To, jaką moc ma czerwona szminka, zostało udowodnione naukowo. Podczas badania przeprowadzonego przez naukowców Uniwersytetu w Manchesterze, 50 mężczyzn wpatrywało się w zdjęcia kobiet, których usta były pomalowane różnymi kolorami szminek. Co się okazało? Badani mężczyźni zdecydowanie dłużej zatrzymywali wzrok na tych kobietach, które miały czerwone usta. Patrzyli na nie średnio 7,3 sekundy, a na przykład na różowe usta zwracali uwagę przez 6,7 sekund. Zaś kobiety bez pomalowanych ust. Inny przykład? Naukowcy z Gettysburg College w Pensylwanii oraz Dział Badawczo-Rozwojowy Chanel dowiedli, że czerwona szminka odmładza. Z wiekiem nasza skora ciemnieje, a kontury ust zacierają się. Podkreślając je intensywnym kolorem, na przykład czerwienią, nie tylko podkreślamy kontury, ale również dopasowujemy ich odcień do naszej karnacji.

Czerwona szminka to jednak nie tylko sprzymierzeniec naszego wyglądu, ale również dobrego samopoczucia i wysokiej samooceny. Tego zdania jest Marta Chowańska (@m.akeupch.arm), Dyplomowana Mistrzyni Wizażu i Stylizacji, liderka biznesu i Niezależna Dyrektor Sprzedaży Mary Kay. Marta organizuje w całej Polsce warsztaty i szkolenia, na których pokazuje, że każdy makijaż może być łatwy i każda kobieta jest w stanie go zrobić. Wierzy też, że zewnętrzna metamorfoza przybliża nas do wewnętrznej przemiany. O tym opowiadała uczestniczkom kolejnej edycji Dziewczyńskich Spotkań GLAMOUR. W zorganizowanym wspólnie z marką Mary Kay wydarzeniu poświęconemu pewności siebie uczestniczyły również psycholog i psychoterapeutka Sylwia Miller, założycielka marki Letter Bag  Kamila Kołpacka i szefowa działu mody GLAMOUR Agnieszka Dubas, a spotkanie poprowadziła redaktor naczelna GLAMOUR, Katarzyna Dąbrowska.

Od lewej: Agnieszka Dubas, Marta Chowańska, Kamila Kołpacka, Katarzyna Dąbrowska i Sylwia Miller (fot. Kamil Ciesielski)

Marta Chowańska nie tylko opowiedziała o inicjatywie marki Mary Kay, która miesiąc marzec zadedykowała czerwonej szmince, ale również o 30-dniowym wyzwaniu, jakie podjęła 2 lata temu. Polegało ono na tym, że przez miesiąc codziennie malowała usta czerwoną szminką, nawet będąc w domu. Wiązało się to z wyjściem poza jej strefę komfortu, ale również doprowadziło do cennych wniosków. Marta uważa, że pewność siebie, jeśli chodzi o makijaż, pojawia się wtedy, kiedy jesteśmy świadome, że po makijaż nie sięgamy dlatego, że musimy, ale dlatego, że chcemy. Marta powiedziała również, że budowanie pewności siebie opiera się na pokonywaniu własnych granic i mocy słów, czyli byśmy mówiły sobie dużo dobrych rzeczy, nagradzały siebie i komplementowały.

Jak to zrobić? Podczas Dziewczyńskiego Spotkania GLAMOUR i Mary Kay świetny przykład, a zarazem zadanie do wykonania, zaprezentowała Sylwia Miller. Jak według niej zwiększyć swoją pewność siebie? Warto zrobić ćwiczenie, które będzie opierać się na tym, że wypisujemy 2 cechy wyglądu, które w sobie lubimy, 2 cechy charakteru, za jakie siebie podziwiamy, 2 umiejętności, jakie mamy oraz 5 osiągnieć, jakie przychodzą nam do głowy. Te rzeczy, które wypisałyśmy najszybciej, to coś, co już daje nam ogromną satysfakcję i jesteśmy tego świadome. Z kolei te, nad którymi musiałyśmy się dłużej zastanowić i nie byłyśmy do końca ich pewne, trzeba jeszcze przepracować. Przybliży nas do tego inne ćwiczenie, a zarazem dobry nawyk, aby codziennie na koniec dnia wypisać lub nawet wypowiedzieć na głos 5 rzeczy, z których jesteśmy dumne.

Swoimi radami, jak być bardziej pewną siebie i jak może nam w tym pomóc moda, podzieliła się stylistka Agnieszka Dubas. Według Agnieszki ważne jest to, abyśmy nosiły rzeczy, w których czujemy się dobrze. Jeśli nie czujemy się swobodnie w szpilkach – choć wiele kobiet uważa, że obcasy dodają pewności siebie – nie nośmy ich. Lubimy czerń, tak jak Agnieszka? Nie eksperymentujemy z innymi kolorami tylko dlatego, że coś jest modne lub takie są trendy. Jeśli jednak poczujemy, że mamy ochotę założyć coś w cętki, nie rezygnujmy z tego dlatego, że ktoś powie, że to do nas nie pasuje. To my same mamy budować swoją pewność siebie, a nie inni swoimi nie popartymi niczym sądami.

Nie bądźmy też dla siebie zbyt surowe. Kluczem do zwiększenia swojej pewności siebie jest samoakceptacja. O tym na naszym spotkaniu mówiła założycielka marki Letter Bag Kamila Kołpacka, którą możecie znaleźć na Instagramie pod nickiem @kbralizka. Kamila zyskała już spore grono followersów (ponad 20 tysięcy) i na swoim profilu dzieliła się i nadal dzieli ze swoim #kbrazilkachallenge, czyli pracą nad swoją sylwetką. Tą inicjatywą zmobilizowała do ruchu mnóstwo swoich obserwatorek, ale podkreśla, że najważniejsze jest, by robić wszystko w zgodzie ze sobą i swoimi zasadami. Dlatego dla niej nie było problemem, by ciężki wycisk, jaki dała sobie na siłowni, nagrodzić wyjściem ze znajomymi na pizzę. Zachowanie zdrowego rozsądku i uważne słuchanie swojego ciała o wiele bardziej przybliży nas do zbudowania pewności siebie.

fot. Kamil Ciesielski

Marzec jako miesiąc czerwonej szminki, a także nasze Dziewczyńskie Spotkanie z Mary Kay są doskonałym przykładem tego, że zbudować swoją pewność siebie, należy wsłuchać się w siebie, w swoje potrzeby oraz nie bać się zaryzykować. Na przykład czerwoną szminką na ustach. Przekonały się o tym uczestniczki wydarzenia, które mogły również skorzystać z konsultacji ekspertek – wizażystek marki Mary Kay i dowiedzieć się, jaki odcień czerwieni będzie dla nich idealny. Zajrzyjcie do GALERII i zobaczcie efekty!