Smutna wiadomość dotarła dzisiaj do nas ze Szwecji. W wieku 61 lat w swoim domu w Halmstad zmarła Marie Fredriksson, wokalistka legendarnego szwedzkiego zespołu Roxette. W oficjalnym komunikacie prasowym poinformowano, co było przyczyną śmierci. Artystka zmagała się z ciężką chorobą – miała guza mózgu. Nowotwór wykryto u niej przez przypadek. W 2002 roku Marie Fredriksson przewróciła się w łazience i uderzyła się w głowę. Podczas przeprowadzonych badań okazało się, że ma nowotwór, a lekarze dawali jej parę miesięcy życia. I choć udało się wydłużyć jej życie o parę lat, uszkodzenie mózgu było na tyle poważne, że z czasem wokalistka zaczęła tracić wzrok w jednym oku, a także umiejętność czytania oraz liczenia. To jednak nie przeszkodziło jej w występach na scenie. Po wypadku powróciła do koncertowania już w 2003 roku i robiła to przez kolejne 13 lat. W 2016 roku lekarze zalecili jej zaniechanie tego typu aktywności. 

Marie Frderiksson z Roxette nie żyje. Jak zaczęła się jej kariera? 

Marie Fredriksson przyszła na świat 30 maja 1958 roku. Karierę muzyczną rozpoczęła w Halmstad, gdzie poznała i zaprzyjaźniła się z Perem Gessle, z którym wkrótce założyła jeden z najbardziej znanych szwedzkich zespołów, Roxette, nazywanego „współczesną ABBĄ”. Jego nazwa wywodzi się od utworu brytyjskiego zespołu Dr. Feelgood. Marie i Per swój pierwszy studyjny album „Pearls of Passion” wydali w 1986 roku. Dwa kolejne – „Look Sharp!” (1988) i „Joyride” (1991) odniołsy ogromny komercyjny sukces, a promujące je single, m.in. „The Look”, „Listen To Your Heart” czy „It Must Have Been Love” stały się absolutnymi hitami. Nie ma dzisiaj osoby, która słysząc je w radiu, nie byłaby w stanie wymienić nazwy wykonującego je zespołu. Roxette ma w sumie na koncie ponad 60 milionów sprzedanych albumów, a ten ostatni – „Charm School” ujrzał światło dzienne w 2011 roku.

Oprócz Roxette oraz zespołów Strul, Mamas Barn i Roxette, Marie Fredriksson działała również solo. Jeszcze zanim nagrała album z Perem  Gessle, wydała krążek „Het vind” i zdecydowanie lepiej przyjętą płytę „Den Sjunde Vagen” w 1986 roku. W 1992 roku Marie wyszła za mąż za Mikalea Bolyosa. Mają dwójkę dzieci – Josefin i Oscara.

Zobacz także: Lena Dunham jest nieuleczalnie chora. Aktorka poinformowała o tym na Instagramie