W 2020 roku przypada 13 świąt ustawowo wolnych od pracy. Niestety, nie wykorzystamy ich zbytnio do przedłużenia sobie weekendów lub lepszej organizacji urlopów. Święto Konstytucji 3 maja wypada w niedzielę, podobnie jak Zielone Świątki 31 maja oraz Wszystkich Świętych 1 listopada. A z kolei Święto Wojska Polskiego w sobotę 15 sierpnia. Wolny będzie na pewno piątek 1 maja i czwartek 11 czerwca, bo wtedy wypada Boże Ciało.

Dzień Nauki Polskiej – nowe święto narodowe

Do tej listy świąt państwowych należy dopisać nowe, ustanowione we wtorek 4 lutego przez prezydenta RP, Andrzeja Dudę. To Dzień Nauki Polskiej, który obchodzić będziemy 19 lutego, czyli w dniu urodzin jednego z najwybitniejszych rodzimych naukowców, Mikołaja Kopernika. Święto to ma być hołdem dla wszystkich wybitnych polskich badaczy i wzmocnić zainteresowanie nauką. Inicjatorami Dnia Nauki Polskiej jest grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy w ustawie podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę tak argumentowali potrzebę ustanowienia Dnia Nauki Polskiej nowym świętem państwowym, ponieważ „stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa”.

Kiedy wziąć urlop w 2020 roku, żeby mieć jak najwięcej dni wolnych?

Dzień Nauki Polskiej – czy 19 lutego będzie dniem wolnym od pracy i szkoły?

Czy Dzień Nauki Polskiej będzie dniem wolnym od pracy i zajęć szkolnych? Niestety nie. Trzeba pamiętać, że święta państwowe lub jak kto woli narodowe to niekoniecznie dni wolne od pracy. Działa to też na odwrót. W tej chwili, zgodnie z ustawą, świętami państwowymi będącymi jednocześnie dniami wolnymi od pracy są 1 maja, 3 maja oraz 11 listopada.