Związek Artystów Scen Polskich przekazał właśnie bardzo smutną informację. Nie żyje Barbara Krafftówna. Aktorka teatralna odeszła w wieku 93 lat.

Kim była Barbara Krafftówna?

Aktorka urodziła się w 1928 roku. Jej kształcenie w kierunku aktorskim było utrudnione przez wojnę. Żeby zdobyć potrzebne umiejętności do wykonywania upragnionego zawodu uczęszczała miedzy innymi na zajęcia konspiracyjnego Studia Dramatycznego Iwa Galla. W 1946 roku zadebiutowała rolą Rybaczki w „Homerze i orchidei”, sztuce Tadeusza Gajcego. Rok później zdała egzamin aktorski. Jej kariera rozwijała się na deskach różnych teatrów w całym kraju. Można ją było oglądać w spektaklach wystawianych w między innymi w Łodzi, Wrocławiu czy Warszawie. Do tego Barbara Krafftówna grała także w filmach. Zadebiutowała rolą w filmie „Sprawa do załatwienia”. Przygoda z filmem nie skończyła się na tym pojedynczym występie. Do jej najpopularniejszych ról można zaliczyć barmankę Zosię w „Złocie” oraz postać Jadwigi, w którą wcieliła się w „Szyfrach”. Grała też w filmach „Popiół i diament” oraz „Jak być kochaną”.

Ogromną popularnością cieszyły się także jej występy w serialach. Grała między innymi Honoratę w serialu „Czterej pancerni i pies”. Do tego jej kariera rozwijała się nie tylko na terenie Polski. Jej talent doceniono także poza granicami kraju. W Stanach Zjednoczonych zagrała w „Matce” Witkacego. Ta anglojęzyczna rola dała jej nagrodę od uznanego miesięcznika „The Drama Logue”. Pomimo że w USA mieszkała przez kilkanaście lat, to ostatecznie wróciła do Polski pod koniec lat 90. Z okazji 80. urodzin, które odbyły się w 2008 roku, Barbara Krafftówna wystąpiła w sztuce „Oczy Brigitte Bardot” w warszawskim Teatrze Na Woli. Remigiusz Grzela tę rolę napisał specjalnie z myślą o niej.

Smutną informację o śmierci aktorki przekazał Związek Artystów Scen Polskich.

Pozostając do ostatnich chwil wśród swoich przyjaciół w Domu Artystów w Skolimowie, odeszła dziś w nocy – czytamy w poście zamieszczonym w mediach społecznościowych.