Nie tylko inicjatywa #metoo pokazała, jaką siłę mają viralowe akcje podejmowane w mediach  społecznościowych przez znane osobowości. Tym razem głośnego wyzwania podjęła się rosyjska supermodelka i filantropka Natalia Vodianova, która opublikowała na swoim Instagramie zdjęcie przedstawiające ją samą trzymającą w dłoni podpaskę i rzucającą wyzwanie koleżankom po fachu. O co właściwie chodzi w #padmanchallenge, za którym kryje się już ponad 23 tysiące postów? Akcja nieprzypadkowo zbiegła się w czasie ze zbliżającą się w Indiach premierą filmu Padman. Produkcja przybliża postać indyjskiego przedsiębiorcy Arunachalama Murugananthama, który m.in. na szerszą skalę rozpowszechnił i dzięki niskim cenom umożliwił Hinduskom dostęp do tych podstawowych środków higienicznych.

ZOBACZ TEŻ: Autorka książki "Tak, mam okres. A co?" rozprawia się z mitami na temat miesiączki

Ten gest nie tylko zwraca oczy szerszej publiki w stronę wspomnianej realizacji i przyczynia się do jej promocji. W Indiach panuje silne tabu związane z kwestią miesiączki, ale nie to jest największym zmartwieniem kobiet. Najbardziej niebezpieczna jest zastraszająco niska świadomość w kwestiach własnej fizjologii. Jeśli wierzyć statystykom 15% dziewcząt uważa, że miesiączka to choroba, a równie wysoki odsetek kobiet zmaga się z infekcjami okolic intymnych będącymi następstwem niewystarczającej higieny wynikającej właśnie z niewiedzy, dlatego to przede wszystkim mieszkankom Indii dedykowany jest film, a co za tym idzie, cała akcja.

Następne w kolejce do selfie z podpaską są m.in. Emily Ratajkowski, Doutzen Kroes i Alexina Graham, którym Vodianova rzuciła rękawicę. Póki co, Rosjanka zgromadziła pod swoim postem ponad 55 tysięcy lajków. Jak sądzicie, jest szansa na kolejne zmiany i łamanie następnych barier? 

ZOBACZ TEŻ: Powstała gra oswajająca dziewczynki z pierwszą miesiączką