„Julie i Julia”: historia Julie Powell

Przypadek Julie Powell to opowieść o tym, jak zmęczenie pracą w korporacji i frustracja związana z niespełniającą oczekiwań codziennością mogą odblokować pokłady kreatywności. Pracując w Lower Manhattan Development Corporation, w sierpniu 2002 roku kobieta wpadła na pomysł stworzenia bloga Julie/Julia Project. Zdecydowała się na opisanie na nim swoich prób zrealizowania  wszystkich przepisów z książki „Mastering the Art of French Cooking” autorstwa legendy amerykańskiej kuchni, Julii Child.

Blog spodobał się internautkom i internautom, szybko zdobywając popularność. Wydawnictwo Little, Brown and Company zaproponowało autorce wydanie książki na podstawie zamieszczonych w sieci zapisków. W 2005 roku światło dzienne ujrzała publikacja „Julie and Julia: 365 Days, 524 Recipes, 1 Tiny Apartment Kitchen”. W miękkiej okładce książka ukazała się pod tytułem „Julie and Julia: My Year of Cooking Dangerously” – w Polsce wyszła 4 lata później nakładem wydawnictwa Świat Książki jako „Julie i Julia. Rok niebezpiecznego gotowania”.

Julie Powell nie żyje

Na podstawie tego dzieła oraz książki Julii Child „My Life in France” Nora Ephron wyreżyserowała film „Julie i Julia”. W rolach głównych zagrały Amy Adams jako Julie Powell oraz Meryl Streep jako Julia Child.

Produkcja doczekała się rzeszy wielbicielek i wielbicieli, którzy z wielkim bólem przyjęli wiadomość o tym, że 26 października 2022 roku pisarka, w którą na ekranie wcieliła się Adams, odeszła.  

Wiadomość o śmierci potwierdził mąż blogerki, Eric. W rozmowie z „New York Times” poinformował, że Julie Powell w wieku zaledwie 49 lat zmarła w swoim domu w Olivebridge, w stanie Nowy Jork. Jako przyczynę zgonu podano zatrzymanie akcji serca. Nie wiadomo, czy kobieta wcześniej miała jakieś problemy ze zdrowiem.