Molestowanie seksualne w Polsce

Aż 85 procent kobiet przyznało, że było ofiarami molestowania w przestrzeni publicznej (w tym 94 procent zdecydowanie częściej niż raz w życiu) – czytamy na stronie Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. Dane pochodzą z pierwszego w Polsce badania skali zjawiska molestowania w przestrzeni publicznej, które przeprowadziły inicjatorki ruchu Hol-laback! Polska dr Joanna Roszak i Greta Gober. Mimo że 80 procent kobiet i 54 procent mężczyzn uważa, że molestowanie w przestrzeni publicznej jest ważnym problemem, to jednak aż 81 procent ofiar nigdy nie zgłosiło faktu molestowania policji – czytamy dalej.

To raport sprzed 10 lat, a w sprawie niestety niewiele się zmieniło. Udowadnia to najnowsze badanie IPSOS, przygotowane na zlecenie L’Oréal Paris, z którego wynika, że aż 84 procent kobiet w Polsce doświadczyło molestowania. Na tym nie koniec. W powszechnej świadomości napastowanie seksualne wciąż jest kojarzone przede wszystkim z atakiem i gwałtem, a sytuacje, których kobiety doświadczają najczęściej, są przez nie najrzadziej kwalifikowane jako molestowanie. Mowa o szeregu zachowań o charakterze werbalnym, takich jak nachalne zagadywanie, seksistowskie uwagi czy komentarze o podtekście seksualnym, tzw. catcalling. Chodzi też jednak o niewerbalne formy przekroczenia granic, jak niechciane spojrzenia i gesty.

Dość! – zdecydowała się powiedzieć jedna z ambasadorek akcji „Stand Up – sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych”, w ramach której powstał wspomniany raport IPSOS. Natalia Przybysz, piosenkarka  i autorka tekstów, otworzyła się na temat nadużyć, jakiś doświadczyła ze strony członków rodziny, przypominając tym samym, że molestowanie seksualne to nie tylko brutalny atak, ale wszelkie próby naruszenia naszej godności osobistej.

Natalia Przybysz o molestowaniu seksualnym

W rozmowie z „Wysokimi Obcasami” Natalia Przybysz opowiedziała o trudnych doświadczeniach, zaznaczając przy tym, jak ważne jest mówienie o potrzebie stanowczego reagowania na niepożądane zachowania

Często czujemy się zawstydzone i cały czas nie mamy bezpiecznej przestrzeni, w której możemy powiedzieć głośno: „Ktoś mnie dziś dotknął w autobusie, ktoś na mnie cmokał, ktoś mnie złapał za tyłek”. Cieszę się jednak, że mówimy coraz więcej i robimy sobie miejsce na takie historie – zakomunikowała artystka.

39-latka wróciła wspomnieniami do bolesnych przeżyć z przeszłości, gdy doświadczyła molestowania ze strony członka rodziny.

Na imprezie rodzinnej jeden z wujków wziął mnie kiedyś za dom, „Chodź, chodź”, powtarzał. Potem złapał za tyłek i powiedział: „Ty jesteś fajna, będziesz ze mną piła wódkę czy nie?”. Sparaliżowało mnie. Nie wiedziałam, co odpowiedzieć – wyznała wokalistka.

Podobna sytuacja spotkała ją kilka lat później, także ze strony wujka. Wówczas już artystka miała większą świadomość tego, że może zareagować i się obronić. 

Brałam prysznic, zaglądał do mnie przez małe okienko. Byłam w szoku, musiałam się pozbierać, ale zareagowałam oburzeniem. Powiedziałam mu wtedy przy wszystkich, że tak się nie robi, co to w ogóle znaczy? Podglądałeś mnie? Obrócił to w żart, nie rozumiał, o co mi chodzi, przecież to takie śmieszne. „Taka fajna jesteś, daj spokój” – wspomniała była członkini zespołu Sistars. 

Podobnych nadużyć nie można bagatelizować, tłumaczyć – podkreśliła Natalia Przybysz. Nic nie usprawiedliwia przemocy seksualnej.

Zobacz także:

Przemoc seksualna: gdzie szukać pomocy?

Jeżeli doświadczyłaś bądź doświadczyłeś przemocy seksualnej, należy ci się wsparcie. Pod tymi numerami telefonu otrzymasz pomoc:

  • Numer alarmowy:112
  • Policja: 997
  • Pogotowie: 999
  • Koordynator ds. Organizacji Ochrony Zdrowia: infolinia 22 443 77 77 (czynna przez całą dobę)
  • Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej: infolinia 22 855 44 32 i 514 202 619 (wsparcie całodobowe)
  • Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”: infolinia 800 120 002 (czynna całodobowo)
  • Fundacja Centrum Praw Kobiet: telefon zaufania 22 621 35 37, telefon interwencyjny 600 070 717 (pomoc przez całą dobę)
  • Fundacja Feminoteka: 888 88 33 88 (numer czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8-20)
  • Fundacja „Pomoc Kobietom i Dzieciom:  22 616 38 54, 602 778 370 lub 692 050 380 (całodobowo)
  • Fundacja Przeciw Kulturze Gwałtu: bezpłatna pomoc prawna 506 467 523.