Olga Tokarczuk przejdzie do historii. Wczoraj polska pisarka odebrała najważniejszą nagrodę w swojej karierze – Nobla w dziedzinie literatury. Autorka takich dzieł jak Księgi Jakubowe czy Prowadź swój pług przez kości umarłych dołączyła do grona zaledwie 15 kobiet, które zostały wyróżnione Literacką Nagrodą Nobla. Na uroczystej gali, podczas której król Szwecji Karol XVI Gustaw wręczył Oldze Tokarczuk medal i dyplom, pisarka miała na sobie czarną suknię od Gosi Baczyńskiej. Projekt rodzimej kreatorki mody to pewnego rodzaju ukłon w stronę sufrażystek. Olga Tokarczuk nie zapomniała o kobietach również podczas swojego przemówienia na bankiecie noblowskim.

Olga Tokarczuk wygłosiła mowę na bankiecie noblowskim. Pisarka złożyła hołd kobietom i wykazała się niezwykłym poczuciem humoru!

W ubiegłą sobotę (zgodnie z tradycją) Olga Tokarczuk odczytała esej, który przygotowała na tydzień noblowski. W Czułym narratorze porusza takie kwestie jak chaos informacyjny, kryzys klimatyczny i polityczny. Z jego treścią powinien zapoznać się każdy z nas! Podczas wczorajszego bankietu noblowskiego Olga Tokarczuk wygłosiła kolejne przemówienie. Polka opowiedziała o swoich przygotowaniach do tej uroczystej gali. Przyznała, że obejrzała film Żona, w którym główny bohater otrzymuje Nagrodę Nobla. Jak się później okazało, autorką wyróżnionych przez Akademię Szwedzką dzieł, jest żona popularnego pisarza. W tym momencie Olga Tokarczuk uspokoiła zebranych w filharmonii w Sztokholmie – ze śmiechem przyznała, że jest autorką wszystkich książek podpisanych jej nazwiskiem. Jednak w zręczny sposób nawiązała do swojej kolejnej myśli. Stwierdziła, że Nobel trafia w ręce jednej osoby, ale na jej sukces pracuje mnóstwo ludzi – wspierający ją bliscy i współpracownicy. Olga Tokarczuk podziękowała swojej rodzinie, tłumaczom, researcherom, edytorom, a także wszystkim osobom, które potrafią się jej sprzeciwić i powiedzieć „nie”.

Powstał kalkulator książek Olgi Tokarczuk. Sprawdźcie, ile zajmie wam przeczytanie tytułów noblistki >>>

W dalszej części swojego przemówienia oddała cześć innym noblistkom i wszystkim kobietom. Olga Tokarczuk zauważyła, że 10 grudnia 2019 roku minęło dokładnie 110 lat odkąd pierwsza kobieta została nagrodzona Noblem w dziedzinie literatury. Chodzi o szwedzką pisarkę – Selmę Lagerlöf. Chylę przed nią czoła – powiedziała Olga Tokarczuk. Złożyła również hołd innym twórczyniom i kobietom, które miały odwagę wyjść poza ściśle określone role społeczne. Jak sama przyznała, czuje ich obecność. Wie, że stoją obok niej. Wygrałyśmy Nobla – zakończyła swoje przemówienie.

Całe przemówienie Olgi Tokarczuk możecie obejrzeć poniżej.

 

Zobacz także: