Jak co roku orbita Perseidów, czyli zespołu meteorów spowoduje deszcz spadających gwiazd. Dzieje się to wskutek przecinania Ziemi przez wspomnianą orbitę, a odłamane od niej niewielkie resztki skalne, czyli tzw. „kosmiczne okruchy”, po spaleniu w atmosferze doprowadzają właśnie do zjawiska, które możemy obserwować na niebie nocą. Perseidy są jednym z najbardziej regularnych rojów. Najlepiej widoczne są na półkuli północnej, a zwykle najwięcej meteorów występuje w drugiej połowie nocy i nad ranem, ponieważ radiant znajduje się wtedy wystarczająco wysoko nad horyzontem. Można je bez problemu dostrzec także w Polsce. Kiedy dokładnie?


Pełna parada planet: To zjawisko astronomiczne występuje raz na 170 lat. Wypada w ten weekend! >>>
 

Noc spadających gwiazd 2020: kiedy i gdzie obserwować deszcz meteorytów?

Zgodnie z prognozami International Meteor Organization apogeum Perseidów można oglądać w środę 12 sierpnia od godziny 16.00 do godziny 04.30 w czwartkowy poranek 13 sierpnia według czasu środkowoeuropejskiego letniego. Co oznacza, że w Polsce noc spadających gwiazd 2020 najlepiej obserwować od ok. 21.00 w środę aż do świtu. Gdzie? Podziwianie tego wyjątkowego zjawiska będzie utrudnione w miastach ze względu na dużą ilość świateł, które ograniczają nasz zasięg widzenia. W takich warunkach będzie można dostrzec tylko najjaśniejsze gwiazdy. Jeżeli więc chcecie zobaczyć na niebie jak najwięcej, musicie wybrać się na obrzeża. Macie opcję wyjazdu na wieś? Będziecie w tym czasie nad morzem? To doskonała szansa, żeby naprawdę rozkoszować się widokiem spadających meteorów.


Modne paznokcie 2020: Galaxy nails, czyli manicure, który jest teraz gwiazdą Instagrama >>> 
 

Noc spadających gwiazd 2020: jak obserwować?

Jak przygotować się do podziwiania deszczu meteorów? Nie potrzebujecie do tego specjalistycznego sprzętu, gdyż zjawisko to będzie widoczne gołym okiem. Jeśli macie w planach uwiecznić spadające gwiazdy na zdjęciu, przyda się dobry aparat. Od razu uprzedzamy, że ten w waszym telefonie może nie wystarczyć. Meteory dobrze jest obserwować, kierując wzrok nie w sam radiant roju, a kilkanaście stopni do niego. Jeżeli zamierzacie urządzić sobie seans ze spadającymi gwiazdami w roli głównej, świetnie się składa. Pogoda jest idealna! Możecie mieć pewność, że żadne zjawiska atmosferyczne nie zakłócą obserwacji nieba.


Cosmos Muzeum w Warszawie – miejsce, w którym zrobicie idealne selfie. Czy warto je odwiedzić? >>>