Tydzień temu Olga Tokarczuk odebrała Literacką Nagrodę Nobla. Na uroczystą galę, która odbyła się w filharmonii w Sztokholmie, Polka założyła kreację od Gosi Baczyńskiej. Suknia to ukłon w stronę sufrażystek. Olga Tokarczuk wspomniała o nich i innych kobietach również podczas swojego przemówienia na bankiecie noblowskim. Jej słowa cytuje teraz cały świat. Podobnie jak treść eseju, który rodzima pisarka przygotowała na tydzień noblowski. W Czułym narratorze porusza takie kwestie, jak chaos informacyjny, kryzys klimatyczny czy polityczny. Olga Tokarczuk głośno mówi o problemach naszego świata, a dzięki temu podejmuje pewnego rodzaju walkę. Co więcej, Noblistka zapowiedziała, że otworzy fundację. Na jej rozwój przekaże 10% nagrody pieniężnej, która wynosi około 3,5 miliona złotych. Ale to nie koniec! Olga Tokarczuk zdobyła się na kolejny – wielki gest. Przekazała replikę swojego medalu noblowskiego na aukcję WOŚP.

Olga Tokarczuk przekazała medal noblowski na aukcję WOŚP

Olga Tokarczuk opublikowała na swoim Twitterze wideo z Jurkiem Owsiakiem. Okazuje się, że autorka Ksiąg jakubowych przekazała pierwszą z trzech replik medalu noblowskiego na aukcję WOŚP. Została ona ręcznie wykonana z brązu, a następnie pokryta złotem. Zaniemówiłem, zaniemówiłem, zaniemówiłem – powiedział Jurek Owsiak. Pomysłodawca i organizator Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przyznał, że zupełnie się tego nie spodziewał. Aukcja rozpoczęła się wczoraj. Aktualna wartość repliki medalu noblowskiego od Olgi Tokarczuk to blisko 10 tysięcy złotych.

Olga Tokarczuk wygłosiła mowę na bankiecie noblowskim. Pisarka złożyła hołd kobietom i wykazała się niezwykłym poczuciem humoru! >>>

Przypomnijmy, że 28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 12 stycznia 2020 roku. Tym razem WOŚP zagra dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej – czytamy na stronie internetowej organizatora.