Abdulrazak Gurnah  „Powróceni”, Wydawnictwo Poznańskie

Bez dwóch zdań: najważniejszą premierą 2022 roku będzie pierwsze polskie tłumaczenie powieści zeszłorocznego laureata literackiej Nagrody Nobla Abdulrazaka Gurnaha. Decyzja komitetu noblowskiego zaskoczyła rodzimych wydawców, którzy do tej pory nie mieli w swoim portfolio ani jednej pozycji pochodzącego z Zanzibaru pisarza. Urodzony w 1948 roku autor otrzymał najważniejsze wyróżnienie w świecie literatury za bezkompromisową i współczującą penetrację skutków kolonializmu i losu uchodźcy, rozdartego między kulturami i kontynentami. Spośród 10 książek, które do tej pory napisał Gurnak, jako pierwsza na polski rynek trafi najnowsza – wydana w 2020 roku powieść „Powróceni” („Afterlives”).

Historia osadzona została we wschodniej Afryce, w pierwszych dwóch dekadach XX wieku. Splatają się w niej losy czworga bohaterów: Iliasa, Hamzy, Khalify i Afiyi, na życia których nakładają się  dramatyczne zdarzenia kolonializmu i pierwszej wojny światowej. Trudne wybory moralne, przed którym stają jako ofiary, czynią ich również sprawcami przemocy...

Wydawnictwo Poznańskie zaplanowało premierę „Powróconych” na 26 października. Autorem przekładu jest Krzysztof Majer. Wyczekujemy z niecierpliwością. 

fot. Wydawnictwo Poznańskie

Olga Tokarczuk „Empuzjon”, Wydawnictwo Literackie

O ile „Powróceni” Abdulrazaka Gurnaha to z pewnością najważniejsza premiera wydawnicza 2022 roku, jeśli chodzi o literaturę zagraniczną, o tyle „Empuzjon” Olgi Tokarczuk to najważniejsza premiera książkowa 2022 roku na polskim rynku.

Pierwsza powieść rodzimej noblistki po zdobyciu Literackiej Nagrody Nobla to hołd złożony „Czarodziejskiej Górze” Tomasza Manna (tę ostatnią musicie nadrobić, jeśli jeszcze nie czytałyście i nie czytaliście!). Przybliża nam historię Mieczysława Wojnicza – studenta zmagającego się z gruźlicą, który w 1913 roku trafia do dolnośląskiego uzdrowiska Görbersdorf (dziś: Sokołowisko). W założonym przez dra Hermana Brehmera, jednym z pierwszych na świecie „sanatoriów piersiowych i gardlanych”, kuracjusze dochodzą do zdrowia (bądź je tracą), nabierają apetytu na życie (bądź je tracą) i toczą niezmęczone dysputy o sprawach najwyższej wagi: sztuce, religii, polityce, podrzędnym miejscu kobiet w świecie... Trudno czyta się mizoginistyczne treści wygłaszane w intelektualnych tyradach chorowitych panów, ale Tokarczuk wie, co robi. W tym niezwykłym pastiszu z elementami kryminału o bardzo silnym, koniec końców, feministycznym i progresywnym przekazie, buduje historię wciągającą, bogatą erudycyjnie, z precyzyjnie zaplanowaną narracją. Chyba nie tylko nie dla idiotów ;)

fot. Wydawnictwo Literackie

Zobacz także:

Colson Whitehead „Rytm Harlemu”, Wydawnictwo Albatros

„Rytm Harlemu” to rasowy kryminał i jednocześnie pasjonująca saga rodzinna, powieść społeczna o głębokim przesłaniu i barwny list miłosny do Harlemu – a wszystko to w pieczołowicie odtworzonych realiach Nowego Jorku z początku lat 60. ubiegłego wieku. Tymi słowami najnowszą książkę autora głośnej „Kolei podziemnej” promuje w Polsce Wydawnictwo Albatros.

Wydana w USA w 2021 roku powieść z miejsca znalazła się na liście najlepszych pozycji „The New York Times” oraz ulubionych dzieł Baracka Obamy. Wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują, że Whitehead, dwukrotny laureat Pulitzera, może szykować się do zdobycia tego wyróżnienia po raz trzeci. „Rytm Harlemu” to książka, w której można się zanurzyć totalnie, a Ray Carney to bohater, którego w swoim portfolio chciałby mieć niejeden autor. Mistrzostwo!

fot. Wydawnictwo Albatros

Liane Moriarty „Niedaleko pada jabłko”, Znak Literanova

Nie samymi hiperambitnymi książkami żyje człowiek, dlatego w naszym zestawieniu nie może zabraknąć też po prostu porządnego czytadła. A ponieważ niedawno na polski rynek trafiło tłumaczenie kolejnej powieści autorki „Wielkich kłamstewek” (na kanwie których powstał hitowy serial z Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Shailene Woodley, Laurę Dern i Zoë Kravitz), wybór nasuwa się sam.

„Niedaleko pada jabłko” to kolejny portret „rodziny idealnej”, której członkowie skrywają wiele sekretów i tłumionego żalu, tylko szukających okazji, by znaleźć ujście i zrobić prawdziwy raban... Znów mamy do czynienia z mistrzowskim budowaniem napięcia i doskonale opowiedzianą historią. Liane Moriarty naprawdę nie wypada z formy!

fot. Znak Literanova

Dorota Masłowska „Bowie w Warszawie”, Wydawnictwo Literackie

Przypadkowy przystanek Davida Bowie w Warszawie (na trasie z Moskwy do Berlina ) trwał zaledwie kilka godzin, ale w komunistycznej Polsce lat 70. XX wieku urósł do rangi mitu. Najpierw zainspirował legendę muzyki do stworzenia jednego z najbardziej tajemniczych utworów w swoim dorobku („Warszawa", którą Bowie zamieścił na wydanej w 1977 roku płycie „Low”), a kilka dekad później stał się przyczynkiem dla Doroty Masłowskiej do napisania dramatu o wielkim i małym świecie ery atomowej oraz poszukiwaniu w nim wolności.

W formie kryminału milicyjnego nasyconego charakterystycznym, barokowym językiem Masłowskiej odsłaniają się przed nami sekrety mieszkanek i mieszkańców stolicy, wstrząśniętej pogłoskami o grasującym morderczym Dusidamku z Mokotowa… Podobnie jak w przypadku innych dzieł tej autorki, i „Bowie w Warszawie” na pewno nie wszystkim przypadnie do gustu. Ale mimo wszystko zapoznać się trzeba choćby tylko po to, by wyrobić sobie własne zadanie.

fot. Wydawnictwo Literanova

Amor Towles „Lincoln Highway”, Znak Literanova

„Lincoln Highway” to ekscytująca opowieść o podróży przez Amerykę i podróż sama w sobie. Opowiedziana z wielu perspektyw, potwierdza talent Amora Towlesa do budowania fascynujących narracji i bohaterów, których tropem pragnie się podążać tak, jak wtedy, kiedy byliśmy dziećmi. Aż by się chciało powiedzieć – z wypiekami na twarzy. Czytając tę książkę, ma się ochotę rzucić wszystko, wsiąść do auta i pędzić na spotkanie nieznanego.

Tak o najnowszej książce Amora Towlesa pisze Joanna Bator i chyba wiele nie trzeba dodawać. Autor uwielbianego „Dżentelmena w Moskwie” powraca w najlepszym stylu. Przeczytajcie, zanim przejdzie do klasyki. Bo przejdzie na pewno.

fot. Wydawnictwo Literanova

Maya Angelou „Wiem dlaczego w klatce śpiewa ptak”, Grupa Wydawnicza Relacja

Pierwsza z siedmiu (!) autobiografii Mayi Angelou, wybitnej afroamerykańskiej poetki, pisarki, reżyserki i aktywistki, to jedna z tym pozycji, które każdy powinien przeczytać. Nowe wydanie „Wiem dlaczego w klatce śpiewa ptak” przypomina, jak niebywałą siłą psychiczną, odwagą i nietuzinkową osobowością cechowała się autorka. Stanowi doskonałą okazję, by się przekonać, dlaczego ta książka przez dwa lata zdominowała listę bestsellerów „New York Timesa” i w USA wciąż jest uznawana za jedną z najważniejszych pozycji literackich XX wieku.

fot. Grupa Wydawnicza Relacja

Mariusz Szczygieł „Fakty muszą zatańczyć”, Dowody na Istnienie

Słowo w reportażu ma rolę świadka. Niestety, świadek czasem mija się z prawdą, chociaż przysięgał, że nie skłamie. My, reporterzy i reporterki, jesteśmy w potrójnym klinczu (taki raczej w sporcie nie istnieje, ale chcę podkreślić złożoność sytuacji). Z jednej strony jest świat, którego kołem zamachowym bywa kłamstwo, i są rozmówcy o niestabilnej pamięci. Z drugiej – mamy tylko siebie: nasze oczy, nasze uszy i nasze mózgi, a więc bardzo ograniczony aparat postrzegania. Z trzeciej – nieobiektywny, uznaniowy język, który nie umie być wiarygodnym świadkiem.

W tych słowach Mariusza Szczygła zawiera się klucz do jego najnowszej książki – „Fakty muszą zatańczyć”. Król polskiego reportażu tym razem napisał reportaż o... reportażu. Naprawdę. Co decyduje o dobrej historii non-fiction? Czym jest, a czym nie jest ten gatunek literacki? Gdzie w literaturze faktu zaczyna się, a gdzie kończy wolność pisarska? Jednocześnie, gdzieś na boku tych rozważań, toczy się fascynująca opowieść autobiograficzna. Warto ją poznać.

fot. Dowody na Istnienie

Ulrich Hub „Kulawa kaczka i ślepa kura”, Dwie Siostry

To książka, która prawdopodobnie nie pojawi się w wielu zestawieniach najważniejszych pozycji wydawniczych 2022 roku, ale w naszym nie mogło jej zabraknąć. Bo choć dziełko Ulricha Huba z ilustracjami Jörga Mühlego o dwóch pierzastych przyjaciółkach to propozycja skierowana do dzieci (7+!), uważamy, że powinni przeczytać ją wszyscy dorośli.

Rzecz o tym, jak ślepej kurze z przytrafiła się kaczka, to nie tylko megazabawna zwierzęca historia o podążaniu za marzeniami, ale także – jeśli nie przede wszystkim – niezwykle mądra opowieść o samotności i przyjaźni, która dodaje skrzydeł i otwiera oczy. Trochę nam smutno, że kiedy byliśmy mali, nie mieliśmy dostępu do takiej literatury. Dlatego teraz nadrabiamy. I wam również polecamy!

fot. Dwie Siostry