Suche włosy zwykle się nie układają, źle wyglądają, wręcz potrafią przyprawić o ból głowy. Mamy jednak dobrą wiadomość! Zbyt niski poziom nawilżenia włosów jest stanem odwracalnym, a dzięki odpowiedniej diecie oraz domowej pielęgnacji kosmyki są w stanie odzyskać dawną kondycję i blask. Jakie są najlepsze domowe sposoby na suche włosy?

Jak rozpoznać włosy suche?

Duża część z nas ma problem z rozpoznaniem suchych włosów, dlatego zbyt mało nawilżone pasma bardzo często mylone są z tymi zniszczonymi.

Suche włosy cechują się wysokoporowatą strukturą, co wpływa na ich charakterystyczny wygląd. Osoba zmagająca się z suchością włosów zazwyczaj ma problem z ich ułożeniem, ujarzmieniem oraz nadmiernym puszeniem się.

Główną przyczyną suchości jest rozchylenie łuski włosa, czego skutkiem jest odparowywanie wody z ich powierzchni oraz nadmierna utrata cennych składników odżywczych. Dodatkowo na pogorszenie się kondycji pasm i ich przesuszenie wpływa:

 • regularne stylizowanie ciepłym powietrzem,
 • nieprawidłowo dobrana pielęgnacja,
 • częsta ekspozycja włosów na słońce bez stosowania termoochrony,
 • mało odżywcza dieta, uboga w witaminy oraz kwasy tłuszczowe,
 • suche powietrze w domu lub mieszkaniu,
 • częste rozjaśnianie lub farbowanie włosów.

 Zmiana pielęgnacji oraz diety, a także stosowanie domowych masek i płukanek pomoże nam skutecznie walczyć z suchymi pasmami. Dostarczenie kosmykom składników nawilżających z pewnością poprawi ich kondycję oraz wygląd. 

Suche włosy kontra suche powietrze

Suche powietrze w mieszkaniu czy domu niekorzystnie wpływa na nasz cały organizm. Wraz z uruchomieniem kaloryferów i rozpoczęciem sezonu grzewczego dochodzi do nagłego obniżenia wilgotności w powietrzu, co bardzo niekorzystnie wpływa również na wygląd włosów oraz skóry i paznokci. 

Suche powietrze prowadzi do silnego przesuszenia się i odwodnienia włosów. Stają się one wtedy podatne na złamania i zniszczenia, a dodatkowo — odporne na układanie i próby stylizowania. Kolejnym problemem staje się silne elektryzowanie włosów oraz ich puszenie, przez co pojedyncze, odstające włosy są mało odporne na uszkodzenia mechaniczne i środowiskowe.

Zobacz także:

Doskonałym sposobem walki z suchymi pasmami jest nawilżenie powietrza w domu. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest zakup dobrego nawilżacza powietrza, niemniej jednak wystarczające może okazać się rozłożenie pojemników z wodą na kaloryferze. Po wyeliminowaniu przyczyny możemy zająć się skutkami.

Domowe maski na przesuszone włosy

Doskonałym sposobem walki z suchymi pasmami jest nakładanie na nie masek o działaniu silnie nawilżającym. Do ich przygotowania warto wykorzystać składniki, które posiadamy w kuchni, dzięki czemu maseczka będzie nie tylko nawilżająca, ale też całkowicie naturalna.

Jedną z najlepszych domowych masek nawilżających jest miodowo-jajeczna propozycja, która składa się z:

 • jednego jajka,
 • łyżki miodu,
 • odrobiny żelu aloesowego,
 • łyżki nawilżającego oleju, na przykład z awokado.

Po połączeniu wszystkich składników maseczkę nakładamy na wilgotne włosy na 15 minut. Po jej spłukaniu pasma staną się nawilżone, pełne blasku, a jej regularne stosowanie z pewnością pozwoli zniwelować problem suchości kosmyków.

Żel aloesowy cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Sprawdzony, dobrej jakości produkt wspaniale nawilża włosy, pomaga też w regeneracji skóry całego ciała. Z pewnością warto stosować go samodzielnie oraz jako dodatek do domowych masek i peelingów - podpowiada Wiola Lis z ekologicznego centrum Arkana Smaku podpowiada.

Płukanki ziołowe — doskonały sposób na nawilżenie włosów

Odpowiednia pielęgnacja suchych włosów pomaga w krótkim czasie wzmocnić poziom ich nawilżenia. Jednym ze sposobów na poprawę ich kondycji jest zastosowanie płukanek z ziół, które każda z nas posiada na swojej kuchennej półce.

Do ich przygotowania warto wykorzystać rośliny, które wyróżniają się działaniem nawilżającym, regenerującym oraz powlekającym, do których należą:

 • nagietek,
 • lipa,
 • owies,
 • melisa,
 • rumianek.

Płukankę należy przygotować, zalewając 3 torebki z ziołami wrzątkiem. Po ochłodzeniu należy opłukać umyte wcześniej pasma naparem. Oczywiście najlepsze działanie nawilżające staje się widoczne przy regularnym stosowaniu płukanek.

Olejowanie włosów — najlepszy sposób na walkę z suchymi włosami

Jak wspominaliśmy, suche włosy charakteryzują się wysokoporowatą strukturą z odchyloną łuską. Taka budowa włosa prowadzi do szybkiej utraty wody z pasm, a jednym ze sposobów zamknięcia łuski jest wykorzystanie wysokiej jakości olejów do olejowania włosów.

Olejowanie jest zabiegiem, który widocznie poprawia kondycję suchych włosów. Utworzenie na powierzchni kosmyków olejowej warstwy okluzyjnej zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody, co wpływa na poprawę ich nawilżenia.

Aby zabieg okazał się jeszcze bardziej efektywny, możemy zastosować nawilżający podkład pod warstwę olejową, na przykład hydrolat aloesowy lub różany.

Naturalne odżywienie

A jeśli brak nam czasu na domowe eksperymenty? Ewelina Klimek, ekspertka produktowa w  Arkanach Smaku, bez wahania poleca gotowe ekologiczne produkty do pielęgnacji: nowoczesny rynek oferuje nam całą gamę bardzo dobrych produktów do suchych włosów. Stawiając na naturalne kosmetyki, nie musimy martwić się o pochodzenie składników ani bezpieczeństwo stosowania. W ekologicznych produktach znajdziemy to, co w naturze najlepsze.

Suche włosy są problemem wielu z nas. Regularna pielęgnacja oraz wzbogacenie diety o witaminy D, B, A i kwasy tłuszczowe z pewnością pozytywnie wpłynie na kondycję kosmyków. 

--

Arkana Smaku to ekologiczne centrum odwiedzane każdego miesiąca przez 80 000 użytkowników. To wyjątkowe miejsce inspiracji na temat zdrowego stylu życia, kuchni i odżywiania całego organizmu. Arkana Smaku gromadzą również sprawdzonych dostawców ekologicznej żywności, naturalnych kosmetyków oraz akcesoriów do domu. W katalogu znajduje się już około 20 000 najlepszej jakości produktów! To miejsce, w którym kompleksowo zadbasz o siebie i swoich bliskich.