Oczyszczanie twarzy to podstawowy element właściwej pielęgnacji. Bez tego nie ma mowy o zdrowej, pełnej blasku skórze dlatego, że nie usunięte zanieczyszczenia stanowią nieprzekraczalną barierę dla składników odżywczych zawartych w kremach. 

Jakie są rodzaje skóry i jak je pielęgnować?

Prawidłowe oczyszczanie twarzy

Zabiegi oczyszczające u kosmetyczki to jedno, ale warto pamiętać o tym, że nawet najbardziej zaawansowana technologia i najlepsze receptury kosmetyków nie zwalniają nas z codziennego domowego oczyszczania twarzy. Dermatolodzy zalecają używanie płynów micelarnych ze względu na ich wszechstronne działanie: micele usuwają z powierzchni twarzy brud i warstwę kurzu i innych zanieczyszczeń, a także rozpuszczają makijaż i pozwalają za pomocą kilku gestów całkowicie ściągnąć go z twarzy. Warto sięgnąć po sprawdzony preparat - my z całego serca polecamy ten od marki Bioderma przeznaczony dla skóry wrażliwej. Nie tylko dokładnie oczyści skórę, ale też poradzi sobie z wodoodpornym makijażem oka nie nie stwarzając przy tym ryzyka wystąpienia podrażnień. 

Dobrze pamiętać o tym, że płyn micelarny sprawdzi się także rano. Nie chodzi oczywiście o makijaż. Na noc często sięgamy po bogate konsystencje, które pozostawiają tłustawą warstwę na skórze. Jeśli do tego dodamy, że gruczoły łojowe w nocy działają na nie mniejszych obrotach niż w dzień, okaże się, że sięgnięcie po preparat oczyszczający jest nie mniej uzasadnione niż podczas wieczornej rutyny. Starczy spojrzeć na płatek kosmetyczny i sprawa staje się jasna. Po użyciu płynu micelarnego można pociągnąć buzię wacikiem nasączonym tonikiem czy spsikać ją hydrolatem - te przywrócą jej naturalne ph, odświeżą, i jeśli coś na skórze umknęło wcześniejszemu zabiegowi, zajmą się tym.

Za to tym, którzy lubią oczyszczać twarz wodą i mydłem, polecamy kostkę Dove. Jej receptura jest na tyle delikatna, że nie powoduje naruszenia warstwy lipidowej skóry i idącego za tym uczucia ściągnięcia, za to dobrze odświeża. 

Peelingi mechaniczne i enzymatyczne

Raz w tygodniu dobrze jest potraktować skórę czymś mocniejszym. Jeśli nie ma przeciwwskazań dermatologicznych, to znaczy jeśli skóra nie jest wrażliwa, ze skłonnością do rumienia czy z aktywnym trądzikiem, można bez obaw sięgać po peeling mechaniczny, zwłaszcza drobnoziarnisty. W przeciwnym razie sprawdzi się peeling enzymatyczny, który pozwoli pozbyć się warstwy martwego naskórka bez podrażniania skóry poprzez tarcie.  

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki - manualne oczyszczanie twarzy

Mówiąc o oczyszczaniu twarzy u kosmetyczki mamy na myśli przede wszystkim mechaniczne usuwanie wągrów i innych niedoskonałości. Choć ta metoda jest wciąż stosowana przez wiele specjalistek kosmetologii, ma wielu przeciwników wśród dermatologów. I nie chodzi tylko o osoby z cerą skłonną do rumienia. Także ci borykający się ze skórą mieszaną lub przetłuszczającą się, według wielu lekarzy powinni całkowicie zrezygnować z wyciskania na rzecz mniej inwazyjnych, skuteczniejszych zabiegów typu mikrodemabrazja, czyli łagodne, w pełni kontrolowane ścieranie naskórka, warstwa po warstwie, aż do pożądanego poziomu, przy użyciu diamentowych głowic z wykorzystaniem próżni. 

Inny zabieg, z którego warto skorzystać w gabinecie kosmetycznym, to peeling kawitacyjny (ultradźwiękowy) polegający na usunięcie nadmiaru sebum, bakterii, martwych komórek naskórka i innych zanieczyszczeń ze skóry. Polega on na tym, że kosmetyczka zwilżoną skórę traktuje ultradźwiękami; zabieg jest bezpieczny nawet dla bardzo wrażliwej skóry.

Szczoteczka do oczyszczania twarzy

Spośród popularnych gadżetów z pełnym przekonaniem polecamy jeden, a mianowicie szczoteczkę soniczną Foreo Luna 2. Poza działaniem oczyszczającym ma ona także potwierdzone właściwości odmładzające skórę, napinające ją i przywracające jej naturalny glow. 

Jak dbać o przetłuszczającą się skórę?