10 ostatnich lat

Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie ma już 10 lat! Co roku organizuje uroczysty pokaz dyplomowy, na którym prezentowane są najlepsze kolekcje świeżo upieczonych absolwentów. Przez ostatnią dekadę z murów MSKPU wyszli jedni z najlepszych polskich projektantów młodego pokolenia: Kamila Gawrońska-Kasperska, Maciej Trzmiel, Ola Kawałko, Bartosz Malewicz, Magdalena Floryszczyk, Bola Ola Bajer, Katarzyna Konieczka, Monika Kubatek, Sylwia Rochala, KasKryst i Joanna Wysoczyńska. Ich projekty z przyjemnością oglądaliśmy w oczekiwaniu na pokaz na specjalnie przygotowanej wystawie. Ich sukces to (oczywiście częściowo) zasługa superprofesjonalnej kadry. W MSKPU wykładają między innymi Michał Szulc, Mariusz Przybylski, Paprocki&Brzozowski, Agata Koschmieder i Andrzej Foder.

Jubileuszowy pokaz

W tegorocznym pokazie, prowadzonym przez Adę Fijał i Mateusza Szymkowiaka wzięło udział aż 15 młodych zdolnych: Na wybiegu zobaczyliśmy kolekcje Karoliny Filip, duetu Marty Koczary i Małgorzaty Matery, Agaty Gnaś, Huberta Kołodziejskiego, Katarzyny Karwowskiej, Natalii Kopiszki, Zuzanny Kwapisz, Natalii Pomorskiej, Aleksandry Liszewskiej, Małgorzaty Skibińskiej, Sylwii Muranowicz, Aleksandry Woronowskiej, Eweliny Ziemek, Dominiki Zubiel i Anity Żmurko-Sieradzkiej.

Kostiumy wyeksponowane na manekinach przygotowały: Wiktoria Oszczanowska, Alina Tolstykh, Agata Posłuszna i Izabela Rycewicz.

W związku z jubileuszem było bardziej hucznie niż zazwyczaj. Na widowni pojawiły się gwiazdy: Marieta Żukowska, Ewa Gawryluk, Izabela Janachowska, Michał Witkowski. Licznie przybyli też dziennikarze, styliści i projektanci ciekawi nowych talentów. Pokaz zakończył występ Margaret, tegorocznej dyplomantki, która wystąpiła w autorskim projekcie.
My wybraliśmy dla was najciekawsze kolekcje:

 

Natalia Kopiszka

To nasza ulubiona kolekcja. Wpadły nam w oko miękkie swetry wyszywane błyszczącymi pajetkami i abstrakcyjne printy. Plus za radosną kolorystykę, autorskie akcesoria i różnorodne tkaniny.

 

 

 

 

 

Zuzanna Kwapisz

Mimo, że te geometryczno-patchworkowe kombinacje wszystkim się już dawno znudziły, w kolekcji Zuzi jest ciekawie. Ładne tkaniny, subtelne printy, perfekcyjne wykonanie i dobrze dobrane kolory zrobiły na nas wrażenie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Natalia Pomorska

Kolekcja Natalii to prawdziwe pret-a-porter. Zaprojektowała kolekcję ubrań, które dziewczyny chciałyby nosić na co dzień. Do tego ręcznie wyplatane tkaniny i konstrukcyjne smaczki. Bez żadnej przesady. Zabrakło odrobiny koloru, bo czerni mamy już trochę dosyć.

 

 

 

 

 

 

Karolina Filip

Zawsze robią na nas wrażenie autorskie tkaniny. W swojej kolekcji Karolina stworzyła je z pociętych na kawałki materiałów w przyjemnej dla oka kolorystyce. Ciekawa faktura materiału wprowadziła element świeżości na wybieg. Konstrukcje ubrań też były interesujące, niestety obszerne fasony wykonane z grubej, warstwowej tkaniny były dosyć ciężkie.

 

 

 

 

 

 

Hubert Kołodziejski

Co dziwne, w mocno awangardowa kolekcji Huberta, największe wrażenie robiły dopracowane detale. Za to wielki plus, bo o tym, najważniejszym dla nas aspekcie, projektanci mody koncepcyjnej często zapominają. Całość nowatorska i przykuwająca uwagę.

 

 

 

 

 

 

Katarzyna Karwowska

Nie ma nic gorszego niż zachowawcza kolekcja dyplomowa. To najlepsza (i często jedyna) okazja w karierze projektanta na to, żeby zaszaleć i przedstawić zupełnie autorską wizję mody. Potem trzeba już myśleć o walorach komercyjnych i potrzebach potencjalnych klientek. Kolekcja Katarzyny była odważna i kolorowa. Taki kicz lubimy.

 

Aleksandra Woronowska

Streetowy szyk. Plus za ładne dzianiny i fajne formy kurtek. Te ubrania mają efekt wow, ale świetnie nadają się na ulicę. Czekamy na więcej!

 

 

Więcej zdjęć znajdziecie w galerii powyżej!

 

 

 

tekst: Kamila Wagner