Widziałam wasze konkursowe portfolio. W zgłoszeniu przewidzieliście nawet przestrzeń potrzebną do ekspozycji pierścionków na wystawie finałowej Programu Stypendialnego YES, podczas Poznań Design Days. Zawsze jesteście tacy metodyczni?

Z doświadczenia wiemy, jak ważny dla ekspozycji obiektów jest kontekst przestrzenny w jakim się je pokazuje. Dlatego tak istotne było dla nas ułożenie pierścionków w konkretnej konfiguracji. Takiej, która podkreśli ich modułowy charakter. Zdecydowaliśmy się więc  dokładnie opisać naszą wizję tego jak Rosiczki mają zostać zaprezentowane na Wystawie Finałowej Programu Stypendialnego YES.

 

Jak powstały rosiczki? Najpierw była inspiracja tą rośliną, czy nazwa wzięła się od formy, którą udało się wam uzyskać?

Rosiczka jest wynikiem długotrwałych poszukiwań, wielu naszych rozmów, na temat tego czym zupełnie nowym może stać się pierścionek. Nazwa 'Rosiczka' powstała spontanicznie, w wyniku skojarzenia z pierwszym modelem pierścionka i została z nim już na stałe.

 

Projektujecie meble, ceramikę, akcesoria do domu. Jak zaczęła się wasza przygoda z biżuterią? Skąd pomysł na projekt SOTE?

O designie myślimy bardzo kompleksowo, interesuje nas projektowanie w różnych materiałach i skali. Obiekty nawet tak różne, jak krzesło i pierścionek mają ze sobą wiele wspólnego, możemy rozmawiać o nich używając spójnego zestawu pojęć, myśleć podobnymi kategoriami. W ramach projektu SOTE chcemy wnieść do świata biżuterii doświadczenia zdobyte w innych dziedzinach projektowania. Pracując w  szlachetnych materiałach, metalach i kamieniach, projektować obiekty, które mogą towarzyszyć użytkownikom w codziennych sytuacjach i doskonale komponować się z innymi przedmiotami, którymi się współcześnie otaczają.

 

Co was kręci w projektowaniu?

W projektowaniu najbardziej interesuje nas przekraczanie granic, tworzenie projektów mądrych i przemyślanych, a jednocześnie innowacyjnych, gdzie forma idealnie harmonizuje z funkcją przedmiotu.

 

Jaki jest wspólny mianownik waszych projektów?

W naszych projektach najczęściej kierujemy się prostotą rozwiązań i formy, dużą dbałością o proporcje i detal. Najczęściej też wykorzystujemy naturalne materiały, które są bliskie człowiekowi i oddziałują na jego emocje.

 

Kłócicie się czasem? Chyba trudno pomieścić w jednej pracowni wizję dwójki zdolnych projektantów...

Jako para projektantów, staramy się budować wspólną wizję naszej twórczości. Dużo dyskutujemy, ramię w ramię nabieramy doświadczenia i uczymy się - także od siebie nawzajem.  W designie stawiamy sobie wspólne cele i wybieramy takie rozwiązania, które wydają nam się najbardziej odpowiednie do konkretnych sytuacji. Takie podejście nie pozostawia miejsca na kłótnie.

 

Można kupić waszą biżuterię? No i czy rosiczki wejdą do sprzedaży jako część kolekcji YES?

Rosiczki na pewno wejdą do sprzedaży jako główny bohater nadchodzącej kolekcji SOTE :) W czerwcu rusza nasz sklep internetowy, planujemy też wprowadzić naszą kolekcję do kilku miejsc stacjonarnych i platform internetowych. Już dziś zapraszamy do kontaktu z nami przez nasz fanpage (facebook.com/sotejewellery) i do śledzenia nas na Instagramie (instagram.com/sotejewellery)

 

Programy stypendialne są bardzo popularne za granicą, ale u nas to chyba jeszcze raczkuje. To chyba nie tylko korzyść dla projektantów, ale też dla firm, które prowadzą takie inicjatywy?

Programy stypendialne to interesująca forma komunikacji firm z młodymi twórcami, otwierająca nowe kontakty, które budują ciekawe odniesienia.

 

Na co przeznaczycie stypendium?

Stypendium YES, przede wszystkim chcielibyśmy zainwestować w rozwój różnych działań projektowych, które mamy w planach :)

 

Gdzie będzie można was spotkać w najbliższym czasie? Jakieś targi, roczna wystawa na wydziale?

W tej chwili jesteśmy tuż po obronie naszych dyplomów licencjackich w Eksperymentalnej Pracowni Drewna na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie, które będziemy pokazywać na różnych wystawach, oczywiście też na wydziałowej. Z SOTE pokażemy się w tym roku na targach w całej Polsce, na bieżąco będziemy o tym informować na naszym fanpage'u.

Więcej inspiracji na www.yes.pl i Instagramie @bizuteriayes

Autor: Kamila Wagner