Też masz ten problem, że kiedy robi się za ciepło na puchówkę, ale jednocześnie zbyt zimno na katanę, ramoneskę lub trencz, to nie wiesz, co na siebie włożyć? W takiej sytuacji można się ubrać na cebulkę, ale jeżeli okrycie wierzchnie nie jest oversize, to zbyt wiele w tym temacie nie da się zwojować. Najlepiej mieć w swojej szafie model idealny na takie okoliczności. Kurtki przejściowe po prostu zostały do tego stworzone. W sklepach za każdym razem można znaleźć przynajmniej 3 modele, które idealnie spełnią w tej roli i dadzą potrzebne ciepło zanim pogoda stanie się w pełni wiosenna.

Kurtki przejściowe – Pikowana kurtka

Wiele kurtek powstało w odpowiedzi na konkretne potrzeby i dopiero z czasem zaczęto je dopasowywać do bieżących trendów w taki sposób, żeby cieszyły również oko. Skórzane ramoneski były dedykowane motocyklistom. Jeansowe katany służyły farmerom i poszukiwaczom złota. Swoją historię mają również pikówki. Domyślacie się już z myślą o kim powstał ten rodzaj okrycia wierzchniego? Pikowaną kurtkę zaprojektował Stephen Guylas, który swoje życie poświęcił wojsku i zajmował się między innymi produkcją ubrań dla sił powietrznych. Zdobyte doświadczenie postanowił wykorzystać również na emeryturze. Kiedy po zakończeniu służby osiadł na brytyjskiej wsi, a jego głównymi rozrywkami stały się: polowania, wędkarstwo i oczywiście jazda konna, zaczął poszukiwać okrycia wierzchniego, które pozwoliłoby mu cieszyć się hobby nawet w niepogodę.

Brytyjski chłód i wilgoć potrafią dać się we znaki, więc nowy model musiał być wszechstronny w takim stopniu, żeby odpowiadać tej kapryśnej pogodzie. Szukając rozwiązania wpadł na świetny pomysł. Odpowiedzią na jego potrzeby stała się pikowana kurtka, którą od rasy swojego wiernego towarzysza nazwał „Husky”. Ten model szybko przestał być dostępny nie tylko wyłącznie dla mężczyzn, ale również stał się opcją do noszenia na co dzień. Jego pomysł przyjął się na tyle, że w chłodne dni pikówkę wybiera nawet królowa Elżbieta II. Ty także możesz. Bez wątpienia utrzyma temperaturę, nie przemoknie i osłoni cię przed wiatrem. W końcu skoro dała radę na brytyjskiej wsi, to tym bardziej sprawdzi się w polskich realiach.

Kurtki przejściowe – Parka

Moda zawdzięcza wojsku dużo więcej, niż mogłoby się wydawać. Widać to zwłaszcza na przykładzie okryć wierzchnich. Przykładów, które to obrazują jest wiele, a kurtka parka to tylko jeden z nich. To bardzo dobra wiadomość. W końcu modele dla żołnierzy musiały być niezwykle praktyczne. Jeżeli zatem szukasz okrycia wierzchniego do zadań specjalnych, które pozwoli ci przetrwać ten trudny okres między sezonami, zaufaj ekspertom. Parka to idealna kurtka przejściowa z wielu powodów. Wiedzieliście, że jej pierwowzorem jest właśnie model, który powstał w amerykańskiej armii? Charakterystyczny fason kurtki parki wyznaczają: luźny krój, sznurki pozwalające na dopasowanie tego okrycia wierzchniego i przeważnie również kaptur. Parka ma chronić przed wiatrem i deszczem, a także utrzymywać ciepło.

Kurtka w przeszłości była noszona przez osoby przynależące do subkultury Mods, a dopiero potem przeniosła się do typowej mody ulicznej. Biorąc pod uwagę jej uniwersalny charakter, aż ciężko uwierzyć, że kiedyś dzięki niej próbowano obrazować swój bunt. Teraz całe szczęście może ją nosić każdy bez żadnych obaw, że jego stylizacja zostanie odebrana jako demonstracja swoich poglądów. Pomimo że przyjęło się, że zielona kurtka parka to najlepszy wybór, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sięgać po jej inne odsłony. Te często są skupione wokół klasyki – czerń, beże i brązy zdecydowanie przeważają. Nie brakuje jednak kolorowych kurtek parek, więc bez trudu znajdziesz model skrojony pod siebie. W ten sposób zyskasz nie tylko praktyczny, ale do tego stylowy element garderoby na wczesną wiosnę, a później jesień.

Kurtki przejściowe – Bomberka

Kurtka bomberka to kolejny model, który nie powstał podczas tworzenia kolekcji na wybieg. Gdzie zatem można szukać początków tego okrycia wierzchniego? Po raz kolejny w strojach szytych dla wojska, a konkretnie dla pilotów. Amerykańskie siły powietrze potrzebowały okrycia wierzchniego, które byłoby ciepłe i bardziej komfortowe w noszeniu od wcześniej wykorzystywanych płaszczy. To stało się pretekstem do stworzenia pierwszej pilotki, która jest pierwowzorem obecnej bomberki. Ten luźny fason wykończony na dole i przy rękawach ściągaczami szybko przestał być tylko częścią wojskowego stroju, a po roli Toma Cruisa w filmie „Top Gun” chcieli mieć je wszyscy. To w końcu propozycja unisex.

Typowe pilotki to jednak przede wszystkim zamszowe modele z barankiem. Bomberki są natomiast ich usportowioną wersję. To w końcu kurtki drużyn sportowych, które w szkolnych kręgach pokazują przynależność do pewnych grup. Nie trzeba być jednak ani w wieku szkolnym, ani graczem, żeby nosić podobny model. W sklepach nie brakuje ciekawych propozycji. Jak wybrać taką, która sprawdzi się w porze przejściowej? Przede wszystkim patrzeć na grubość. Kurtka niewiele grubsza od bluzy dresowej nie da odpowiedniego ciepła w chłodne dni. Za to bardziej nadmuchane bomberki, które ma w swojej kolekcji chociażby marka Alpha Industries, sprawdzą się w tej roli idealnie. Jeżeli szukasz sportowego modeli przejściowej kurtki, to nie znajdziesz nic lepszego.

Zobacz także:

--
W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.