych imionach dla dzieci w 2019 roku dla poszczególnych województw, czasami pomagają w podjęciu decyzji lub inspirują świeżo upieczonych rodziców do wyboru odpowiedniego imienia. W zeszłym roku Polacy najczęściej nazywali swoje dzieci: Zuzanna (nazwano tak 8456 dziewczynek) oraz Antoni (takie imię otrzymało 8550 chłopców – znalazło się ono po raz kolejny na szczycie zestawienia). Polacy są wierni klasyce – moda na tradycyjne imiona nie mija już od paru lat. Udowadniają to imiona, które znalazły się w czołówce tych najpopularniejszych. A jak sytuacja wygląda w konkretnych miejscach w naszych kraju? Aby się tego dowiedzieć, sprawdźcie poniżej – nie obyło się bez kilku zaskoczeń!

Te imiona dla dzieci biją rekordy popularności. Nazwalibyście tak swojego malucha? >>>

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2019 roku w poszczególnych województwach 

Raporty o najpopularniejszych imionach dla dzieci są doskonałą inspiracją dla rodziców, którzy nie mają pomysłu, jak nazwać swoją pociechę. Na początku roku pisaliśmy o tym, że Warszawiacy wciąż uwielbiają klasykę – już wtedy dowiedzieliśmy się, że mieszkańcy stolicy są pod tym względem tradycjonalistami. Największą popularnością w 2019 roku cieszyły się imiona: Zofia dla dziewczynki (Warszawiacy nazwali tak swoje córki 787 razy) oraz Jan (takie imię otrzymało aż 1055 chłopców). A jak to wygląda w pozostałych częściach Polski? Zuzanna i Antoni, czyli niekwestionowani liderzy pod względem, królują w większości województw, m.in. w dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, świętokrzyskim oraz warmińsko-mazurskim.

Wśród pozostałych popularnych imion nie ma zaskoczeń, ponieważ ulubione imiona Polaków są bardzo tradycyjne. Prawdopodobnie wracamy do korzeni i nazywamy dzieci na cześć swoich przodków – babci, dziadków i innych krewnych. Wśród imion dla chłopców w województwie małopolskim niekwestionowanym liderem jest Jakub, natomiast dla dziewczynek – Julia, czyli liderzy rankingu najpopularniejszych imion w Polsce w 2018 roku. Polacy wciąż są fanami imienia Julia – to imię wybierano najczęściej również w województwie podlaskim i łódzkim. W raporcie często pojawia się również Jakub – tak nazwano chłopców w województwie łódzkim i śląskim.

Zastanawiacie się, jakie imiona dla dzieci są obecnie najpopularniejsze? Jeżeli stoicie właśnie przed tym trudnym wyborem i poszukujecie inspiracji na imię dla swojego maleństwo, sprawdźcie poniżej najnowszy raport Ministerstwa Cyfryzacji dla poszczególnych województw.

Województwo dolnośląskie – Zuzanna i Antoni

Województwo kujawsko-pomorskie – Zuzanna i Aleksander

Województwo lubelskie – Zuzanna i Antoni

Województwo lubuskie – Zuzanna i Antoni

Województwo łódzkie – Julia i Antoni

Województwo małopolskie – Julia i Jakub

Województwo mazowieckie – Zofia i Jan

Województwo opolskie – Hanna i Jakub

Województwo podkarpackie – Julia i Antoni

Województwo podlaskie – Julia i Jakub

Województwo pomorskie – Zofia i Jan

Województwo śląskie – Zuzanna i Jakub

Województwo świętokrzyskie – Zuzanna i Antoni

Województwo warmińsko-mazurskie – Zuzanna i Antoni

Województwo wielkopolskie – Zofia i Antoni

Województwo zachodnio-pomorskie – Hanna i Antoni