W październiku ogłoszono, że Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla. Radosna wiadomość obiegła świat 23 lata po tym, jak Akademia Szwedzka wyróżniła inną - polską pisarkę, a mianowicie Wisławę Szymborską. Co więcej, Olga Tokarczuk dołączyła do grona (zaledwie!) 15 kobiet nagrodzonych Noblem w dziedzinie literatury. Tydzień temu dowiedzieliśmy się, że polska autorka pojawi się na gali wręczenia nagród w kreacji od Tomasza Ossolińskiego. Olga Tokarczuk odbierze Nobla „dopiero” 10 grudnia, ale w Sztokholmie przebywa już teraz. Od czwartku trwa tam bowiem tydzień noblowski. Natomiast dzisiaj – zgodnie z tradycją – Olga Tokarczuk wygłosiła mowę noblowską. Jakie kwestie poruszyła rodzima pisarka w swoim eseju Czuły narrator?

Olga Tokarczuk wygłosiła mowę noblowską!

Dziś uwaga całego świata skupiła się na Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej, gdzie Olga Tokarczuk odczytała treść Czułego narratora - swojego eseju noblowskiego. Na samym początku Polska wspomniała własną mamę. Doskonale pamięta moment, w którym dzięki niej „została wyposażona” w najlepszego na świecie czułego narratora.

W ten sposób niereligijna młoda kobieta, moja mama, dała mi coś, co kiedyś nazywano duszą, a więc wyposażyła w najlepszego na świecie czułego narratora – powiedziała Olga Tokarczuk.

Podczas swojego przemówienia Olga Tokarczuk poruszyła wiele aktualnych kwestii, na czele z kryzysem klimatycznym i politycznym. Jej zdaniem przez chciwość, brak szacunku do natury czy brak wyobraźni sprawiły, że żyjemy w świecie, który można ciąć na kawałki. Rodzima pisarka zauważyła, że na co dzień musimy mierzyć się z chaosem informacyjnym. Do tego towarzyszy nam nadmiar wszelkich bodźców. Olga Tokarczuk zwróciła również uwagę na miejsce, a także rolę literatury w dzisiejszym świecie. Jej zdaniem narracja pierwszoosobowa jest czymś charakterystycznym dla naszych czasów. Myślimy o sobie i chętnie podkreślamy nasz indywidualizm, ale pozostajemy obojętni wobec planety, na której żyjemy. Świat umiera, a my nawet tego nie zauważamy. Stajemy się zbiorem rzeczy i wydarzeń, w których się gubimy– stwierdziła Olga Tokarczuk.

Przemówienie Olgi Tokarczuk trwało niespełna godzinę. Laureatka literackiej Nagrody Nobla została nagrodzona gromkimi brawami. Esej Czuły narrator zyskał miano niezwykle przejmującego, emocjonującego, a zarazem delikatnego. Absolutnie zgadzamy się z tym stwierdzeniem.

Powstał kalkulator książek Olgi Tokarczuk. Sprawdźcie, ile zajmie wam przeczytanie tytułów noblistki >>>