Środki czystości zrobione w domu to rozwiązanie, które powinno towarzyszyć wam na co dzień, nie tylko w sytuacji, kiedy ograniczacie wychodzenie na zakupy w celu zakupienia tego typu produktów. Powodów jest co najmniej kilka. Po pierwsze – uzyskacie je dzięki naturalnym składnikom. Po drugie – będą one zdrowsze dla wasi dla waszego otoczenia, więc ograniczycie wdychanie chemii sobie i pozostałym domownikom. I po trzecie – zaoszczędzicie, gdyż na składniki, z których sami wykonacie środki czystości, na pewno nie będą nas tyle, co środki czystości od producentów, nawet tych oferujących ekologiczne środki czystości.

Naturalne środki czystości – jak zrobić?

Środki czystości, których najczęściej używamy, to te do czyszczenia kuchni, łazienki czy okien, a także mebli i podłóg. Najczęściej kupujemy kilka produktów dedykowanych danym powierzchniom w związku z czym decydujemy się na spory wydatek. Zupełnie niepotrzebnie, bo bardzo skuteczne środki czystości i w dodatku naturalne można wykonać w domu. Jak to zrobić? To naprawdę proste! Wystarczy, że zaopatrzycie się w kilka podstawowych produktów – nie ma ich dużo, czyli ocet, sodę oczyszczoną, sól, cytryny, a także kilka innych produktów, pustą butelkę i przejdziecie do działania.

Naturalne środki czystości do łazienki

Żeby porządnie wysprzątać łazienkę nie potrzebujecie produktów zawierających chlor czy podchloryn sody, które często wywołują podrażnienia, alergię, a nawet zatrucia wziewne. Wystarczy, że upewnicie się, że macie pod ręką sodę oczyszczoną, ocet i wodę. Do wyczyszczenia sanitariów oraz kafelek w łazience wystarczą 2-3 łyżki octu oraz pół szklanki sody. Lustro bez problemu wyczyścicie łącząc ze sobą 2 szklanki ciepłej wody i łyżeczkę octu. Sen z powiek spędza wam kamień na słuchawce od prysznica? Spokojnie, zanurzcie ją na 30 minut w roztworze litra gorącej wody oraz pół szklanki octu. Efekty was nie rozczarują! Z kolei z brudnymi fugami świetnie poradzi sobie papka z sody oczyszczonej i wody oraz szczoteczka do zębów, która pomoże wam w wyczyszczeniu zabrudzonych powierzchni.

Porządki w szafie – 7 praktycznych tipów, jak zrobić porządek w szafie z ubraniami >>>

Naturalne środki czystości do kuchni

Skoro z łazienką już się uporaliście (łatwo poszło, prawda?), czas na kuchnię. I tutaj składniki będą bardzo podobne. Proponujemy zacząć od odkamienienia czajnika, bo jak często to robicie? No właśnie… A wystarczy ocet pół na pół z wodą. Takie połączenie, oczywiście zagotowane, rozprawi się z kamieniem w mig. Sok z cytryny upora się z naczyniami ze stali szlachetnej, a 1 szklanka sody oczyszczonej, 2 łyżeczki soli i gorąca woda pozwolą wam uzyskać pastę i wyczyścić piekarnik. Z naturalnych składników bez problemy przygotujecie także domowy płyn do mycia naczyń. Potrzebujecie soku z 3 cytryn, 1,5 szklanki wody, 1 szklankę soli drobnoziarnistej oraz białego octu. Wszystko to mieszacie, następnie gotujecie w garnku około 10 minut i ciągle mieszanie, w celu uzyskania gęstego płynu. Póki ciepły, wlejcie do szklanego naczynia i używajcie, jak normalnego płynu do naczyń.

Naturalne środki czystości do mycia szyb

Producenci kuszą nas przeróżnymi produktami do mycia szyb, ale prawda jest taka, że ten najbardziej skuteczny wykonacie sami, w domu! To, co będzie wam potrzebne, to 2 łyżeczki octu oraz 2 lity ciepłej wody. Następnie uzupełniacie tym butelkę ze spryskiwaczem i żeby uchronić okna od smug, wycierajcie je gazetą.

Naturalne środki co mycia podłóg

Jeżeli chcecie cieszyć się czystymi podłogami, do 2 litry ciepłej wody dodajcie 1,5 szklanki octu (tak, ocet naprawdę jest niezawodny!) oraz 20 kropli wybranego przez was olejku eterycznego. Taka mieszanka nie tylko skutecznie wyczyści powierzchnie w waszym domu, ale również pozostawi przyjemny, a przede wszystkim naturalny zapach.

Polskie marki kosmetyków z dobrymi składami. Warto je znać! >>>